Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Piłka ręczna chce iść z duchem czasu. Wideoweryfikacja wywołuje mnóstwo kontrowersji

Od początku sezonu 2019/20 w lidze duńskiej wprowadzono możliwość wideoweryfikacji decyzji sędziego na żądanie trenerów. Narzędzie, który miało zredukować rażące błędy, jest jednak wyłącznie źródłem problemów. Testy mogą zakończyć się fiaskiem.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Piłka do gry w szczypiorniaka WP SportoweFakty / Michał Domnik / Piłka do gry w szczypiorniaka

Możliwość sprawdzenia akcji na wideo nie jest zupełną nowością w piłce ręcznej, to rozwiązanie było wykorzystywane podczas ostatnich ME i MŚ, ale rozważano wprowadzenie systemu VAR na szerszą skalę i przede wszystkim ustalenie dokładnych wskazań do jego użycia. Do tej pory weryfikacja nie odbywała się na wniosek trenerów, a jedynie sędziów lub obserwatora. 

Duńczycy odważyli się przetestować na sobie nowe regulacje (wyłącznie w transmitowanych meczach). Problem w tym, że... nie wszyscy sędziowie znają zasady. Wystarczyło kilka spotkań, by obnażyć system. 

W skrócie - trener może rzucić czarną kartkę na stół, by poprosić o przyjrzenie się akcji na monitorze. Są jednak pewne obostrzenia. Nie może tego zrobić, gdy wykorzystał już trzy przerwy na żądanie. Jeśli sędziowie zmienią decyzję, to nie straci prawa do czasu. W razie negatywnej weryfikacji, nie będzie mógł poprosić o przerwę. 

ZOBACZ WIDEO: Serie A. Genoa poległa w starciu z Cagliari. Szalona końcówka meczu! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

To nie koniec. Szkoleniowcy mogą wnioskować o "challenge", nawet gdy rywale są w posiadaniu piłki. W razie gdyby żądanie okazało się bezzasadne, to przeciwko jego zespołowi zostanie podyktowany rzut karny. W dodatku, jeśli przerwie akcję bramkową, to obejrzy niebieską kartkę i będzie groziła mu dyskwalifikacja.

ZOBACZ: Niecodzienna sytuacja w I lidze. Mecz odwołany! 

Skomplikowane, prawda? A to nie wszystko. Sprawdzeniu podlega ledwie kilka "wykroczeń": m.in. zbyt duża liczba graczy na boisku, przekroczenie pola bramkowego, błędy techniczne (kroki itp.), wykluczenia. To tylko wyciąg z regulaminu, który jest bardzo rozbudowany i nie do końca zrozumiały dla sędziów i trenerów. Wystarczyło kilka spotkań, by obnażyć system.

W trzech meczach doszło do kontrowersyjnych sytuacji z użyciem VAR. Chociażby trenerzy Team Tvis Holstebro i Skjern Handbold dostali sprzeczne informacje od arbitrów. Na minutę przed końcem szkoleniowiec Skjern poprosił o analizę wideo (przy akcji rywali). Teoretycznie nie było to możliwe, bo wykorzystał wówczas trzy przerwy na żądanie. Przeciwko jego drużynie został podyktowany rzut karny (za rzekome przeszkodzenie w zdobyciu bramki), Team Tvis wyrównał stan meczu. Potem w Danii rozgorzała dyskusja, czy interpretacja przepisów rzeczywiście była słuszna. Ilu ekspertów, tyle głosów. Sami zawodnicy nazywają testy farsą i domagają się zmian. Prawdopodobnie na dniach zapadną decyzje w tej sprawie, przedstawiciele klubów w przyspieszonym trybie ustalą, co począć z nawarzonym piwem.

ZOBACZ: Pierwsze punkty Wisły w Lidze Mistrzów!

Czy trenerzy powinni mieć możliwość zgłoszenia wniosku o VAR?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5):
 • Złoty Bogdan Zgłoś komentarz
  Jeśli przekroczenie pola bramkowego będzie podstawą do użycia VAR-u,..........to Luc Abalo może mieć problem ze zdobywaniem bramek :)
  • Tomek Marek Król Zgłoś komentarz
   @Maxi-102: Wylizałeś już Konstantinowi spocone spodenki? Lepiej się pośpiesz bo nie będzie miał w czym grać w następnym meczu. Jak się czujesz jako kibic drużyny która nawet dla
   Czytaj całość
   swojego właściciela (PKN Orlen) jest gówno warta. Dziwne że eks-emeryt Kubica dostaje od nich 15 milionów euro aby sobie przyjeżdżać na końcu stawki w formule 1 a wy klubik z lepszymi niż on osiągnięciami nawet 15% tego nie doatajecie i gdyby nie miasto to Azoty by was zjadały budżetem. Orlen Płock zachowuje atak w standardzie byle mniej niż 30 rzuconych. Nawet z grupy nie wyjdziecie.
   • STOPER 85 Zgłoś komentarz
    Widzisz Max - iu dziś nawet w Familiadzie Płock dostał lanie od Kielc. Ty jak Kopaczowa o dinozaurach.
    • Maxi-102 Zgłoś komentarz
     Jestem jak najbardziej za...wtedy sędzia zobaczyłby na powtórce...słynne osiem kroków Jureckiego....:)
     • EQ Iskra Zgłoś komentarz
      O ile będą techniczne możliwości, żeby szybko przeprowadzić videoweryfikację, to trenerzy powinni mieć przyznaną na mecz pulę 2 sprawdzeń (po 1 na połowę), w przypadku błędnego
      Czytaj całość
      sprawdzenia tracą możliwość, przy dobrym sprawdzeniu ją zachowują. Sprawdzanie tylko w przypadku przerwy w grze lub posiadania piłki. Oprócz tego sędziowie powinni weryfikować we własnym zakresie brutalne faule by ewentualnie decydować o karze czerwonej kartki, poza tym zostawiłbym tak jak jest, bo skończy się tym, że każda akcja będzie weryfikowana i mecze stracą na dynamice i atrakcyjności. Dziąki pojedynczemu sprawdzeniu trenerzy będą mogli wyeliminować rażące i krzywdzące błędy sędziów a zmusi ich to do ostrożnego wykorzystywania tej opcji (doda tez nutkę taktyki do całej gry). To co zrobili skandynawowie to pomieszanie z poplątaniem.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×