Obrońcy tytułu nie zawiedli. Padł rekord olimpijski w sztafecie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / John Walton/PA Images / Na zdjęciu: Australijki wygrały w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym

Reprezentanci Australii oraz Stanów Zjednoczonych zdobyli złote medale podczas igrzysk olimpijskich w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym w Paryżu. Tym samym obronili tytuły wywalczone w Tokio.

W sobotniej sesji wieczornej podczas igrzysk w Paryżu nie zabrakło emocji. Rozdano bowiem pierwsze komplety medali. Lukas Maertens oraz Ariarne Titmus zostali mistrzami olimpijskimi na 400 metrów stylem dowolnym. Katie Ledecky zdobyła brązowy medal. Więcej o rozstrzygnięciach na tym dystansie TUTAJ.

Podczas tej samej sesji zapadły rozstrzygnięcia medalowe w sztafetach 4x100 m stylem dowolnym kobiet oraz mężczyzn. Rywalizację drużynową poprzedziły jednak półfinały mężczyzn na 100 metrów stylem klasycznym.

Najlepszy wynik w całej stawce uzyskał obrońca tytułu mistrza olimpijskiego z Tokio Adam Peaty. Rekordzista świata spokojnie przepłynął ten dystans w czasie 58,86 s. Tym samym wyprzedził w pierwszym półfinale Amerykanina Nica Finka oraz Włocha Nicolo Martinenghi. Z tego wyścigu awans do finału wywalczył też czwarty Niemiec Lucas Matzerath.

W drugim półfinale najlepszy rezultat uzyskał Haiyang Qin (58,93 s). Za Chińczykiem finiszował Holender Arno Kamminga. Trzeci był jego rodak Caspar Corbeau. O ostatnie miejsce w finale zawalczyli Melvin Imoudu oraz Ludovico Blu Art Viberti, którzy... zanotowali ten sam czas co do setnej sekundy. Potrzebna była dogrywka. W niej lepszy okazał się Imoudu.

W ramach przedostatniej konkurencji sobotniej sesji wieczornej odbył się finał sztafety 4x100 m stylem dowolnym kobiet. Złoty medal zdobyły Australijki (Mollie O'Callaghan, Shayna Jack, Emma McKeon, Meg Harris), które tym samym obroniły tytuł mistrzyń olimpijskich wywalczony w Tokio trzy lata temu.

Ponadto reprezentantki tego kraju uzyskały nowy rekord igrzysk olimpijskich - 3:28,92. Do rekordu świata zabrakło im niespełna sekundy.

Bardzo dobre czasy zanotowały również srebrne oraz brązowe medalistki - odpowiednio Amerykanki (3:30,20) oraz Chinki (3:30,30). Obie drużyny ustanowiły w tym starcie nowe rekordy kraju.

Dzień na paryskiej pływalni zamknął finał sztafety mężczyzn. W nim również triumfowali ci, którzy byli niepokonani podczas ostatnich igrzysk. Amerykanie (Jack Alexy, Chris Guiliano, Hunter Armstrong, Caeleb Dressel) wygrali w czasie 3:09,28. Dla Dressela to ósmy medal, a zarazem złoto olimpijskie.

Srebrny medal wywalczyli Australijczycy (3:10,35), a brąz Włosi (3:10,70).