Rusza PGNiG Superliga Kobiet! Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym sezonie

Materiały prasowe /  PGNiG Superliga / MKS Zagłębie Lubin  / Na zdjęciu: Karolina Kochaniak
Materiały prasowe / PGNiG Superliga / MKS Zagłębie Lubin / Na zdjęciu: Karolina Kochaniak

Już 7 września rozpocznie się nowy sezon zmagań w PGNiG Superlidze Kobiet. Kto ma apetyt na mistrzowskie laury, które kluby poczyniły najwięcej wzmocnień, a jaki zespół może okazać się czarnym koniem rozgrywek? Oto, co powinieneś wiedzieć.

To będzie emocjonująca walka o tytuł. Mistrzynie ubiegłego sezonu w przerwie między rozgrywkami nie zwalniały tempa. MKS Zagłębie Lubin wzmocniło skład o dwa ciekawe nazwiska. Do miedziowych dołączyła Kinga Jakubowska, jedna z najjaśniejszych gwiazd PGNiG Superligi Kobiet. Rozgrywająca opuściła szeregi KPR Gminy Kobierzyce i związała się z Zagłębiem 2-letnim kontraktem. Z francuskiego ESBF Besancon do Lubina przeniosła się również Aneta Łabuda. Prawoskrzydłowa ma już na swoim koncie mistrzowskie triumfy, które w poprzednich latach zdobywała z Vistalem Gdynia i MKS Lublin. Koszulki lubińskiego nie założy już Małgorzata Mączka, która z powodów zdrowotnych zdecydowała się na zakończenie zawodowej kariery. Celem drużyny jest bez wątpienia potwierdzenie zeszłorocznej dominacji w PGNiG Superlidze Kobiet, ale to nie wszystko. Miedziowym marzy się także pokazanie się z dobrej strony na arenie międzynarodowej. Zespół wystąpi w eliminacjach do Ligi Europejskiej Kobiet.

Apetyt na czołowe miejsca w tabeli z pewnością ma MKS Funfloor Perła Lublin. Drużyna po zeszłorocznym brązie odczuwa niedosyt i głód zwycięstw. Lubliniankom marzy się powrót na tron, na którym wygodnie rozsiadły się w ostatnich latach, gromadząc 7 tytułów mistrzowskich w przeciągu ostatnich 9 lat. Do osiągnięcia tego celu były potrzebne wzmocnienia, których w Lublinie jest naprawdę sporo. Do zespołu dołączyły Romana Roszak, Daria Szynkaruk i Oktawia Płomińska - wszystkie z Piotrkowa Trybunalskiego, w którym rozegrały bardzo udany sezon. Zielony trykot ubiorą też Julia Pietras (wcześniej Eurobud JKS Jarosław) i Julia Zagrajek (transfer z Młynów Stoisław Koszalin). Lublinianki nadchodzący sezon rozpoczną między innymi bez Aleksandry Rosiak. 23-letnia rozgrywająca związała się z francuskim ESBF Besancon. Drużyna MKS FunFloor Perła Lublin poza rozgrywkami w PGNiG Superlidze Kobiet, powalczy również na starym kontynencie, występując w eliminacjach Ligi Europejskiej Kobiet.

W tej układance swoje "trzy grosze" na pewno dorzuci KPR Gminy Kobierzyce. Popularne Kobierki w zeszłym sezonie osiągnęły historyczny triumf, kończąc zmagania w lidze na doskonałej 2. pozycji. Czy w sezonie 2021/22 uda im się utrzymać miejsce w czubie tabeli? Bez dotychczasowej liderki, Kingi Jakubowskiej w składzie, to zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych. Kobierzyce wydają się być jednak na to przygotowane. Po odejściu dwukrotnej królowej strzelczyń, rozegranie w zespole wzmocniły Vitoria Macedo (transfer z Piotrcovii Piotrków Trybunalski) oraz Aliona Shupyk (wcześniej EKS Start Elbląg), a pozycję obrotowej - młoda i perspektywiczna Aleksandra Olek (wcześniej MKS Perła Lublin). Czy Edycie Majdzińskiej, trenerce sezonu 2019/20 oraz 2020/21, uda się poukładać wszystkie puzzle?

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: polska mistrzyni i 110 kg ciężaru. Jest moc!

Transferowa karuzela w Piotrkowie i Jarosławiu

W Piotrkowie Trybunalskim spore przemeblowanie. Drużynę Krzysztofa Przybylskiego opuściło aż 8 zawodniczek, w tym Romana Roszak, Oktawia Płomińska i Daria Szynkaruk (wszystkie do MKS FunFloor Perła Lublin). Nie zabrakło też interesujących transferów. Swoje pierwsze zawodowe kontrakty z Piotrcovią podpisały dwie wychowanki klubu: Karolina Jureńczyk oraz Daria Grobelna. Obie zawodniczki są reprezentantkami młodzieżowej kadry Polski. Skład wzmocniła także serbska obrotowa Tatjana Trbović (CSM Corona Brasov) oraz Patrycja Królikowska. Zawodniczki zapowiadają walkę o dziesiąty w historii klubu medal mistrzostw Polski i przełamanie kilkunastoletniej passy bez podium. Ostatni medal Piotrcovia zdobyła bowiem w 2009 roku.

