Pjongczang 2018. Historyczny wyczyn Shauna White'a. Trzecie olimpijskie złoto dla Amerykanina

Shaun White przeszedł do historii. W świecie snowboardu nikt nie zdobył do tej pory trzech złotych krążków na igrzyskach. Amerykanin w Pjongczangu sięgnął po trzeci tytuł w halpipe'a. Mocno naciskał go jednak Japończyk Ayumu Hirano.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Shaun White Getty Images / Clive Rose / Na zdjęciu: Shaun White
Amerykanin - jak na niego przystało - zaczął bardzo efektownie. Prowadził z notą porównywalną do tej z kwalifikacji. Najgroźniejszy rywal, Japończyk Ayumu Hirano, zaatakował w drugim przejeździe. Azjata wykręcił w lodowej rynnie kapitalny wynik - 95,25, punkt więcej od White'a.

Główny faworyt zawiódł w drugiej próbie i pozostawała mu trzecia kolejka. Amerykanin startował jako ostatni zawodnik zmagań. Wytrzymał presję oczekiwań, przejechał perfekcyjnie i pokonał Hirano o ponad dwa punkty. White nie mógł uwierzyć w swoje szczęście. W październiku bowiem bardzo mocno potłukł się na treningu w Nowej Zelandii, lekarze założyli mu 62 szwy i przygotowania do igrzysk zostały zaburzone.

White stał się najbardziej utytułowanym snowboardzistą w historii igrzysk. Jako jedyny zdobył trzy złote krążki (wcześniej Turyn 2006 i Vancouver 2010), a być może to jeszcze nie koniec, bo nie zapowiadał rozbratu ze sportem. Po dwa tytuły mają Amerykanka Jamie Anderson, jej rodak Seth Wescott i Szwajcar Philipp Schoch.

Dla Hirano to natomiast drugie olimpijskie srebro. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie jego wiek. Japończyk dokonał tego jako 19-latek. Brąz dla chorążego australijskiej reprezentacji Scotty'ego Jamesa.

Polacy nie startowali.

Halfpipe mężczyzn:

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik
1. Shaun White USA 97.75
2. Ayumu Hirano Japonia 95.25
3. Scotty James Australia 92.00

ZOBACZ WIDEO Bronisław Stoch: Konkurs był loteryjny. Organizatorzy trochę przegięli

Czy oglądasz snowboard na igrzyskach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×