Pjongczang 2018. Johannes Hoeflost Kleabo mistrzem olimpijskim w sprincie, Kamil Bury 30.

Johannes Hoeflost Kleabo został mistrzem olimpijskim w sprincie stylem klasycznym w Pjongczangu. Trzydzieste miejsce zajął Kamil Bury, dla którego dużym sukcesem jest już sam awans do decydującej fazy rywalizacji.

Daniel Ludwiński
Johannes Hoesflot Klaebo East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
W ostatnich latach polski sprint mężczyzn opierał się tylko na Macieju Starędze, który wiele razy doskonale spisywał się w technice dowolnej. W stylu klasycznym w Pjongczangu trudno było się spodziewać po nim dobrego wyniku, jednak mimo wszystko jego awans do czołowej trzydziestki mógł być realny.

Tymczasem Staręga był dopiero 39. w eliminacjach, ale w ćwierćfinale i tak zobaczyliśmy naszego reprezentanta. Wielką sensację sprawił bowiem Kamil Bury, który pomyślnie przeszedł przez kwalifikacje mając do tej pory za sobą zaledwie dwa starty w Pucharze Świata kończone na miejscach w siódmej i ósmej dziesiątce.

W ćwierćfinale 22-latek przez chwilę był czwarty, ale ostatecznie musiał uznać wyższość bardzo utytułowanych rywali. W klasyfikacji końcowej zajął 30. miejsce, które jako takie jest wprawdzie odległe, jednak dla zawodnika bez żadnego doświadczenia i tak jest sukcesem oraz powodem do zadowolenia. W kwalifikacjach odpadło bowiem wielu znanych narciarzy, którzy uplasowali się w nich za Burym.

Finał potoczył się pod dyktando Johannesa Hoesflota Klaebo. Genialny 21-latek, który prowadzi w Pucharze Świata, powetował sobie nieudany skiathlon, w którym nie zdobył medalu. Na podbiegach zaprezentował taką siłę, że bez problemów wywalczył złoto.

Srebrny medal przypadł Federico Pellegrino, a brązowy Aleksandrowi Bolszunowowi. To właśnie narciarz z Rosji najdłużej walczył z Klaebo, ale ostatecznie musiał uznać wyższość jeszcze rywala z Włoch. Mimo to brąz i tak jest dużym sukcesem dla rówieśnika zwycięskiego Norwega, kolejnego 21-latka.