Nenadić, Stojković, Pribanić i wielu innych - najlepsi obcokrajowcy, jacy grali w PGNiG Superlidze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W ostatniej dekadzie w polskiej lidze występowało wielu świetnych obcokrajowców. Przedstawiamy unikatowe zestawienie najlepszych naszym zdaniem zagranicznych zawodników, którzy opuścili nasz kraj.

1
/ 20

Na wstępie zaznaczamy, że nasz ranking uporządkowaliśmy według chronologicznego porządku, w jakim zagraniczni szczypiorniści zawitali do polskiej ekstraklasy, a od sezonu 2010/11 PGNiG Superligi Mężczyzn.

Zachęcamy Państwa do naszej lektury, udziału w sondzie i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz opiniami odnośnie obcokrajowców, jacy ostatnimi czasy grali na polskich parkietach. A więc zaczynamy...

2
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Dima Nikulenkow (Białoruś) Pozycja: środek rozegrania Skąd przyszedł? Arkatron Mińsk (Białoruś) W Polsce w latach: 2004-2008 Klub w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy:  brązowy medal mistrzostw Polski (2005, 2007, 2008), Puchar Polski (2006), finalista Pucharu Polski (2007, 2008)

Białorusin przez cztery sezony występował w zespole ówczesnego Vive Kielce, a nad Wisłę zawitał w wieku zaledwie dwudziestu lat. Rozgrywający z ekipą ze stolicy województwa świętokrzyskiego w okresie gry w żółto-biało-niebieskich barwach trzykrotnie stawał na najniższym stopniu podium mistrzostw Polski. W Kielcach nigdy nie udało mu się jednak wywalczyć złotego medalu, ale do swojej kolekcji dołożył Puchar Polski w 2006 roku. W dwóch kolejnych latach w krajowym pucharze kielczanie musieli obejść się smakiem, przegrywając w decydujących starciach z odwiecznym rywalem z Płocka. [ad=rectangle] Z ekipą Vive Kielce dwukrotnie występował także w Pucharze Zdobywców Pucharów (2004/05, 2006/07) i Pucharze EHF (2005/06, 2007/08). Największy jego sukces na europejskich parkietach miał miejsce w sezonie 2005/06, kiedy z kieleckim zespołem zameldował się w ćwierćfinale Pucharu EHF (w dwumeczu Vive odpadło z francuskim US Creteil). Po sezonie 2007/08 Nikulenkow postanowił wrócić do ojczyzny i od 2008 roku reprezentował barwy Dinama Mińsk. Klub ten ogłosił jednak pod koniec lutego bankructwo i nowym pracodawcą Nikulenkowa jest Mieszkow Brześć.

3
/ 20

Zawodnik: Witalij Nat Pozycja: skrzydłowy, środek rozegrania Skąd przyszedł? ZTR Zaporoże (Ukraina) W Polsce w latach: 2007-2014 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock (2007-2009), Vive Targi Kielce (2009-2011), Górnik Zabrze (2011-2014) Sukcesy: mistrzostwo Polski (2008, 2010), wicemistrzostwo Polski (2007, 2009, 2011), brązowy medal MP (2014), Puchar Polski (2007, 2008, 2010, 2011)

Przygodę z polską ekstraklasą Witalija Nata rozpoczęła się w 2007 roku. Wychowanek ukraińskiego ZTR-u Zaporoże przez dwa sezony reprezentowały barwy Wisły Płock, by następnie...  zasilić szeregi odwiecznego rywala z Kielc, gdzie także spędził dwa lata. Podczas gry w Wiśle i Vive Nat po razie sięgał z każdym z klubów po mistrzostwo Polski i dwukrotnie po krajowy puchar. [ad=rectangle] Latem 2011 roku ukraiński szczypiornista został wypożyczony do Górnika Zabrze, gdzie spędził ostatecznie trzy lata, pełniąc funkcję kapitana zespołu. Oprócz otoczenia zmienił także pozycję na boisku - dotychczas lewoskrzydłowy został przemianowany na... środkowego rozgrywającego. W swoim pożegnalnym sezonie dla zabrzańskiego klubu fetował zdobycie brązowego medalu MP. Po zakończeniu sezonu 2013/14 zawiesił buty na kołku i objął stanowisko trenera w swoim macierzystym klubie.

