Minimalne różnice w Rajdzie Podlaskim. Grzyb nie może być pewny wygranej

Grzegorz Grzyb potrzebował najmniej czasu na pokonanie trzech pierwszych odcinków specjalnych 42. Rajdu Podlaskiego. Jego przewaga nad drugim Jarosławem Szeją jest jednak minimalna. Wynosi ledwie 3,5 s.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grzegorz Grzyb Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Grzegorz Grzyb
Rajd Podlaski stanowi trzecią rundę tegorocznej rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i drugą, ostatnią rozgrywaną na luźnej nawierzchni. W harmonogramie piątkowego etapu zawodów przewidziano dwa przejazdy oesu Małynka (14,1 km) oraz wieczorne ściganie w centrum Białegostoku (1,5 km).

Zawodnicy i kibice cieszyli się wprost wymarzonymi warunkami do jazdy i oglądania zmagań. Rywalizowano przy słonecznej pogodzie, a nawierzchnia odcinków specjalnych była sucha, więc przejeżdżające rajdówki widowiskowo wzniecały tumany kurzu.

Pierwszymi liderami Rajdu Podlaskiego zostali bracia Jarosław i Marcin Szejowie, najszybsi na otwierającym rywalizację oesie. 40-letni ustronianin, jadący dopiero szóstą w karierze szutrową rundę RSMP, o 0,1 sekundy pokonał Grzegorza Grzyba, pilotowanego przez Adama Biniędę. Za dwukrotnym mistrzem Polski uplasował się Łukasz Byśkiniewicz. Jadący z Danielem Siatkowskim kierowca stracił 2,8 s do Szei.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowite wideo w mediach Barcelony. Zobacz, co zrobił... siekierą

Podczas drugiego starcia w okolicach miejscowości Małynka (14,1 km) Grzyb z Biniędą zrewanżowali się Szejom, wygrali próbę i przejęli prowadzenie w zawodach. Szejowie zanotowali trzeci czas (+1,0 s), a na drugim miejscu finiszowali Płachytka i Fiołek (+0,7 s), którzy awansowali na trzecią pozycję w generalce zawodów.

Kończący dzień odcinek specjalny w Białymstoku (1,5 km) na swoje konto zapisał Łukasz Byśkiniewicz, specjalista od takich prób. Na krótkiej trasie warszawianin o sekundę pokonał Grzyba, a od trzeciego Płachytki był szybszy o 1,3 s.

W efekcie, po pierwszym etapie Rajdu Podlaskiego na prowadzeniu są Grzyb z Biniędą. Kolejne miejsca zajmują załogi Szeja/Szeja (+3,5 s), Płachytka/Fiołek (+4,2 s), Byśkiniewicz/Siatkowski (+7,2 s) oraz Kotarba/Kotarba (+10,2 s).

Na sobotę (3 czerwca) organizatorzy zaplanowali cztery próby: Zubry (17,15 km), Glejsk (8,9 km), Długosielce (4,55 km) oraz Kuźnica (7,2 km). Każda z nich będzie pokonywana dwukrotnie. Drugi przejazd oesu Kuźnica będzie rozegrany jako Power Stage, czyli odcinek, na którym pięć najszybszych załóg zdobywa dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw Polski.

42. Rajd Podlaski - klasyfikacja generalna po I etapie:
1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) 13:55.4 s
2. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +00:03.5 s
3. Płachytka/Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) +00:04.2 s
4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +00:07.2 s
5. Kotarba/Kotarba (Citroen C3 Rally2) +00:10.2 s
6. Parys/Syty (Ford Fiesta Rally3) +00:42.3 s
7. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +00:44.5 s
8. Matulka/Dymurski (Ford Fiesta Rally3) +00:52.2 s
9. Kwiatkowski/Kozdroń (Skoda Fabia R5) +01:05.5 s
10. Roefler/Bała (Ford Fiesta Rally3) +01:05.9 s

Czytaj także:
- Sponsor Verstappena uwikłany w pranie brudnych pieniędzy
- Nazwał sędziów "laikami". Poważne oskarżenia w F1

Czy Grzegorz Grzyb wygra Rajd Podlaski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×