Rajd Śląska: Tomasz Kasperczyk wicemistrzem Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Janusz Boruta / Tomasz Kasperczyk
Materiały prasowe / Janusz Boruta / Tomasz Kasperczyk

Rajd Śląska zakończył tegoroczny sezon InterCars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ostatnią rundę wygrali Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, zapewniając sobie tytuł wicemistrzów Polski.

Losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w poprzedniej rundzie. Filip Nivette wygrywając Rajd Nadwiślański zapewnił sobie tytuł bez względu na wyniki Rajdu Śląska. Cały czas jednak nie rozstrzygnięta była kwestia wicemistrzostwa. O drugie miejsce na koniec sezonu InterCars RSMP walczyli Zbigniew Gabryś i Tomasz Kasperczyk.

Rywalizacja była zacięta aż do sytuacji przed startem piątego odcinka specjalnego. Gabryś rozgrzewając opony przed OS5 Gabryś zahaczył o wystający na poboczu korzeń i urwał koło. Ten kuriozalny błąd kierowcy biało-zielonej Fiesty R5 oznaczał koniec jazdy w pierwszym etapie i zaprzepaścił szanse na wicemistrzostwo.

Dla załogi Kasperczyk-Syty niedziela była wyjątkowym dniem. Poza wywalczeniem tytułu wicemistrzowskiego, po raz pierwszy w karierze wygrali rundę RSMP.

Niedzielny etap Rajdu Śląska należał do Dominika Butvilasa. Pilotowany przez Kamila Hellera kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy niemal na wszystkich oesach. Jedynie na drugim przejeździe oesu Suszec ustąpił Kasperczykowi. Imponujące tempo Butvilasa pozwoliło mu awansować na czwartą pozycję. Niestety, pomyłka na otwierającym rajd odcinku wokół Stadionu Śląskiego i w konsekwencji 3-minutowa kara, pozbawiła go szans na zwycięstwo w zawodach.

Za plecami Kasperczyka toczyła się walka o drugą pozycję pomiędzy Mikołajem Marczykiem i Szymonem Gospodarczykiem (Subaru Impreza) a Łukaszem Kotarbą i Grzegorzem Dachowskim (Mitsubishi Lancer Evo IX). Po pierwszym etapie górą w tym pojedynku był Marczyk, on także otwierał klasyfikację klasy Open N. Drugiego dnia kierowca Subaru musiał do ostatniego oesu odpierać ataki rywala. Na ostatniej próbie Kotarba potrącił szykanę i otrzymał 10-sekundową karę. Na mecie zameldował się 15,1 s. za Marczykiem.

Na piątej pozycji finiszował drugi reprezentant zespołu Subaru Poland Rally Team - Marcin Słobodzian pilotowany przez Jakuba Wróbla. Kierowca pomarańczowego Subaru na ostatniej próbie stracił czwartą pozycję na korzyść Butvilasa.

Na szóstym miejscu w generalce zawody ukończyli Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz. Załoga Peugeota 208 R2 była najszybsza w swojej klasie, dzięki czemu zapewniła sobie tytuł mistrzowski na koniec sezonu. Jacek Jurecki i Michał Trela (Peugeot 208 R2) zajęli drugie miejsce w klasie 4 i na takiej samej pozycji zakończyli mistrzostwa. Łukasz Byśkiniewicz i Tomasz Borko (Opel Adam R2) nie ukończyli zawodów i w końcowej klasyfikacji wypadli z podium.

Grzegorz Bonder i Jakub Gerber (Renault Clio R3) samotnie podróżowali w klasie 3 i do mety dotarli na 8. Pozycji w generalce. Robert Halicki i Tomasz Tkacz (Fiat 500 Abarth) prowadzili w klasie Open 2WD od początku rajdu do samej mety. Czołową dziesiątkę generalki zamykają Paweł Krysiak i Paweł Gacek (Ford Fiesta R2), zwycięzcy markowej klasy 4F. Tomasz Sztwiertnia i Sebastian Dwornik (Citroen Saxo) wygrali klasyfikację HR4, a Radosław Pogan i Michał Marczewski (Renault Clio) byli najszybsi w HR3. W klasyfikacji HR+30 jedynym samochodem był Fiat 126 p załogi Tomasz Grychtoł/Robert Koisar.

Drugi przejazd próby Bzie został skrócony do zaledwie 5 km. Powodem było uszkodzenie rury z gazem przy trasie oesu.