4
/ 20

Zawodnik: Morten Seier (Dania) Pozycja: bramkarz Skąd przyszedł? RK Gorenje Velenje (Słowenia) W Polsce w latach: 2008-2012 Klub w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2011), wicemistrzostwo Polski (2009), brązowy medal MP (2010), finalista Pucharu Polski (2011)

- Spędziłem tutaj cztery dobre lata. Cieszę się, że podjąłem decyzję o przeniesieniu się do tego klubu. Niesamowite były dla mnie obserwować jak klub się zmieniał i jestem dumny, że mogłem być jego częścią - powiedział w rozmowie z WisłaTV Morten Seier, który przychodząc do Orlen Wisły Płock w 2008 roku, stał się pierwszym w historii Skandynawem w polskiej ekstraklasie. [ad=rectangle] Duńczyk dał się poznać jako postać niezwykle ekspresyjna i niesamowicie pracowita, ale i kontrowersyjna, ze względu na swoje podejście. - Wiele osób uważa, że w sporcie grając w zespole trzeba mieć dobrych przyjaciół. Jesteśmy jednak tylko znajomymi. Nie mogę powiedzieć, że miałem prawdziwych przyjaciół w drużynie - oznajmił Seier.

Duński bramkarz był bohaterem finałów MP z 2011 roku. Jak przyznał Seier dla niego był to moment szczególny. - Najważniejszym momentem w mojej karierze w Płocku był finał MP z 2011 roku. Był to mój 9 czy 10 finał i po raz pierwszy udało mi się wygrać mistrzostwo dla klubu. Było to dla mnie bardzo ważne wydarzenie - wyjawił.

5
/ 20

Zawodnik: Henrik Knudsen (Dania) Pozycja: środek rozegrania Skąd przyszedł? TV Emsdetten (Niemcy) W Polsce w latach: grudzień 2008-2011 Kluby w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2009, 2010), wicemistrzostwo Polski (2011), Puchar Polski (2009-2011)

Henrik Knudsen wywołuje w Kielcach mieszane uczucia. Duński rozgrywający okazał się świetnym zawodnikiem, a samego siebie przeszedł 3 października 2009 roku podczas spotkania 1. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów, kiedy do Hali Legionów zawitało słoweńskie RK Gorenje Velenje. Podopieczni Bogdana Wenty zwyciężyli wówczas 23:21, choć do przerwy przegrywali 9:13, a Knudsen na listę strzelców wpisał się... 15-krotnie! [ad=rectangle] Duńczyk był jednak nieobliczalny nie tylko na parkiecie. Raptem rok później od fantastycznego występu w LM zarząd kieleckiego klubu postanowił ukarać finansowo Knudsena, który... samowolnie przedłużył sobie urlop (z tygodnia do dwóch), bez jakiegokolwiek porozumienie z klubem. - Jesteśmy klubem profesjonalnym i tego też wymagamy od zawodników - mówił wówczas sternik Vive, Bertus Servaas.

Po porażce kielczan w finale MP w 2011 roku w klubie doszło do kadrowych czystek. Wśród tych, którzy zmuszeni byli opuścić Kielce był także Henrik Knudsen. Na tym jednak jego przygody się nie skoczyły - najpierw Duńczyk wybrał grę w niemieckim Bergischer, następnie pod koniec września zdecydował się na białoruski Mieszkow Brześć, a latem ubiegłego roku związał się dwuletnim kontraktem z norweskim Stord Handball.

6
/ 20

Zawodnik: Vegard Samdahl (Norwegia) Pozycja: środek rozegrania Skąd przyszedł? Aarhus Handbold (Dania) W Polsce w latach: 2009-2011 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock Sukcesy: mistrzostwo Polski (2011), brązowy medal MP (2010), finalista Pucharu Polski (2011)

- Naprawdę przyjechałem do Polski po to, żeby wygrać z Bogdanem Wentą, bo mam z nim do wyrównania rachunki - mówił pół żartem pół serio Vegard Samdahl. W pierwszym sezonie spędzonym w Orlen Wiśle Płock norweskiemu rozgrywającemu nie było jednak do śmiechu, bowiem Nafciarze w półfinale mistrzostw Polski nie sprostali MMTS-owi Kwidzyn i musieli  się zadowolić jedynie brązowymi krążkami. [ad=rectangle] 20 marca 2011 roku Orlen Wisła Płock doznała upokorzenia ze strony Vive Targów Kielce przed własną publicznością w finale Pucharu Polski. Nafciarze ulegli 22:35 i mało kto spodziewał się, że po takiej klęsce zdołają się podnieść, by móc skutecznie walczyć o prymat w polskiej lidze. Blamaż ten wpłynął jednak pozytywnie na płockich szczypiornistów, którzy dowodzeni przez Vegarda Samdahla w świetnym stylu uporali się z kielczanami w czterech meczach wielkiego finału i po trzyletniej przerwie mistrzowska korona powróciła do Płocka.

