Orlen Team chce podbić Rajd Dakar. Ambitne plany Polaków

Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: Jakub Przygoński
Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: Jakub Przygoński

Orlen Team już 31 grudnia wystartuje w 45. edycji Rajdu Dakar. W polskiej ekipie wystąpią Jakub Przygoński, Martin Prokop, Maciej Giemza i Kamil Wiśniewski. Uczestnicy do pokonania będą mieć łącznie aż 8549 kilometrów.

- Sponsoring pełni ważną rolę w budowaniu rozpoznawalności marki Orlen i bezpośrednio przekłada się na rozwój biznesu. Nasze zaangażowanie w Rajd Dakar, imprezę o międzynarodowej rozpoznawalności docierającą do 190 krajów, wspiera nie tylko nasz proces rebrandingu w regionie, lecz także pozytywnie przekłada się na wyniki. W ostatnim kwartale blisko połowa przychodów koncernu pochodziła ze sprzedaży zagranicznej - mówi Adam Burak, członek zarządu ds. marketingu i komunikacji PKN Orlen przed najbliższym Rajdem Dakar.

Przygoński znów marzy o podium

Społeczność skupiona wokół wydarzenia w mediach społecznościowych to ponad 5,6 mln osób. Stronę internetową rajdu podczas poprzedniej edycji odwiedziło 11,6 mln użytkowników, a same zmagania relacjonowało ponad 1000 redakcji z całego świata. Trasa Dakaru składa się w 70 proc. z nowych odcinków i zgodnie z zapowiedziami organizatorów ma być najbardziej intensywna we współczesnej erze zmagań.

Rajd rozpocznie się krótkim 11-kilometrowym prologiem prowadzącym po plaży nad Morzem Czerwonym. Później na zawodników czeka 14 etapów. W trakcie wydarzenia zaplanowany jest jeden dzień odpoczynku, po którym zawodnicy spędzą cztery dni na największej na świecie piaszczystej pustyni - Ar-Rab al-Chali.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: rzucał przez całe boisko. Pięć razy. Coś niesamowitego!

Walkę o podium klasyfikacji generalnej deklaruje Jakub Przygoński, który w tym roku będzie jechał z nowym pilotem - Hiszpanem Armandem Monleonem. - Tegoroczny Dakar to będzie bardzo duże wyzwanie. Rajd jest przede wszystkim dłuższy o dwa dni. Lista zawodników, szczególnie wśród motocyklistów, jest okrojona, co wskazuje na trudność przewidzianych odcinków. Nasze cele są niezmienne. Jedziemy na Dakar walczyć o podium - powiedział kierowca Orlen Teamu.

- Jako pierwszy kierowca miałem w tym roku okazję testować nasz nowy samochód - mini T1+. Przejechaliśmy około 1000 testowych kilometrów. Dużo pracowaliśmy nad ustawieniem zawieszenia i wszystkich parametrów. Cieszę się, że połączyliśmy siły z Armandem. Wiele lat temu ścigaliśmy się na motocyklach i będziemy chcieli wykorzystać to doświadczenie. Liczę na to, że tegoroczna trasa będzie nie tylko dłuższa, ale też bardziej techniczna, bo to pozwoli na dobre ściganie - dodał Przygoński, dla którego będzie to już 14. start w Dakarze.

Wiśniewski chce powtórki sprzed roku

Z jasnymi celami na tegoroczny rajd jedzie quadowiec Kamil Wiśniewski, który przed rokiem osiągnął historyczny sukces i jako pierwszy zawodnik w historii Orlen Teamu stanął na podium klasyfikacji generalnej. - Moje oczekiwania są identyczne jak w poprzednich latach. Chcę przesunąć się o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej. Celuję w drugie miejsce. Jestem zadowolony z całego roku i ostatniego etapu przygotowań - wyjawił Wiśniewski.

Wiśniewski przed rokiem stał na podium Dakaru
Wiśniewski przed rokiem stał na podium Dakaru

- W grudniu dołożyłem dużo treningów cardio i wydolnościowych, trochę mniej postawiliśmy na siłę. Trenowaliśmy w Hiszpanii i Maroku. Trasę rajdu trudno ocenić przed startem rywalizacji, dla mnie to w tej chwili jedynie kreska na mapie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie dużo wydm i piasku. Jestem przygotowany na każdy teren. Pojadę tym samym quadem, co przed rokiem z kosmetycznymi zmianami. Wtedy był bardzo dobrze przygotowany. Dużo czasu spędziliśmy nad tym, żeby odpowiednio dostosować zawieszenie, jeździliśmy intensywnie po każdym możliwym terenie - dodał Wiśniewski.

Giemza przed sporą szansą

Szósty raz w Rajdzie Dakar zaprezentuje się motocyklista Maciej Giemza. - Wiem, że potrafię jechać dobrym tempem. W zeszłym roku trafiały się etapy, w których byłem w stanie jechać w okolicach pierwszej dziesiątki. Ostatnie tygodnie spędziłem w Dubaju. Było bardzo intensywnie, miałem okazję znów przystosować się do pustynnej jazdy i prędkości, przyzwyczaić oczy do wyłapywania charakterystycznych elementów na pustyni oraz do jazdy z roadbookiem. To wszystko na pewno zaprocentuje - zapowiedział motocyklista spod Kielc.

- Trasa w tym roku jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Pierwszy tydzień to będą długie dni spędzone na motocyklu. W drugim odcinki będą krótsze, ale dużo trudniejsze.Jadę tym samym motocyklem, jednak wprowadziliśmy kilka zmian, które poprawiły stabilność motocykla - dodał Giemza, który w poprzednim Rajdzie Dakar był 18. w klasyfikacji generalnej motocyklistów.

Największym wyzwaniem dla zawodników rywalizujących w tegorocznym Dakarze będzie dwudniowy etap maratoński, pozbawiony możliwości korzystania z serwisu. Trasa odcinków specjalnych liczy łącznie blisko 5000 km i jest najdłuższa od dziewięciu lat. Prowadzi nad Zatokę Perską, gdzie 15 stycznia wmieście Dammam poznamy zwycięzców rajdu.

Czytaj także:
Ten transfer może naznaczyć epokę w F1. Idealny ruch dla Audi
Mick Schumacher z nową rolą w F1. Mercedes wyciągnął pomocną dłoń

Komentarze (0)