Rosjanin pierwszy raz w historii triumfował w Rajdzie Polski. Polacy poza podium

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / fiaerc.com / Na zdjęciu: Nikołaj Griazin
Materiały prasowe / fiaerc.com / Na zdjęciu: Nikołaj Griazin

Nikołaj Griazin został zwycięzcą 75. edycji Rajdu Polski, rozgrywanego w ramach przedostatniej rundy rajdowych mistrzostw Europy ERC. W czołowej dziesiątce finiszowało czterech Polaków.

Rajd Polski

Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5) triumfował na szutrowych trasach Rajdu Polski po wygraniu 8 z 15 rozegranych odcinków specjalnych. Rosjanin do samego końca toczył zacięty pojedynek z juniorem Hyundaia, Jarim Huttunenem. Fin wygrał na Mazurach siedem prób sportowych i był najszybszy na drugim niedzielnym etapie. Jego szanse na końcowy triumf przekreśliła jednak 10-sekundowa kara za spóźnienie na punkt kontroli czasu.

Podium przedostatniej imprezy cyklu ERC w sezonie 2018 uzupełnił Chris Ingram. Brytyjczyk ledwie przed tygodniem stał na podium mistrzostw świata, gdy w Rajdzie Turcji zajął również trzecie miejsce w kategorii WRC2.

Aż czterech polskich kierowców sklasyfikowano w czołowej dziesiątce rajdu, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem w mistrzostwach Europy. Najwyżej sklasyfikowany Mikołaj Marczyk zajął piątą lokatę. Kierowca Skoda Motorsport wyprzedził Łukasza Habaja i Grzegorza Grzyba, którzy uzupełnili skład podium Rajdu Polski zaliczanego do klasyfikacji mistrzostw Polski.

Na mecie w Mikołajkach zabrakło lidera mistrzostw Europy Aleksieja Łukjaniuka. Rosjanin odpadł z imprezy już na początku pierwszego etapu po wypadnięciu z trasy. W podobny sposób rajd zakończył Łukasz Pieniążek, na co dzień startujący w mistrzostwach świata. 28-latek do momentu wypadku był najlepszym z Polaków, wygrywając dwa oesy w punktacji RSMP.

Tegoroczny sezon mistrzostw Europy zakończy łotewski Rajd Lipawy zaplanowany na 12-14 października. Tytułu wywalczonego przed rokiem nie broni tym razem Kajetan Kajetanowicz, który postawił w 2018 roku na starty w mistrzostwach świata WRC2.