PGNiG Superliga. Grad bramek w Lubinie. Łomża Vive Kielce nie dała szans

W Lubinie pękło 40 bramek. Łomża Vive Kielce, mająca w nogach zwycięski mecz Ligi Mistrzów z PSG, wysoko pokonała ambitnie grające Zagłębie 43:32. Dominowała raczej wesoła piłka ręczna.

Marcin Górczyński
Arkadiusz Moryto WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: Arkadiusz Moryto
Mecz mógł się podobać, był toczony w szybkim tempie, już do przerwy padło ponad 40 bramek! Czasami może brakowało trochę obrony i parad bramkarzy, ale przynajmniej nie można było się nudzić.

Zagłębie nie odstawało jakoś szczególnie od mistrzów Polski, mogły podobać się indywidualne wejścia Romana Czyczykały i Stanisława Gębali. Gdyby Miedziowi uniknęli kilku prostych błędów w rozegraniu, to pewnie trzymaliby różnicę 2-3 bramek. A tak nadziewali się w obronie na Krzysztofa Lijewskiego i Marcin Schodowski tylko bezradnie rozkładał ręce przy kontrach Sigvaldi Gudjonssona. Islandczyk odpoczął, nie zagrał w Lidze Mistrzów z PSG i wyróżniał się świeżością na tle kolegów. Piłkę w ciemno można było grać do przodu, i tak zgarniał ją prawoskrzydłowy.

Tałant Dujszebajew dał odpocząć bohaterowi potyczki z PSG Igorowi Karaciciowi, mocno eksploatowanemu w obronie Tomaszowi Gębali, Andreasowi Wolffowi i Nicolasowi Tournatowi. Dodając do tego kontuzjowanych Władysława Kulesza i Michała Olejniczaka (2-3 tygodnie przerwy) oraz nieobecnego od dłuższego czasu Haukura Thrastarsona, Vive mogło skorzystać z 12 graczy. Nawet nie trzeba było wielu zmienników, bo Alex Dujshebaev, Artsiom Karalek czy mniej wykorzystywany w Lidze Mistrzów Szymon Sićko gwarantowali wysoki poziom. Daniel Dujshebaev i Branko Vujović, też czujący wyczerpujący bój z PSG, wcale nie odstawali.

Po przerwie tempo trochę spadło, w czym też zasługa bramkarzy. Marek Bartosik i Miłosz Wałach zbliżali się do momentami 50 proc. skuteczności, rzut nie oznaczał już bramki jak przez dobre 15-20 minut. Tym mniej doświadczonym graczom Zagłębie wciąż udzielały się jednak emocje i mistrzowie Polski bezwzględnie wykorzystywali pomyłki.

Vive osiągnęło to, co zamierzało - pewne zwycięstwo i brak ewidentnych zmartwień zdrowotnych przed spotkaniem Ligi Mistrzów w Porto. Miedziowi przynajmniej mają na czym opierać optymizm przed dalszą częścią sezonu, od września polski zespół nie rzucił kielczanom tylu bramek.

Zagłębie Lubin - Łomża Vive Kielce 32:43 (18:23)

Zagłębie: Schodowski (0/10), Wiącek (7/25 - 28 proc.), Bartosik (7/21 - 33 proc.) - Czyczykało 8/2, Gębala 6, Pietruszko 4, Bogacz 3, Netz 3, Bysiak 3, Kupiec 3, Stankiewicz 2, Adamski, Drobiecki, Hajnos