- Na pewno mistrzowski tytuł cieszy i jest pięknym uwieńczeniem naszej  pracy. Dzięki temu obecnie jestem w niebie - mówił wówczas Samdahl. - Poza tym poznałem tu świetnych ludzi i z niektórymi z nich pozostanę przyjaciółmi przez resztę mojego życia - dodał Samdahl, którego firmowym znakiem były rzuty z podłoża i wzorowa współpraca z obrotowym.

7
/ 20

Zawodnik: Dimitri Kuzelev (Rosja) Pozycja: obrotowy Skąd przyszedł? Aarhus Handbold (Dania) W Polsce w latach:2009-2011 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2011), brązowy medal MP (2010), finalista Pucharu Polski (2011)

Szeregi płockiej Wisły rosyjski obrotowy zasilił razem z Vegardem Samdahlem, do której trafił z duńskiego Aarhus. Świetną współpracę z poprzedniego klubu widać było gołym okiem - obaj rozumieli się bowiem bez słów, a dwójkowe akcje Kuzelew-Samdahl były ozdobą spotkań rozgrywanych w Hali Chemika - legendarnej "Blaszak Arenie", a następnie w nowoczesnej Orlen Arenie. [ad=rectangle] W pierwszym sezonie ekstraklasy w barwach Nafciarzy Dimitri Kuzelev rzucił w 24 meczach 131 bramek, będąc dziesiątym w łącznej klasyfikacji najlepszych strzelców rozgrywek. Rosjanin w pełni potrafił wykorzystać swoje świetne warunki fizyczne (196 cm, 100 kg), imponował także koordynacją ruchową, jak na szczypiornistę o tak nieprzeciętnych gabarytach.

W płocki  klubie ma za sobą występy w europejskich pucharach - w sezonie 2009/10 w Pucharze EHF, a w 2010/11 w Pucharze Zdobywców Pucharów. Ekipa z województwa mazowieckiego Europy wtedy jednak nie podbiła odpadając odpowiednio w 2. (islandzki Haukar) i 3. rundzie (rumuńska Resita) wspomnianych rozgrywek. Z Orlen Wisłą Płock w polskiej lidze wywalczył brązowy krążek MP w 2010 roku, a rok później wystąpił w finale Pucharu Polski i sięgnął po mistrzostwo kraju.

8
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Marcus Cleverly (Dania) Pozycja: bramkarz Skąd przyszedł? TV Emsdetten (Niemcy) W Polsce w latach:2009-2012 Kluby w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2010, 2012), wicemistrzostwo Polski (2011), Puchar Polski (2010-2012), TOP 16 Ligi Mistrzów (2012)

Do Vive trafił z niemieckiego TV Emsdetten jako anonimowy zawodnik, ale z biegiem czasu zbudował sobie mocną pozycję w kieleckim klubie. Grał efektownie i co ważniejsze - efektywnie, swoimi paradami wielokrotnie wprawiając kibiców Vive w euforię, a pozostałych drużyn w zdumienie. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jednak po tym nie jak zaczyna, a jak kończy. Na początku sezonu 2012/13 kielecki klub poinformował, że Marcus Cleverly zmagający się od początku sierpnia z poważnym urazem stawu biodrowego, który powodował silne bóle w nogach, będzie pauzował od 6-8 tygodni. [ad=rectangle] Absencja Duńczyka się jendak sukcesywnie przedłużała, a Cleverly nieoczekiwanie zdecydował się na leczenie w swojej ojczyźnie. - Jestem w ciągłym kontakcie z Marcusem i monitorujemy stan jego zdrowia. Trochę denerwuje mnie tylko, że leczy się w Danii, a nie u nas - tłumaczył wówczas na początku listopada sternik Vive, Bertus Servaas. W kuluarach mówiło się też o rzekomym konflikcie na linii klub-zawodnik. - Daję słowo, że jesteśmy z Marcusem w bardzo dobrych relacjach, a jego choroba nie jest zmyślona - zapewniał Servaas.

