Sztafeta z medalem i rekordem Polski! Katarzyna Wasick najlepsza na ostatniej zmianie. Radosław Kawęcki pokazał moc

Polska mieszana sztafeta 4x50 metrów stylem dowolnym zdobyła medal podczas mistrzostw Europy 2021 w Kazaniu na krótkim basenie.

PZ
Katarzyna Wasick WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Katarzyna Wasick
Reprezentacja w składzie: Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Alicja Tchórz i Katarzyna Wasick uzyskała drugi rezultat fazy półfinałowej (1:30.39). Wyżej znalazła się jedynie Rosja (1:30.22). W finale polska ekipa wystąpiła w dokładnie tym samym zestawieniu.

Na ostatniej zmianie najlepszy czas (23.09) uzyskała Wasick. Polska drużyna czasem 1:29.46 poprawiła rekord kraju. Wygrała Holandia (1:28.93). Na drugim miejscu początkowo znalazły się ex aequo Włochy i Rosja (1:29.40).

W niedzielę poinformowano o dyskwalifikacji Rosji. Reprezentacja gospodarzy popłynęła bowiem w innej kolejności niż pierwotnie zgłoszono. W tej sytuacji, Polska awansowała do czołowej trójki.

Poprzedni krajowy rekord wynosił 1:30.01 - z takim wynikiem Polska podczas mistrzostw Europy 2019 też finiszowała czwarta. Wówczas również na pierwszej zmianie wystąpił Juraszek, a na ostatniej popłynęła Wasick.

Z trzecim rezultatem do finału na 200 metrów stylem grzbietowym zakwalifikował się Radosław Kawęcki (1:51.40). Obrońca mistrzowskiego tytułu wygrał drugi półfinał, pokonał aktualnego mistrza olimpijskiego i mistrza świata zarówno na krótkim, jak i długim basenie - Jewgienija Ryłowa (1:51.73). We wcześniejszym wyścigu triumfował Lorenzo Mora (1:50.17), drugi był - Aleksiej Tkaczew (1:50.96). Na dziewiątej pozycji został sklasyfikowany Ksawery Masiuk (1:53.29). Ósmy zawodnik, ostatni z awansem do niedzielnych zmagań, miał 1:53.01.

Rekord świata w konkurencji 50 metrów stylem motylkowym wyrównał Szebasztian Szabo. Węgier zdobył trzecie złoto podczas zawodów w Kazaniu z czasem 21.75. 6 października 2018 identyczny rezultat osiągnął Brazylijczyk Nicholas Santos. Srebro zdobył Matteo Rivolta (22.14), a brąz - inny Włoch Thomas Ceccon (22.24).

Ósme miejsce w rywalizacji na 100 metrów stylem grzbietowym zajęła Paulina Peda (57.75). Na podium stanęły: Kira Toussaint (55.76), Maaike de Waard (55.86) i Analia Pigree (56.40).

Katarzyna Wasick na krótkim basenie tak samo jak na długim.

Czy Radosław Kawęcki zdobędzie medal mistrzostw Europy 2021?