PGNiG Superliga wciąż się rozwija. 2019 rok przełomowym

WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: drużyna PGE VIVE Kielce z tytułem mistrzowskim w Superlidze
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: drużyna PGE VIVE Kielce z tytułem mistrzowskim w Superlidze

251 meczów, 13682 rzuconych bramek, ponad 250 tys. kibiców w halach oraz 2,4 mln telewidzów. Nowe umowy sponsorskie, większe wpływy do budżetów klubów, zupełnie nowa telewizja, wzrosty oglądalności i medialności. Oto 2019 w Superlidze w pigułce.

W tym artykule dowiesz się o:

PGE VIVE Kielce zdobyło rekordowy 16 tytuł mistrzowski i wskoczyło na pierwsze miejsce klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby tytułów Mistrzostw Polski. Z kolei opolanie po 55 latach cieszyli się wywalczeniem upragnionego medalu sięgając po brązowy krążek.

ZOBACZ: 18 zawodników w grze o wyjazd na ME 2020

W 2019 r. Marcin Schodowski z Zagłębia Lubin ustanowił rekord PGNiG Superligi, pod względem obronionych piłek w jednym meczu (22 obrony). Najwięcej bramek padło w starciu mistrza Polski z beniaminkiem, w meczu PGE VIVE Kielce z Grupą Azoty Tarnów - łącznie 82 (52:30). Z kolei Orlen Wisła Płock po 17 z rzędu przegranych "świętych wojnach" potrafiła przełamać złą passę i pokonać kielczan. Dzięki temu spędzi przerwę świąteczną w fotelu lidera, po raz pierwszy w historii zawodowej PGNiG Superligi.

ZOBACZ: Morawski poznał diagnozę

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: wykop bramkarza i... katastrofa! Co on narobił? (wideo)

- To był niezwykle pasjonujący rok w PGNiG Superlidze. Czwarty sezon profesjonalizacji rozgrywek o mistrzostwo Polski w piłce ręcznej mężczyzn, był niezwykle wymagający. Praktycznie wszystkie strategiczne umowy wygasały w 2019 r. - poczynając od umów sponsorskich, a na telewizyjnej kończąc. Dodatkowo powstała zawodowa PGNiG Superliga Kobiet. Zmieniliśmy partnera telewizyjnego dzięki czemu ligowa piłka ręczna jest dostępna w każdym domu w Polsce, zachowaliśmy też prawa do skrótów z meczów które można oglądać m.in. na stronie pgnig-superliga.pl. Co najważniejsze - zrealizowaliśmy wszystkie cele założone na ostatnie 12 miesięcy. W efekcie osiągnęliśmy ogromne wzrosty w wielu obszarach. Obecnie jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż przed rokiem. To był bardzo pracowity czas – mówi prezes Superligi sp. z o.o. Marek Janicki.

Dużym wyzwaniem 2019 roku była zmiana partnera telewizyjnego. Dzięki TVP PGNiG Superliga stała się dostępna w każdym domu w Polsce - obecnie dostęp do niej ma około 35 mln osób w naszym kraju. Wskaźniki oglądalności znacząco wzrosły. W każdym miesiącu odnotowaliśmy wzrost oglądalności o około 1000-1200% względem poprzedniego roku. W tym momencie PGNiG Superliga to jedna z najchętniej oglądanych lig sportowych w Polsce. Średnio każdy mecz śledzi ok. 80 tys. telewidzów na antenie TVP Sport, mobilnej aplikacji TVP Sport i www.tvpsport.pl.

Najlepiej oglądany mecz w 2019 roku to "święta wojna", czyli starcie Orlenu Wisły Płock - PGE VIVE Kielce z 9 października. To spotkanie w szczytowym momencie śledziło ponad 337 tys. osób, a średnia oglądalność wyniosła 166 tys. osób.
To był także pierwszy rok, który w pełni rozegraliśmy w gruntownie zmienionym systemie rozgrywek. Po 3 latach wróciły spadki, gwarantując emocje w każdym etapie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnie wypracowanego system. Runda finałowa polegającą na dwumeczu jest bardzo atrakcyjna dla kibiców i telewizji, natomiast w dolnej części tabeli, drużyny rywalizują w grupie spadkowej co również budzi ogromne emocje. Walka o utrzymanie jest prawie tak zacięta, jak ta o medale. W tym sezonie wprowadziliśmy niewielką modyfikację i gratyfikujemy drużyny w rundzie spadkowej, adekwatnie do wyniku jaki osiągnęły w sezonie zasadniczym - dodaje Marek Janicki.