Jak się później okazało prezes kieleckiej ekipy był w błędzie, bowiem duński bramkarz 8 lutego 2013 roku pożegnał się z Vive, informując, że przechodzi do szwedzkiego Lugi HF. Po dograniu sezonu zasilił szeregi HSV Hamburg, a od przyszłych rozgrywek bronił będzie barw KIF Kolding.

9
/ 20

Zawodnik: Rastko Stojković (Serbia) Pozycja: obrotowy Skąd przyszedł? HSG Nordhorn (Niemcy) W Polsce w latach: 2009-2013 Kluby w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2010, 2012, 2013), wicemistrzostwo Polski (2011), Puchar Polski (2010-2013), TOP 16 LM (2012), 3. miejsce w Lidze Mistrzów (2013)

Serbski kołowy imponował od samego początku przyjścia do Kielc. Gdy miał piłkę w rękach były tylko dwie możliwości - bramka, lub w najgorszym wypadku rzut karny. A ten elemnt Rastko Stojković miał świetnie opracowany, przez długi czas był bowiem etatowym wykonawcą na linii siedmiu metrów. Na słowa uznania zasługiwała także jego wyśmienita współpraca za czasów gry Mariusza Jurasika w kieleckim klubem - duet ten rozumiał się bez słów, siejąc postrach w defensywie rywali. Przez cztery lata gry w Kielcach trzykrotnie zdobywał mistrzostwo kraju, a czterokrotnie Puchar Polski. [ad=rectangle] W sezonie 2011/12 z dorobkiem 154 trafień w 29 meczach był na najniższym stopniu podium w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników PGNiG Superligi.  Rok później z kieleckim klubem wywalczył trzecie miejsce w Final Four Ligi Mistrzów po wygranym spotkaniu 31:30 z THW Kiel. Stojković w tym pamiętnym meczu rzucił 8 bramek, będąc najlepszym strzelcem Vive. Pod koniec lipca 2013 roku jednak sympatyczny Serb opuścił szeregi mistrza Polski, po tym jak ogłoszono, że do Kielc przyjdzie Julen Aguinagalde.

- To było trochę nieeleganckie i nieładne. W przypadku Rastko wyszło trochę brzydko, że musi  on szukać nowego klubu na miesiąc przed rozgrywkami  ale jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy dojść do porozumienia. Rozstaliśmy się w zgodzie i przyjaźni - mówił wówczas Bertus Servaas. Rastko Stojković oficjalnie pożegnany został w Hali Legionów 22 września 2013 roku przed inauguracją LM z Dunkierką.

Po wyjeździe z naszego kraju serbski obrotowy przez krótki czas reprezentował barwy Crvenej Zvezdy Belgrad i katarskiego zespołu Al-Rayyan, a następnie związał się półroczną umową z białoruskim Mieszkowem Brześć z którym wystąpił w finale Final Four ligi regionalnej (porażka z Vardarem Skopje 27:29), będąc wybranym do najlepszej siódemki tego turnieju.

10
/ 20

Zawodnik: Christian Spanne (Norwegia) Pozycja: prawe skrzydło Skąd przyszedł? Drammen HK (Norwegia) W Polsce w latach: 2011-2013 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: wicemistrzostwo Polski (2012, 2013), finalista Pucharu Polski (2012, 2013), TOP 16 Ligi Mistrzów (2012)

Norweg trafił do Orlen Wisły Płock w 2011 roku z Drammen HK, z miejsca stając się zawodnikiem pierwszego składu Nafciarzy i jednym z najlepszych szczypiornistów polskiej Superligi w sezonie 2011/12. Wraz z przyjściem do Płocka Valentina Ghionei rola Spanne z meczu na mecz jednak malała, przez co większość kolejnego sezonu spędził na ławce rezerwowych. [ad=rectangle] Na początku 2013 roku mówiło się, że Christian Spanne doszedł do porozumienia z działaczami płockiego klubu w sprawie przedłużenia kontraktu, ale jak się później okazało Wisła nie przedstawiła mu nowej oferty i szczypiornista rodem ze Skandynawii opuścił szeregi Nafciarzy dla których w 77 meczach zdobył 271 bramek.

