Liga Mistrzów. Wielka FC Barca bez tytułu. THW Kiel po ośmiu latach znów z trofeum!

Faworyt znów padł w Kolonii. FC Barca Lassa uległa w finale Ligi Mistrzów THW Kiel. Niemcy pokonali Hiszpanów 33:28 i po ośmiu latach przerwy znów podnieśli trofeum najbardziej elitarnych rozgrywek piłki ręcznej w Europie.
Aneta Szypnicka
zawodnicy THW Kiel PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: zawodnicy THW Kiel

Na "Dumę Katalonii" miało nie być mocnych. Szczypiorniści z Barcelony przyjechali do Kolonii jako niekwestionowani faworyci. Zresztą po półfinale z Paris Saint-Germain HB pojawiło się wiele głosów, że Hiszpanie kompletnie odjechali całej europejskiej stawce, grają galaktyczną piłkę ręczną i w tempie, którego nikt nie jest w stanie im dotrzymać.

Mogło się wydawać, że finał z THW Kiel będzie tylko formalnością. A jednak kolejny raz okazało się, że Final Four rządzi się swoimi prawami. Dwa dni, dwa mecze zupełnie oderwane od reszty sezonu. W Lanxess Arenie raczej rzadziej niż częściej triumfują faworyci. I Niemcy postanowili udowodnić, że FC Barca im niestraszna i że oni też zasługują na trofeum.

Fantastyczne widowisko zapewnili kibicom szczypiorniści obu drużyn. Blaugrana miała dominować, a jednak już na początku zderzyła się z piekielnie mocną defensywą rywali. THW wychodził w obronie wysoko, twardo. Pod wodzą Domagoja Duvnjaka Zebry grały niemal bezbłędnie, w pierwszych minutach Hiszpanie na każdą bramkę musieli się naprawdę bardzo mocno napracować.

Tymczasem w szeregach kilończyków znów doskonale spisywał się Sander Sagosen, w ofensywie szalał też król strzelców tej edycji Ligi Mistrzów - Niclas Ekberg i nieco niespodziewanie to gracze THW dyktowali tempo. W ataku Hiszpanów dwoił się i troił Aleix Gomez, ale nawet jego trzy bramki z rzędu nie sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis. Do wyrównania w 27. minucie pojedynku doprowadził dopiero Dika Mem, ale końcówka pierwszej połowy zdecydowanie należała do Niemców.

Hiszpanie próbowali wszystkiego, by zniwelować swoje straty, ale na ich drodze stał niewzruszony Niklas Landin. Duńczyk z wielkim spokojem notował obronę za obroną, a jego koledzy doskonale wykorzystywali każdą paradę i przekłuwali ją na kolejne trafienia. Na niespełna dwadzieścia minut przed końcem pojedynku szczypiorniści THW mieli już pięć bramek przewagi i wielką motywację, by ten wynik utrzymać do ostatnich sekund.

I to im się udało. Hiszpanie nie byli w stanie odrobić strat. THW było we wtorek nie do pokonania. Kilończycy ostatecznie zwyciężyli 33:28 i po raz trzeci triumfowali w Lanxess Arenie, po raz czwarty w historii rozgrywek.