PGNiG Superliga stawia na rozwój. To był rok, w którym kibicom zaprezentowała została zupełnie nowa, w pełni zintegrowana strona internetowa. Fani znajdą na niej skróty z meczów, najciekawsze akcje, wywiady, statystyki i sporo wiadomości ze świata piłki ręcznej. Po trzech miesiącach od uruchomienia nową stronę odwiedza ponad 75% więcej użytkowników, którzy w porównaniu z poprzednią witryną generują blisko 35% więcej odsłon. Rozegraliśmy także pierwszy mecz w historii polskich lig halowych w technologii 4K. Na potrzeby nowego partnera telewizyjnego powstała zupełnie nowa oprawa graficzna transmisji. Obecnie trwają pracę nad aplikacją mobilną i managerem, dzięki któremu kibice będą mogli wcielić się w rolę managera drużyny PGNiG Superligi.

- W 2019 roku postawiliśmy na tworzenie fundamentów dzięki którym PGNiG Superliga stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla kibiców i biznesu. Kolosalnie zwiększyliśmy medialność, zainteresowanie rozgrywkami, oglądalność meczów, wartość ekspozycji sponsorów i zainwestowaliśmy w nowoczesne rozwiązania digitalowe. Te ostatnie będą niezwykle ważne w zwiększaniu wartości umów sponsorskich, frekwencji na meczach i jeszcze wyższej oglądalności. To był niezwykle pracowity rok, który daje nam doskonałe możliwości do dalszego, dynamicznego rozwoju w 2020 roku - mówi Piotr Należyty, wiceprezes do spraw marketingu Superligi sp. z o.o.

Arena Jaskółka Tarnów stała się nowym domem beniaminka PGNiG Superligi Grupy Azoty Tarnów. Nowy obiekt może pomieścić aż 4 317 osób. Tym samym tarnowianie dołączyli do licznego grona drużyn PGNiG Superligi, które mogą się poszczycić nowoczesnymi obiektami. W tym momencie łączna pojemność hal w których mecze rozgrywają drużyny PGNiG Superligi mężczyzn wynosi ponad 36 000. W 2020 oddana do użytku ma zostać nowoczesna hala w Puławach, mogąca pomieścić 3 350 kibiców, a na początku 2021 długo wyczekiwana hala w Mielcu z trybunami na 3 056 osób.

Drużyny PGNiG Superligi tradycyjnie z powodzeniem rywalizowały na arenie międzynarodowej. Ogromnym sukcesem był awans mistrza Polski, PGE Vive Kielce, do Final4 Velux EHF Ligi Mistrzów. Kielczanie, po drodze, w dramatycznych okolicznościach, pokonali faworyzowanego mistrza Francji i finansowego potentata - PSG, po trzech latach przerwy znaleźli się w najlepszej czwórce tego elitarnego turnieju. Zadowoleni ze swojej postawy mogą być także Nafciarze. Szczypiorniści Orlenu Wisły Płock awansowali do TOP16 rozgrywek Velux EHF Ligi Mistrzów, potwierdzając swoją przynależność do ścisłej europejskiej czołówki. Oba zespoły walczą o wyjście z grupy najlepszych europejskich rozgrywek w piłce ręcznej również w trwającym obecnie sezonie rozgrywkowym 2019/2020.

W pucharach pokazały się również Azoty-Puławy, które awansowały do fazy grupowej EHF Cup. Na jesieni 2019 roku ta sztuka udała się również Gwardii Opole.
W 2019 r. nie było niepokonanych drużyn w PGNiG Superlidze. Walka o mistrzostwo Polski nabiera rumieńców. Poziom sportowy systematycznie się wyrównuje. Europejska Federacja Piłki Ręcznej, w ranking najlepszych narodowych lig, umieściła PGNiG Superligę na 5 miejscu. Dziękujemy wszystkim kibicom piłki ręcznej za to, że jesteście z nami i widzimy się w zapowiadającym się pasjonująco 2020 roku!

Liczby PGNiG Superligi 2019:

250 tys. - wyniosła frekwencja na wszystkich meczach
2,4 mln - tyle telewidzów obejrzało wszystkie mecze rozgrywek
27 tys. - tyle materiałów o rozgrywkach pojawiło się w mediach (telewizja, internet, radio, prasa)
4 317 - tylu widzów może pomieścić oddana w listopadzie 2019 Arena Jaskółka Tarnów, dom Grupy Azoty Tarnów

Komentarze (1)
avatar
kuba859
31.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
bardzo ciekawe dane podala strona handballplanet, podali top 100 miast z ktorych ludzie odwiedzaja ich strone, na 6 miejscu znalazla sie Warszawa (pomimo braku klubu pilki recznej!), Kielce dop Czytaj całość