Rajd Podlaski dla Grzyba. Mistrzostwa Polski mają nowego lidera

Grzegorz Grzyb był najszybszy w zakończonym w sobotę w Białymstoku 42. Rajdzie Podlaskim, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Triumf na Podlasiu pozwolił Grzybowi na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej RSMP.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grzegorz Grzyb Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Grzegorz Grzyb
42. edycję Rajdu Podlaskiego rozegrano w dniach 2-3 czerwca. Trasa rajdu liczyła 531,74 km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych. 10 oesów wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę na ulicach Białegostoku. Przez oba dni załogi rywalizowały przy słonecznej pogodzie i na suchej nawierzchni. Z 32 załóg, które ruszyły do rywalizacji, do mety dotarło 27 duetów.

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. W sobotni poranek wygrali komplet czterech oesów w pierwszej pętli etapu i odskoczyli rywalom na 12,6 s.

Na czterech ostatnich oesach rajdu Grzyb także jechał bardzo równo, mądrze zarządzał tempem, by osiągnąć metę na pierwszym miejscu. Łącznie w całym rajdzie kierowca z Rzeszowa wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze. Dzięki temu wynikowi Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niesamowite wideo w mediach Barcelony. Zobacz, co zrobił... siekierą

Na drugim miejscu finiszował Sylwester Płachytka, jadący po raz pierwszy z Rafałem Fiołkiem. Płachytka awansował na drugą pozycję po OS 9, przeskakując braci Szejów. Kierowca z Polanicy-Zdroju wyrównał w ten sposób swój najlepszy dotychczasowy rezultat wywalczony w szutrowej rundzie RSMP, czyli drugie miejsce, które zajął w ubiegłorocznym Rajdzie Żmudzi.

Wynik z 42. Rajdu Podlaskiego to już ósme podium Płachytki w zawodach zaliczanych do kalendarza RSMP. W drodze do tego sukcesu Płachytka i Fiołek zapisali na swoje konto najlepsze czasy na dwóch próbach sportowych.

Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie, którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu. Potwierdzeniem wysokiej formy Szejów były dwa oesowe triumfy wywalczone na szutrowych drogach Podlasia.

W czołowej piątce zmieścili się również Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim oraz bracia Łukasz i Tomasz Kotarbowie, którym do przeskoczenia na czwarte miejsce zabrakło 0,4 s.

Po trzeciej rundzie prowadzenie w mistrzostwach odzyskali Grzyb i Binięda (90 pkt). Awans z trzeciego na drugie miejsce zanotował Sylwester Płachytka (77 pkt). Dotychczasowi liderzy - Martins Sesks i Renars Francis nie startowali na Podlasiu i spadli na trzecią pozycję w tabeli cyklu. Za nimi, z taką samą liczbą punktów plasują się Byśkiniewicz i Siatkowski oraz Kołtun i Pleskot (44 pkt).

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie Valvoline Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim (7-8 lipca).

42. Rajd Podlaski – klasyfikacja końcowa:
1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) 50:49,6 s
2. Płachytka/Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) +11,9 s
3. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +18 s
4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +31,9 s
5. Kotarba/Kotarba (Citroen C3 Rally2) +32,2 s
6. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +1:48,4 s
7. Parys/Syty (Ford Fiesta Rally3) +2:59,5 s
8. Matulka/Dymurski (Ford Fiesta Rally3) +3:00,2 s
9. Kwiatkowski/Kozdroń (Skoda Fabia R5) +3:17,7 s
10. Krotoszyński/Martynek (Ford Fiesta Rally3) +3:58,0 s

Czytaj także:
- Sponsor Verstappena uwikłany w pranie brudnych pieniędzy
- Nazwał sędziów "laikami". Poważne oskarżenia w F1

Czy Grzegorz Grzyb zostanie mistrzem Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×