11
/ 20

Zawodnik: Thorir Olafsson (Islandia) Pozycja: prawe skrzydło Skąd przyszedł? TuS Nettelstedt-Lübbecke (Niemcy) W Polsce w latach: 2011-2014 Kluby w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2012-2014), Puchar Polski (2012-14), 3. miejsce w Lidze Mistrzów (2013), TOP 16 Ligi Mistrzów (2014)

Cichy, skromny, opanowany, ale na parkiecie wypełniający swoje zadania z zimną krwią. Islandczyk został po pierwszym sezonie spędzonym w Kielcach nieco odstawiony na boczny tor po zakontraktowaniu Ivana Cupicia, ale za każdym razem udowadniał, że w przypadku słabszej dyspozycji Chorwata można na niego liczyć. Co więcej, gdy w minionych rozgrywkach z formą mocno minął się Cupić, Olafsson spisywał się rewelacyjnie, będąc pewnym punktem zespołu prowadzonego przez Bogdana Wentę, a obecnie Talanta Dujszebajewa. [ad=rectangle] Pobyt w Vive Targach Kielce Olafsson z pewnością będzie wspominał niezwykle miło, zgarnął bowiem wszystkie możliwe tytuły - trzy mistrzostwa Polski i krajowe puchary, dorzucając do tego w sezonie 2012/13 trzecie miejsce w elitarnej Lidze Mistrzów. To właśnie ten sukces reprezentant Islandii wspomina najlepiej. - Dla mnie to był wspaniały czas. W Kielcach miałem możliwość trenowania z najlepszymi zawodnikami na świecie. To sprawiło, że stałem się lepszym zawodnikiem. Największym sukcesem jest Final Four w Kolonii. Osiągnęliśmy bardzo wiele zajmując tam trzecie miejsce. Wznieśliśmy się na wyżyny i udało nam się pokonać THW Kiel - przyznał na łamach oficjalnej strony jedenastokrotnych mistrzów Polski.

12
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Muhamed Toromanović (Bośnia i Hercegowina) Pozycja: obrotowy Skąd przyszedł? KIF Kolding (Dania) W Polsce w latach: 2011-2014 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: wicemistrzostwo Polski (2012-14), finalista Pucharu Polski (2012-2014), TOP 16 Ligi Mistrzów (2012, 2014)

- Mam nadzieję, że wszystko potoczy się tak, jak sobie to zaplanowaliśmy i że uda nam się zdobyć mistrzostwo i wywalczyć udział w Lidze Mistrzów - mówił Muhamed Toromanović przed przyjściem do Płocka, po czym dodał. - Chcę być jasnym punktem drużyny.

Pierwsze założenie udało się zrealizować połowicznie, bowiem Nafciarze na krajowym podwórku zarówno w lidze jak i pucharze musieli uznawać wyższość Vive Targów Kielce, ale podczas pobytu w Płocku bośniacki obrotowy miał okazję dwukrotnie występować w elitarnej Champions League, w obu przypadkach meldując się z Nafciarzmi w czołowej szesnastce tych prestiżowych rozgrywek. [ad=rectangle] Toromanović słowa dotrzymał w pełni z bycia czołową postacią zespołu - godnie zastąpił Dimitrija Kuzelewa. Nie szło oprzeć się wrażeniu, że Lars Walther, a następnie Manolo Cadenas ustalanie wyjściowej siódemki rozpoczynał właśnie od Bośniaka. Łącznie przez trzy lata gry w Orlen Wiśle Płock Toromanović w 133 meczach zdobył 368 bramek. Od nowego sezonu ma być jednym z liderów beniaminka francuskiej LNH, US Creteil Handball.

13
/ 20

Zawodnik: Nikola Eklemović (Węgry) Pozycja: środek rozegrania Skąd przyszedł? MKB Veszprém (Węgry) W Polsce w latach: 2011-2014 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: wicemistrzostwo Polski (2012-14), finalista Pucharu Polski (2012-2014), TOP 16 Ligi Mistrzów (2012, 2014)

- Wierzę, że jesteśmy w stanie zdobyć nawet dublet - mówił po podpisaniu kontraktu z Nafciarzami Nikola Eklemović. Środkowy rozgrywający do Płock zawitał po sezonie 2010/11, w którym płocki klub święcił swój siódmy w historii mistrzowski tytuł. Jak się jednak później okazało węgierski szczypiornista musiał obejść się smakiem, a w ciągu swojego trzyletnie pobytu nie zdobył z Wisłą żadnego trofeum - trzykrotnie był bowiem wicemistrzem Polski i tyle samo razy Nafciarze ulegali kielczanom w finale krajowego pucharu. [ad=rectangle] Sympatyczny Węgier w Płocku przeżył wiele wzlotów (dwukrotnie TOP 16 LM) i upadków (porażki w finale MP i PP). Popisowymi zagraniami Nikol Eklemovicia były tzw. "no look passy" rodem z NBA i wzorowa współraca z obrotowymi. Nie idzie jednak odejść od przekonania, że w Wiśle zarówno zarząd klubu jak i kibice oczekiwali od byłego zawodnika MKB Veszprém nieco więcej.

