IO Tokio: Wielkie granie i wielkie emocje, mocne składy grup olimpijskich

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Elsa / Mikkel Hansen (Dania)
Getty Images / Elsa / Mikkel Hansen (Dania)
zdjęcie autora artykułu

Znane są grupy na turnieju olimpijskim w piłce ręcznej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, które odbędą się w dniach 24 lipca - 8 sierpnia 2021 roku. Choć zabraknie polskiego akcentu, to dla fanów szczypiorniaka zapowiadają się wielkie emocje.

W tym artykule dowiesz się o:

Rywalizacja w Tokio o olimpijskie medale zapowiada się niezwykle elektryzująco. W męskim turnieju w jednej grupie los skojarzył medalistów poprzednich IO z Rio de Janeiro - Francuzów (srebro), Niemców (brąz), a ponadto w stawce są jeszcze Hiszpanie (mistrz Europy 2020), Norwegowie (powrót na IO po 48 latach!), Brazylijczycy i Argentyńczycy.

W grupie B natomiast oprócz dwójki finalistów ostatnich mistrzostwa świata - Danii oraz Szwecji, znaleźli się Egipcjanie, gospodarze igrzysk - Japończycy, triumfator mistrzostw Azji - Bahrajn oraz Portugalia. Dla ostatniej z wymienionych drużyn to historyczny awans na igrzyska. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego przepustkę wywalczyła kosztem Chorwacji.

Nie mniej emocji będzie w turnieju kobiet. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę o awans do ćwierćfinału powinny mieć mistrzynie świata - Holenderki, Norweżki i Czarnogórki, które razem w grupie mają jeszcze Japonię, Koreę Południową i Angolę. Ostra walka będzie natomiast w grupie B do której trafiły Hiszpania, Rosja, Węgry, Szwecja, Francja i Brazylia.

Do dalszej fazy turnieju awansują po cztery czołowe zespoły z każdych grup. Na poprzednich IO rozgrywanych w Rio De Janeiro (2016) - wśród mężczyzn triumfowali Duńczycy, z kolei wśród kobiet najlepsze okazały się Rosjanki. Turniej olimpijski w piłce ręcznej odbędzie się w dniach 24 lipca - 8 sierpnia 2021 roku. Olimpijski finał i mecz o brąz wśród mężczyzn odbędzie się 7 sierpnia, dzień później do decydujących starć dojdzie w turnieju kobiet.

Męski turniej na IO w Tokio

Grupa AGrupa B
NorwegiaDania
FrancjaSzwecja
NiemcyPortugalia
BrazyliaJaponia
HiszpaniaEgipt
ArgentynaBahrajn

Kobiecy turniej na IO w Tokio

Grupa AGrupa B
HolandiaHiszpania
CzarnogóraRosja
NorwegiaWęgry
JaponiaSzwecja
Korea PołudniowaFrancja
AngolaBrazylia

ZOBACZ: Jurkiewicz odmienił Wybrzeże Barcelona rozbiła rywala

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: głośno o 12-latku. Zwróć uwagę na jego technikę

Źródło artykułu: