WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marek Panas punktuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. "Szkolenie trenerów wyłącznie dla kasy!"

- Postaram się otworzyć oczy na patologie w Związku Piłki Ręcznej w Polsce - obiecuje były reprezentant Polski Marek Panas. Rozliczenia zaczyna od szkolenia trenerów, które jego zdaniem jest nastawione wyłącznie na zyski dla ZPRP.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Marek Panas

Przed tygodniem Marek Panas, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, zapowiedział, że w ramach protestu przeciwko poczynaniom ZPRP odeśle wszystkie swoje wyróżnienia i medale. To nie koniec jego działań, przez najbliższe dni zamierza obnażać związkowe władze. 

- Doszło do tego, że szkolenie trenerów, oparte na nowym podziale uprawnień na licencji, ma wyłącznie jeden cel - ściągnięcie pieniędzy do związkowej kasy! - grzmi. 

I kontynuuje: - Mając dobry system szkolenia trenerów, m.in. przy wsparciu AWF, utrzymywaliśmy się w światowej czołówce. W 2013 roku ZPRP postanowił wszystko zniszczyć i wprowadzić nowe regulacje licencyjne. Pozbawił pracy wielu trenerów, co spowodowało katastrofę - 17. miejsce podczas MŚ 2017, brak awansu na ME 2018 i MŚ 2019. Dodajmy do tego "sukcesy" grup juniorskich i młodzieżowych. Odstawiono na bok grupę zapaleńców, szkoleniowców z prawdziwego zdarzenia.

ZOBACZ: Wiśniewski nie zagra w Płocku

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Brakuje mi sportu, ale dziś liczy się tylko rodzina

Panas, przez lata zawodnik i grający trener THW Kiel, punktuje system szkolenia polskich trenerów: - Posiadam licencję A, uzyskaną w Niemczech, więc mogę podać przykłady, jak to wygląda na zachodzie. Nacisk kładzie się na praktykę, stanowi ona mniej więcej 80 proc. zajęć. U nas proporcje są odwrotne, 90 do 10 na rzecz teorii!. W dodatku często zupełnie bezużytecznej. Oto niektóre tematy ze szkoleń związkowych - marketing w Polsce, struktura MKOL, socjalny aspekt tworzenia społeczeństwa piłki ręcznej czy wkładania do głów taktycznych zawiłości. Jeżeli dodamy do tego zajęcia praktyczne, prowadzone przez niezbyt niekompetentne osoby, to mamy cały obraz szkolenia trenerów. 

Płatne kursokonferencje sprowadzają się do uzyskania tytułu Master Coach. Zdaniem Panasa, nijak ma się to do rzeczywistych umiejętności trenerów, także tych z polskiej czołówki: - ZPRP chwali się, że ma ok. 50 trenerów z tytułem "Master Coach", a to tak naprawdę szkoleniowcy działający według taktyki akceptowalnej przez związek. Dla przykładu - obecny trener reprezentacji, Patryk Rombel. Oparł grę na środkowym Michale Daszku, stawia najwyższych zawodników na środku obrony, zawodnicy na pozycji nr 2 w obronie są ustawiani bokiem do atakujących rozgrywających. Takie rozwiązania mogą być akceptowalne wyłącznie przez Radę Trenerów ZPRP z Zygfrydem Kuchtą, Robertem Majdziński czy Stefanem Wrześniewskim. Mam wrażenie, że nie przeszkadzałby im nawet bramkarz na środku rozegrania. Zastanawiam się, kogo reprezentujecie? Na pewno nie środowisko trenerów. Wyprodukowaliśmy dekarzy, a nie mamy murarzy. Kto ma zatem zbudować dom? 

- Prosiłem ZPRP o honorową dymisję, ale mam wrażenie, że związek w ogóle nie rozumie znaczenia tego słowa. Panowie, czy nie wstyd wam być grabarzami piłki ręcznej? - kończy Panas. 

W kolejnych tekstach były reprezentant Polski zajmie się szkoleniem młodzieży i postara się wskazać przykładowe rozwiązania dla naszej piłki ręcznej.

