Trzeci triumf w sezonie. Rajd Małopolski dla Grzyba

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrali Rajd Małopolski, czwartą rundę sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i umocnili się na prowadzeniu w punktacji cyklu.

Łukasz Kuczera
Grzegorz Grzyb Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Grzegorz Grzyb
Zakończony w sobotę Rajd Małopolski po raz pierwszy był częścią kalendarza mistrzostw Polski i pierwszą od 15 lat rundą RSMP rozegraną w województwie małopolskim. Zawody przyciągnęły łącznie 117 załóg, w tym 56 w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Impreza z bazą w Makowie Podhalańskim stanowiła również rundę mistrzostw historycznych oraz Rajdowych Mistrzostw Południa, czyli serii rajdów okręgowych.

Trasa Rajdu Małopolski liczyła 321,6 km, z czego 118,2 km to dystans 11 asfaltowych odcinków specjalnych wytyczonych w Beskidzie Makowskim.

Pierwszymi liderami klasyfikacji generalnej zostali bracia Jarosław i Marcin Szejowie. W piątek załoga z Ustronia wygrała dwa z pięciu oesów i zakończyła etap w roli liderów rajdu, z 18,5-sekundową przewagą nad Grzegorzem Grzybem i Adamem Biniędą. Grzyb również wygrał dwie próby i odrabiał straty poniesione po tym, jak przebił oponę na pierwszym oesie. Trzecie miejsce po pierwszym etapie zajmowali Dariusz Poloński i Łukasz Sitek ze stratą 23,6 s do Szejów.

Na sobotę zaplanowano dwie próby - Mucharz (12 km) i Stryszów (10,12 km), każdą pokonywaną trzykrotnie. Szejowie wygrali OS 6, na OS 7 zajęli drugie miejsce, zwiększając przewagę nad Grzybem i Biniędą do blisko 24 sekund.

OS 9 przyniósł zmianę na pozycji liderów rajdu. Odcinek przerwano po wypadku braci Szejów. Ich samochód wypadł z drogi i dachował. Kierowcę i pilota zabrano do szpitala na szczegółowe badania. Próbę sportowym tempem pokonały jedynie cztery pierwsze załogi, a pozostałe skierowano trasą alternatywną do serwisu.

Po odpadnięciu Szejów nowymi liderami zostali Grzyb i Binięda, którzy kontrolowali sytuację na dwóch ostatnich oesach i wygrali Rajd Małopolski. Dla dwukrotnego mistrza Polski to 17. w karierze triumf w rundzie krajowego czempionatu, trzeci w sezonie 2023. Życiowy wynik osiągnął Dariusz Poloński. Kierowca pilotowany przez Łukasza Sitka zajął drugie miejsce (12,6 s straty do Grzyba), najlepsze w historii swoich startów w RSMP.

Pierwsze w karierze podium w mistrzostwach Polski wywalczył Łukasz Byśkiniewicz, trzeci w klasyfikacji generalnej Rajdu Małopolski (15,9 s straty do Grzyba). Do tego sukcesu kierowca jadący z Danielem Siatkowskim dołożył komplet punktów za najlepszy czas na Power Stage - finałowym oesie rajdu.

Dzięki zwycięstwu Grzyb i Binięda umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw Polski. Liderzy zgromadzili do tej pory 123 punkty, a kolejne miejsca zajmują Byśkiniewicz/Siatkowski (86 pkt), Sylwester Płachytka (77 pkt), Kołtun/Pleskot (62 pkt) oraz Sesks/Francis (60 pkt). Po Rajdzie Małopolski przewaga Grzyba wynosi 37 punktów, co oznacza, że dwukrotny mistrz Polski zachowa prowadzenie niezależnie od wyników kolejnej rundy RSMP, którą będzie Marma 32. Rajd Rzeszowski (10-12 sierpnia).