Największą ofensywę transferową w PGNiG Superlidze Kobiet przeprowadził Eurobud JKS Jarosław. W drużynie zakontraktowano aż 9 nowych szczypiornistek. Część z nich jest dobrze znana z ligowych parkietów. Lesia Smolinh i Natalia Volovnyk jeszcze do niedawna były wyróżniającymi się postaciami Młynów Stoisław Koszalin. Joanna Gadzina i Magda Balsam występowały w drużynie medalistek MKS Perły Lublin, a pozyskana z niemieckiej ligi Aleksandra Dorsz, w sezonie 2019/20 była obrotową piotrkowskiego klubu. Nowe twarze na superligowych parkietach to mistrzynie Serbii z Zork Jagodina - Olivera Vukcevic i Jelena Djurasinovic oraz mistrzynie ligi chorwackiej z HC Potravka Vegeta - Ivona Mrden i Polina Kukharchyk. Wszystkie zagraniczne szczypiornistki występują w reprezentacjach narodowych. Gołym okiem widać więc, że zespół z Jarosławia chce w nadchodzącym sezonie sięgnąć po medal, co zapowiedział z resztą sam szkoleniowiec drużyny, Reidar Moistad.

Nowy trener w Elblągu, dwóch szkoleniowców w Koszalinie

EKS Start Elbląg to jedyna drużyna, która w między sezonami zmieniła szkoleniowca. Drużynę w superligowych bojach poprowadzi Marcin Pilch. Nowy trener Startu skupiał się do tej pory na pracy z męskimi zespołami m.in. jako szkoleniowiec Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku oraz młodzieżowców z Wybrzeża. Pilch był też drugim trenerem seniorskiej reprezentacji Polski B. W nadchodzącym sezonie nowy szkoleniowiec nie skorzysta już z usług Joanny Wagi, Aliony Shupyk oraz Magdalini Kepesidou, które postanowiły kontynuować karierę w innych klubach. Skład EKS Startu Elbląg wzmocniła  za to Joanna Wołoszyk, która ostatnie dwa sezony spędziła we Francji, reprezentując barwy Saint-Amand Handball. Warto zaznaczyć, że średnia wieku drużyny na ten sezon wynosi zaledwie 20 lat.

Drużynę Młynów Stoisław przygotowywać będzie dwóch trenerów. Duet złożony z Waldemara Szafulskiego oraz Waldemara Szymańkiego będzie mieć do dyspozycji nowe zawodniczki. Skład wzmocniły Martyna Żukowska (Eurobud JKS Jarosław), Żaneta Lipok (KPR Ruch Chorzów) oraz prawoskrzydłowa Aleksandra Zaleśny (MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.). Z Koszalinem pożegnała się zaś między innymi Julia Zagrajek i dwie ukraińskie zawodniczki Lesia Smolinh i Yuliya Andriichuk.

Czarny koń czy outsider?

Miejsce KPR Ruchu Chorzów w najwyższej klasie rozgrywkowej zajęła Suzuki Korona Handball Kielce. Beniaminek okaże się czarnym koniem czy drużyną walczącą o utrzymanie? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że podopieczne Pawła Tetelewskiego na pewno łatwo nie dadzą za wygraną. Po rocznym wypożyczeniu do drużyny wraca Magda Więckowska. Skład ekipy w różowych trykotach wzmocniły również dobrze z znane z występów w PGNiG Superlidze Kobiet - Alicja Pękala i Patrycja Chojnacka.

Oglądaj wszystkie mecze PGNiG Superligi w TVP Sport i Emocje.TV

Hitowe starcia w PGNiG Superlidze Kobiet, po jednym w każdej serii, transmitowane będą na antenie TVP Sport, www.tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej oraz aplikacji TVP Sport na smart TV, a także na platformie hybrydowej.

Pozostałe spotkania zobaczyć można na platformie Emocje.TV, oferującej dostęp internetowy do ponad 200 transmisji PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet w sezonie. Spotkania można obejrzeć w aplikacji mobilnej Emocje.TV oraz na smart TV. Mecze można odtwarzać na komputerach, smartfonach, tabletach, a także smart TV.

Terminarz 1. kolejki zmagań w PGNiG Superlidze Kobiet:

wtorek (7 września)

godz. 17:45 / MKS Zagłębie Lubin - Eurobud JKS Jarosław

środa (8 września)

godz. 16:00 / MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski - KPR Gminy Kobierzyce
godz. 19:00 /EKS Start Elbląg - Młyny Stoisław Koszalin
godz. 20:30 / Suzuki Korona Handball Kielce - MKS FunFloor Perła Lublin

---> MŚ 2023 w Polsce i w Szwecji. Znamy pięć miast - gospodarzy
---> Historyczny dzień dla tarnowskiej piłki ręcznej. "Chcę budować markę klubu" [WYWIAD]

Komentarze (0)