14
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Petar Nenadić (Serbia) Pozycja:  lewe rozegranie / środek rozegrania Skąd przyszedł? Team Tvis Holstebro (Dania) W Polsce w latach: 2012-2014 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy:  wicemistrzostwo Polski (2013, 2014), finalista Pucharu Polski (2013, 2014), TOP 16 Ligi Mistrzów (2014)

Uniwersalny Serb spędził w kraju nad Wisłą dwa lata, szybko zyskując uznanie nie tylko w oczach płockich ale i pozostałych kibiców piłki ręcznej w Polsce. Fani Nafciarzy pokochali go nie tylko za jego widowiskową i zabójczo skuteczną grę, ale i pasję, energię, jaką dawał z siebie w każym kolejnym spotkaniu w niebiesko-biało-niebieskich barwach. [ad=rectangle] Petar Nenadić pragnął związać się na dłużej z płockim klubem, lecz w opinii trenera Manolo Cadenasa... nie pasował do jego dalszej koncepcji budowy drużyny. - Dałem temu klubowi dużo i myślę, że mógłbym dać jeszcze więcej. Szkoda, że trener ma inną wizję. Taką decyzję podjął trener Manolo Cadenas. Zarówno klub, jak i prezes Robert Raczkowski chcieli mnie w zespole zatrzymać, szkoleniowiec uznał jednak, że nie ma dla mnie miejsca w jego wizji drużyny na kolejny sezon - mówił serbski rozgrywający w wywiadzie dla  SportoweFakty.pl pod koniec maja br.

Choć w ciągu dwuletniego pobytu w Polsce nie udało się Serbowi wywalczyć z Wisłą żadnego trofeum, okres spędzony w naszym kraju wspomina miła.- Przez dwa ostatnie lata w Płocku byłem naprawdę szczęśliwy. Poznałem w Polsce wielu przyjaciół, zacząłem uczyć się języka. Wszystko kiedyś się jednak kończy - powiedział Nenadić, który od nowego sezonu grać będzie w Füchse Berlin, gdzie zastąpi kontuzjowanego Bartłomieja Jaszkę.

15
/ 20

Zawodnik: Tomislav Stojković (Serbia) Pozycja: bramkarz Skąd przyszedł? Hapoel Rishon Lezion (Izrael) W Polsce w latach: 2012-2014 Kluby w Polsce: Gaz-System Pogoń Szczecin  Sukcesy: 7. miejsce w PGNiG Superlidze (2013), 6. miejsce w PGNiG Superlidze (2014)

Mający za sobą grę w reprezentacji Serbii Tomislav Stojković, do Grodu Gryfa zawitał na początku listopada 2012 roku z ligi izraelskiej. Na początku związał się z klubem półroczną umową, lecz wskutek bardzo dobrych występów, jego kontrakt został przedłużony o kolejny sezon. [ad=rectangle] Stojković podczas dwóch lat spędzonych w Szczecinie był czołową postacią ekipy prowadzonej przez Rafała Białego. Serb wielokrotnie był także wybierany do siódemki kolejki naszego portalu. Po sezonie 2013/14 który Gaz-System Pogoń Szczecin   ukończyła na siódmej pozycji opuścił zespół, a w jego miejsce klub zakontraktował Krzysztofa Szczecinę z MMTS-u Kwidzyn. Stojković natomiast wymieniany był w kontekscie powrotu do Izraela, bądź gry za naszą zachodnią granicą.

