Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Przygoński „sprawdza się” nie tylko w rajdach

Warszawa, 18.01.2023 r. Odcinki specjalne, zmieniające się warunki pogodowe, trudności techniczne z maszyną to tzw. chleb powszedni kierowcy rajdowego. Jakub Przygoński, utytułowany kierowca rajdowy, wie o tym, jak mało kto.

PC
materiał partnera Materiały prasowe / materiał partnera

Sprawdza się jednak nie tylko na wymagających i wyczerpujących wyścigach. W ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” zachęca również Polaków do sprawdzenia swojej wątroby.

Większość mężczyzn chętnie i bez przypominania im o tym dba o swoje samochody. Czy w przypadku badań profilaktycznych i wizyt w gabinecie lekarskim jest podobnie? Z przeprowadzonego przez agencję ISPOS w kwietniu 2022 r. badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” wynika, że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%[1]. Jakub Przygoński – ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo” – przypomina mężczyznom o dbaniu o swoje zdrowie i wątrobę.

Jakub Przygoński Jakub Przygoński

Lubię testować swoje możliwości i na trasie, i w życiu. Chociaż czasem po drodze natrafiam na trudne odcinki oraz nieprzewidziane awarie, jak na przykład kilka dni temu podczas rajdu, w którym uczestniczyłem, to pozostaję w grze. Sprawdzam też, czy mogę być narażony na choroby wątroby, która dla organizmu jest jak silnik dla samochodu. Pozwala mi bez przeszkód robić to, co kocham. Tymczasem okazuje się, że w Polsce mężczyźni żyją średnio o osiem lat krócej niż kobiety[2]. Jedną z przyczyn może być to, że często przykładają mniej wagi do dbania o zdrowie, w tym o swoją wątrobę. Pierwszym krokiem może być szybki test online i uzyskanie informacji, czy możemy być w grupie ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby – mówi Jakub Przygoński, kierowca rajdowy i ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo”.

Kampania Sanofi „Prowadź się zdrowo” ma na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia konieczności dbania o zdrowie wśród mężczyzn po 40. roku życia. To właśnie ta grupa jest jedną z grup narażonych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które nie daje żadnych wyraźnych objawów lub daje objawy charakterystyczne dla wielu innych chorób[3]. Osią kampanii jest platforma edukacyjna „Prowadź się zdrowo”, z kluczowym elementem – krótkim, intuicyjnym testem ryzyka stłuszczenia wątroby[4]: prowadzsiezdrowo.pl . Na platformie znajdują się również porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę. Ambasadorami akcji są kierowcy rajdowi: Kuba Przygoński, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018, oraz Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.


[1] Raport z 3. fali badania metodą CAPI realizowanego przez Ipsos Sp. z o. o: Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Realizacja 7-11.04.2022. Dane w posiadaniu firmy.
[2] Główny Urząd Statystyczny, Trwanie życia w 2021 r., Warszawa 2022. https://stat.gov.pl/ob...-2021-roku ,2,16.html, data dostępu: 10.01.2022.
[3] Lewis J.R., Mohanty S.R., Nonalcoholic fatty liver disease: a review and update, “Digestive Diseases and Sciences” 2010, 55 (3), s. 560-78; Obika M., Noguchi H., Diagnosis and Evaluation of Nonalcoholic Fatty Liver Disease, “Journal of Diabetes Research” 2012, Article ID 145754.
[4] Test nie jest narzędziem diagnostycznym, ma charakter informacyjny.

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×