Ależ niespodzianka! Polacy z medalami MŚ w pływaniu

17-letni Ksawery Masiuk sensacyjnie sięgnął po medal MŚ w pływaniu w Budapeszcie. Na podium stanęła też Katarzyna Wasick.

Piotr Bobakowski
Na zdjęciu od lewej: Ksawery Masiuk, Hunter Armstrong i Thomas Ceccon PAP/EPA / Tibor Illyes / Na zdjęciu od lewej: Ksawery Masiuk, Hunter Armstrong i Thomas Ceccon
Dwa medale wywalczyli polscy pływacy podczas sobotnich zmagań na MŚ 2022 w Budapeszcie. To zdecydowanie jeden z najszczęśliwszych dni polskiego pływania ostatnich lat.

W wyścigu mężczyzn na 50 m stylem grzbietowym mało kto dawał 17-letniemu Ksaweremu Masiukowi szanse na podium. Polak, startujący na drugim torze, pokazał jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Masiuk świetnie wystartował (miał drugą reakcję startową z całej stawki). O złoto rywalizowali Amerykanie - Ress i Armstrong, a Polak finiszował na doskonałym 3. miejscu (z czasem 24,49 s ).

Po wideoweryfikacji zdyskwalifikowany został Justin Ress (zbyt dużo czasu spędził pod powierzchnią wody), który dopłynął jako pierwszy. Tym samym reprezentant Polski mógł cieszyć się ze srebrnego medalu.

Masiuk ostatecznie wyjedzie z Węgier z... brązowym krążkiem. Kilkadziesiąt minut po ceremonii medalistów uwzględniono bowiem protest amerykańskiej reprezentacji i znów zmieniono wyniki.

"Tak pływa nasz wicemistrz świata! Miał być brąz, ale... jest srebro" - skomentowano na twitterowym profilu TVP Sport, gdzie udostępniono wideo z wyścigu na 50 m grzbietem.

Na tym nie koniec jednak emocji, związanych z występami naszych pływaków w Budapeszcie. Katarzyna Wasick w finale 50 m stylem dowolnym potwierdziła wielką formę i z czasem 24,18 s wywalczyła srebro. Mistrzynią świata została Szwedka Sara Sjoestroem.

Zobacz:
Trener musi powstrzymywać 17-latka. "Chciał startować prawie 20 razy w sześć dni"
Katastrofa na mistrzostwach świata. To koniec pewnej ery?! Kawęcki wysłał trenerowi wiadomość