16
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Ferenc Ilyes (Węgry) Pozycja: lewe rozegranie Skąd przyszedł? MKB Veszprém (Węgry) W Polsce w latach: 2012-2013 Kluby w Polsce: Orlen Wisła Płock  Sukcesy: wicemistrzostwo Polski (2013), finalista Pucharu Polski (2013)

Reprezentant Węgier zawitał do Płocka tuż przed rozpoczęciem sezonu 2012/13, za porozumieniem stron rozwiązując kontrakt z poprzednim pracodawcą, MKB Veszprem. Przygoda Ferenca Ilyesa z Nafciarzami trwała jednak tylko rok, choć podpisany został dwuletni kontrakt. Działacze i kibice mieli jednak czego żałować, Ilyes był bowiem w Płocku liderem defensywy, a zakontraktowanie Węgra okazało się strzałem w dziesiątkę płockiego klubu. [ad=rectangle] Po nieudanym sezonie 2012/13 (przegrany finał MP i PP oraz brak awansu ze słabej fazy grupowej Pucharu EHF) Ilyes postanowił wrócić na Węgry. - Działacze Pick Szeged kontaktowali się ze mną kilka razy, lecz im odmawiałem. Przedyskutowałem sprawę z moim menedżerem i stwierdziliśmy, że lepiej jest zaakceptować ofertę Pick Szeged. Pozostał mi bowiem jeszcze rok umowy z polskim klubem bez opcji przedłużenia, a z Węgier otrzymałem propozycję zatrudnienia na trzy sezony. Za rok byłbym bardziej zaawansowany wiekiem i nie wiadomo, czy oferta Pick Szeged byłaby aktualna - tłumaczył przyczyny odejścia z Wisły.

17
/ 20

[b]

Zawodnik:[/b] Venio Losert (Chorwacja) Pozycja: bramkarz Skąd przyszedł? KIF Kolding (Dania) W Polsce w latach: 2012-2014 Kluby w Polsce: Vive Targi Kielce  Sukcesy: mistrzostwo Polski (2013, 2014), Puchar Polski (2013, 2014), 3. miejsce w Lidze Mistrzów (2013), TOP 16 Ligi Mistrzów (2014)

Cechował go stoicki spokój. Do Kielc zakontraktowały został pod koniec października 2012 roku, w obliczu kontuzji Marcusa Cleverly'ego, a w kieleckiej drużynie ekipie ze spędził łącznie nieco ponad półtora roku. Wspólnie z Vive sięgał dwukrotnie po złoty medal MP i Puchar Polski oraz pomógł w awansie do turnieju Final Four Ligi Mistrzów.  [ad=rectangle] W pamiętnym meczu z THW Kiel 31:30 Venio Losert rozegrał kapitalne zawody, mając wielki wkład w zajęcie przez kielczan trzeciego miejsca w najbardziej prestiżowych  klubowych rozgrywkach w Europie. - Jestem szczęśliwy, że mogłem tutaj być i osiągnąć takie wielkie sukcesy z klubem - podkreślał Losert.

Vive Targi Kielce złożyły chorwackiemu bramkarzowi ofertę pozostania w klubie, ale z niej nie skorzystał. - Na razie chcę jednak kontynuować karierę jako zawodnik we Francji. Nie wykluczam, że w przyszłości trafię do Kielc w innym charakterze. To wspaniałe miejsce - dodał Chorwat, który od nowego sezonu będzie grać w Montpellier Agglomeration HB.

18
/ 20

Zawodnik: Siergei Shilovich (Białoruś) Pozycja: prawe rozegranie Skąd przyszedł? SKA Mińsk (Białoruś) W Polsce w latach: 2013-2014 Kluby w Polsce: Gaz-System Pogoń Szczecin  Sukcesy:  - (odszedł z klubu w trakcie sezonu)

Leworęczny rozgrywający miał nader krótką, acz owocną przygodę ze szczecińską Pogonią. W Grodzie Gryfie Białorusin zagościł jedynie na sześć miesięcy (choć kontrakt zawarty został na dwa lata), a w barwach ekipy z Pomorza Zachodniego wystąpił łącznie w 15 spotkaniach, gdzie rzucił 61 bramek, co dało mu średnią czterech bramek na mecz.

Siergei Shilovich dał się poznać jako zawodnik obdarzony silnym rzutem z drugiej linii, równie dobrze co w ataku radził sobie także w defensywie, będąc silnym punktem szczecińskiej drużyny w tym elemencie. Na styczniowych ME w Danii w 6 meczach rzucił 20 bramek (20/37 - 54%) i otrzymał propozycję zmiany barw. [ad=rectangle] - Po mistrzostwach pojawiły się takie propozycje, z których chciałbym skorzystać, ponieważ dają mi szansę na dalszy rozwój i grę na wyższym, europejskim poziomie w mocniejszej lidze z możliwością gry w europejskich pucharach. Dziękuję też drużynie oraz trenerom za możliwość gry i rozwoju oraz kibicom. Te pół roku gry w Szczecinie zawsze będę ciepło wspominał - wyznał Białorusin w oficjalnym oświadczeniu.