CZYTAJ: Nieudany dzień Polaków podczas ME

Czy popierasz działania Marka Panasa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Petrochemia 0
  Podobne licencje, pewnie droższe są w piłce nożnej. Mam też pytanie(oczywiście, że nie otrzymam odpowiedzi), ale gdzie są Ci zapaleńcy, szkoleniowcy z prawdziwego zdarzenia odsunięci na boczny tor? Kto ich odsunął? Koszty? Czy czarna niewidoczna związkowa siła? Przecież w skali całego kraju to setki osób. Mam wrażenie, że za dużo osób uwierzyło w bajkę pt. związek wszystkiemu winien. Czy to PZPN wychował Lewandowskiego, Zielińskiego czy Piątka?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • uły uły 0
  Mądrego to i miło poczytać. A tak na marginesie to do niedawna przyczyną upadku dyscypliny był Bertus wraz z Talantem i Bogdanem Wentą.
  RNL Licencja A Marka Panasa juz dawno stracila waznosc, bo watpie, ze co dwa lata jezdzi do Niemiec na kilkudniowe kursokonferencje (na wlasne koszty).Szkolenie trenerow w Niemczech (i nietylko) jest oparte o wytyczne EHF a kurs/szkolenie na licencje A wyglada nastepujaco (dane ze strony DHB, linka nie wstawiam z wiadomych przyczyn):Die A-Trainer-Ausbildung auf einen Blick (szkolenie trenerow w „pigulce“): - Zielgruppe: Trainer im Anschluss- und Hochleistungstraining, Trainer in der DHB-Talent- und Eliteförderung (skierowane do: trenerow wyczynowych i uzupelniajacych, trenerow DHB szkolek mlodziezowych) - Umfang: 180 Lerneinheiten (à 45 Minuten) inkl. Hospitation & Prüfung (obejmuje 180 godzin lekcyjnych (á 45 min) incl. wizytacja klubu i egzamin) - Dauer: 12 Monate (czas trwania: 12 miesiecy) - Gebühren: 5.000 EURO (koszt: 5.000€) - Gültigkeit der A-Lizenz: 2 Jahre (Verlängerung der Lizenz um 2 Jahre durch Teilnahme an Fortbildungen) (waznosc licencji A: 2 lata, przdluzenie o 2 lata po udzialale w kursokonferencji)Bausteine der A-Trainer-Ausbildung (elementy szkolenia): - 3 jeweils 5- bis 6-tägige Ausbildungslehrgänge (3 5-6-dniowe szkolenia) - einen 4-tägigen Projektlehrgang mit Schwerpunkt "Nachwuchsleistungshandball im DHB" (4-dniowa kursokonferencja ze specjalizacja „Szkolenie mlodych talentow w DHB“) - eine Hospitation bei einem Bundesligisten (1./2. Bundesliga Männer/Frauen) mit je 5 Tagen in der Vorbereitungs- und Wettkampfphase (5-dniowe wizytacje klubow 1. lub 2. Bundesliga kobiet/mezczyzn w okresie przygotowawczym i w czasie sezonu) - ein abschließendes Prüfungswochenede (egzamin)Inhalte der A-Trainer-Ausbildung (tresc szkolenia): - Abwehr (obrona) - Angriff (atak) - Tempospiel (szbka, tempowa gra) - Trainingslehre (teoria ) - Motorik und Athletik (motoryka i atletyka) - Psychologie (Coaching) (psychologia) - Trainerphilosophien (filozofie treningowe) - Medientraining (trening medialny) - (Nachwuchs-) Leistungssport (sport wyczynowy (i mlodziezowy) - Rahmentrainingskonzeption (koncepcja treningu) - Aktuelle sportwissenschaftliche Themen (aktualne tematy naukowo-sportowe) - Prüfungsvorbereitung und Hospitationsauswertung (przygotowanie do egzaminu i sprawozdanie z wizytacji klubow)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Grieg 0
  Akurat Kraśnicki zapowiedział, że na kolejną kadencję nie będzie kandydował. Ale przewietrzenie (nie tyle wiekowe, ile mentalne) jest potrzebne jak tlen także w zarządzie i innych kluczowych organach ZPRP.
  BOOrys Chodzi o byłych zawodników reprezentacji, których mecze oglodali nie tylko niedzielni kibice ale też kibice innych dyscyplin. Nikt nie rodzi się prezesem. Zestaw dwie osoby. Na przykład, Sławomir Szmal i Andrzej Krsnicki i odpowiedź na jedno proste pytanie, dla kogo piłka ręczna to pasja dla kogo zwykle źródło dochodu. Z kim byś chętniej przeczytał wywiad prasowy, kto więcej osiągnął.. Bez dwóch zdań każdy z tamtej drużyny to bomba która mogłaby zapoczątkowac zmiany na lepsze.. Związek nie wykorzystał paru bardzo dobrych lat i honorowo powinien ustąpić, chyba że zależy im tylko na ciepłych posadkach.Wtedy może pomóc tylko minister sportu. Siatkarze dwa razy zdobyli złote medale, czerpią narybek z tego samego społeczeństwa, mają kłopot bogactwa i wielkich imprez. Dobry medialny, prezes to podstawa. Musi ściągnąć, media, sponsorów dla całej ligi, reprezentacji, być może trenera z nazwiskiem, który będzie prawdziwym autorytetem dla młodych grajkow. Stan aktualnego marazmu to niestety klika następnych lat.. Ja nie widzę żadnego światełka, chyba tylko ciemny długi tunel...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×