Piłka ręczna. MŚ 2021. O krok od olbrzymiej sensacji. Algieria mocno postraszyła Francję

Mają wyniki lepsze niż gra - tak śmiało można powiedzieć o reprezentacji Francji. W pierwszym swoim meczu Grupy III Francuzi mocno męczyli się z Algierią, z którą ostatecznie wygrali 29:26.

Michał Gałęzewski
reprezentacja Francji PAP/EPA / Anne-Christine Poujoulat / Na zdjęciu: reprezentacja Francji
Francja kontra Algieria - starcie dwóch światów piłki ręcznej. Z jednej strony zespół, który w XXI wieku pięć razy został mistrzem świata, trzy razy mistrzem Europy i dwukrotnie zdobywał złote medale na igrzyskach olimpijskich. Z drugiej Algieria, która w przeszłości była francuską kolonią, a jej drużyna piłki ręcznej po raz ostatni grała na MŚ w Katarze w 2015 roku, gdzie zajęła ostatnie miejsce. Algierczycy nie dostawali się przez afrykańskie eliminacje, trzy lata temu przegrywając z Gabonem.

Co prawda Algieria przeszła do dalszej rundy mistrzostw, jednak stało się to dzięki jednobramkowemu zwycięstwu w meczu z Maroko. Później przyszła 15-bramkowa porażka z Islandią i 7-bramkowa z Portugalią, która już tylko kontrolowała wynik spotkania. Przyszedł mecz pomiędzy Francją i Algierią i po 5 minutach Afrykańczycy prowadzili 5:1, po dwóch bramkach z rzędu rzuconych przez Messaouda  Berkousa!

Francuzi długo nie mogli wejść w mecz. Jeszcze w 14. minucie przegrywali 5:9, po czym doszło do przełamania jednej z najlepszych drużyn na świecie ostatnich lat. Trójkolorowi zdobyli siedem bramek z rzędu i po trafieniu Melvyna  Richardsona, prowadzili w 22. minucie 12:9.

Gdy trafiali Luka Karabatić i Luc Abalo, było 15:11, jednakże jeśli ktoś liczył na to, że teraz worek z bramkami się rozwiąże i Francuzi będą już tylko cieszyć się efektowną piłką ręczną, srogo się mylił. Ambitny zespół z Algierii robił wszystko, by zepsuć ten wieczór Francuzom i gdy w 42. minucie drugą bramkę z rzędu rzucił Reda Arib, na tablicy wyników widniał rezultat 20:21. Sensacja!

Francuzi nie mogli się pozbierać i nie potrafili przez długi czas przechylić szali na swoją stronę. Jeszcze na trzy minuty przed końcem, po tym jak bramkę zdobył Zohir Naim, był remis 26:26! W samej końcówce zaprocentowało doświadczenie Francuzów, którzy rzucili trzy ostatnie bramki. Europejczycy wygrali 29:26, jednak z taką grą wiele nie ugrają. Dla Algierczyków mimo porażki będzie to niezapomniane spotkanie, wspominane przez tamtejszych fanów piłki ręcznej przez lata!

Francja - Algieria 29:26 (16:14)

Francja: Gerard (11/36 - 31%), Genty (1/2 - 50%) - Mem 4, Fabregas 4, Mahe 4, Remili 3, Porte 3, Tournat 3, Richardson 2, Acquevillo 2, Abalo 1, Guigou 1, Karabatic 1, Dipanda 1 oraz Descat, Lagarde.