Leworęczny rozgrywający zasilić miał szeregi uczestnika fazy TOP 16 Ligi Mistrzów, w kuluarach mówiło się o transferze do Metalurga Skopje. Shilovich ostatecznie powrócił jednak na Białoruś, gdzie podpisał półroczny kontrakt z Mieszkowem Brześć.

19
/ 20

 

Zawodnik: Antonio Pribanić (Chorwacja) Pozycja: obrotowy Skąd przyszedł? Pick Szeged (Węgry) W Polsce w latach: 2013-2014 Kluby w Polsce: PGE Stal Mielec  Sukcesy: 5. miejsce w PGNiG Superlidze (2014)

Popularny "Antek" do Mielca zawitał latem ubiegłego roku z węgierskiego Pick Szeged, podpisując dwuletni kontrakt. Chorwacki obrotowy pozostawił po sobie świetne wrażenie nie tylko na parkiecie, gdzie dał się poznać jako zawodnik komplety, ale i poza nim. - Antek to bardzo waleczny gracz, który dodatkowo miał bardzo dobry kontakt z kibicami i był lubiany na polskich parkietach - przyznał trener mieleckiej drużny, Paweł Noch. [ad=rectangle] Świetna gra Antonio Pribanicia dostała szybko dostrzeżona przez zagraniczne kluby, a szczypiornista rodem z Bałkanów dostał kuszącą propozycję z rumuńskiego HCM Minauar Baia Mare, z której skorzystał. - Zdecydowaliśmy się pójść mu na rękę, bo dostał bardzo dobrą ofertę z Rumunii. To dla niego ogromna szansa, a naszym celem nie jest zatrzymywanie zawodnika, jeżeli ma szansę rozwoju.  Z powodu jego straty serce się nam kraje, ale ma chłopak szansę i niech ją wykorzysta - powiedział sekretarz klubu Stanisław Leśniak.  

20
/ 20

Inni obcokrajowcy obecni na polskich parkietach w ostatnich latach:

Dymytro Zinczuk (Ukraina) - Azoty Puławy Lars Moller Madsen (Dania) - Orlen Wisła Płock Mirza Dzomba (Chorwacja) - Vive Targi Kielce Kenneth Olsen (Dania) - Orlen Wisła Płock Alosza Szyczkow (Ukraina) - Wisła Płock, Nielba Wągrowiec Kazimierz Kotliński (Białoruś) - Vive Targi Kielce, Górnik Zabrze Luka Dobelsek (Słowenia) - Orlen Wisła Płock Dzmitry Marhun (Białoruś) - MMTS Kwidzyn, NMC Powen Zabrze  Dragan Tubić (Serbia) - Vive Targi Kielce Bostjan Kavas (Słowenia) - Orlen Wisła Płock Dmitrij Afanasjew (Litwa) - Azoty Puławy Joakim Backstrom (Szwecja) - Orlen Wisła Płock Oleg Semenov (Białoruś) - Azoty Puławy, Jurand Ciechanów Anton Prakapenia (Białoruś) - Chrobry Głogów Yuri Gromyko (Białoruś) - Chrobry Głogów Janko Kević (Chorwacja) - Orlen Wisła Płock

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (58)
mafia
10.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
profesjonalne szkolenie mlodziezy. W plocku od 90 lat jest szkolenie na poziomie hiszpani ni3moec czy dani tylko brak konsekwencji bo pilka nozna jest bardziej widowiskoa i popularna ale to sie Czytaj całość
avatar
Odbytowy
27.07.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Piekna pogoda a wy przed komputerami ach ta mlodziez uzalezniona  
WisłaPl
27.07.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
ten "Ktoś inny" musial byc kiedys dobry...  
avatar
Wisła Płock
26.07.2014
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Generalnie, to w zestawieniu brakuje Marka Bulta. Przecież rozegrał wiele bardzo dobrych meczów w naszej lidze.  
avatar
AlexLFC
26.07.2014
Zgłoś do moderacji
5
1
Odpowiedz
Ludzie z Płocka ten wasz fanatyzm to juz wielka przesada. LPUU zapomnial o Gionei co potem sam przyznal a wy jedzicie bo waszego wielkeigo guru zawodnika Gionei nie wymienil. Kazdy ma wlasne zd Czytaj całość