Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Rajd Dakar 2021. Zwycięstwo już na starcie. Impreza dojdzie do skutku

Sporo wątpliwości pojawiło się wokół Rajdu Dakar 2021. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Ostatecznie impreza dojdzie do skutku. Najlepsi zawodnicy terenowi świata rywalizować będą w Arabii Saudyjskiej od 3 do 15 stycznia.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Jakub Przygoński Materiały prasowe / Orlen Team / Na zdjęciu: Jakub Przygoński
- Często mówi się, że sam udział w Dakarze jest zwycięstwem. Takie poczucie z pewnością będziemy mieli 3 stycznia w Dżuddzie - powiedział David Castera, rozpoczynając w środę prezentację dotyczącą Rajdu Dakar 2021.

Przygotowania, a w szczególności rekonesans na trasie przeprowadzono w warunkach znaczących ograniczeń w podróżowaniu. Także sam rajd zostanie przeprowadzony w niecodziennych warunkach, przy zachowaniu restrykcji sanitarnych, które zapewnią wszystkim maksymalną ochronę przed wirusem COVID-19.

Najważniejsze jest jednak to, że mimo ciągle trwającej pandemii koronawirusa, najtrudniejszy rajd świata w ogóle dojdzie do skutku. Zapewni przy tym kibicom off-roadu wielką porcję emocji, zgodnie z maksymą twórcy imprezy Thierry'ego Sabine'a: Wyzwania są dla tych, którzy ruszają w drogę, marzenia dla tych, którzy zostają w domu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kapitalne uderzenie na polu golfowym. Nagranie jest hitem

Rajd Dakar po raz drugi z rzędu rozegrany zostanie w Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy imprezy wezmą udział w kolejnej lekcji geografii i będą mogli jeszcze lepiej poznać pustynię Półwyspu Arabskiego. Dzięki charakterystyce trasy, a także nowemu regulaminowi, prędkości będą mniejsze, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa, a wynik będzie w większym stopniu zależał od umiejętności uczestników.

Jest to o tyle ważne, że w zeszłym roku sporo uczestników narzekało na długie i proste odcinki, w trakcie których trzeba było jechać pełną prędkością. Nie był to zatem sprawdzian umiejętności kierowców, a bardziej możliwości ich maszyn. Wysokie prędkości maksymalne przyczyniły się też do dwóch tragedii - na trasie rajdu zginęli Paulo Goncalves i Edwin Straver.

Walka o zwycięstwo we wszystkich kategoriach w roku 2021 będzie zacięta jak zawsze. W ostatniej edycji w kategorii motocykli Ricky Brabec i Honda położyli kres 18-letniej dominacji firmy KTM, która zrobi wszystko, aby odzyskać palmę pierwszeństwa.

Zwycięzca w klasyfikacji quadów Ignacio Casale, powraca do kategorii ciężarówek, w której zaczynał swoją dakarową przygodę w roku 2010. Z kolei Carlos Sainz, który wygrał w 2020 w klasyfikacji samochodów w buggy Mini X-Raid będzie musiał znów stawić czoła bardzo mocnej stawce rywali, wśród których będzie zespół Toyoty i Nasser Al-Attiyah.

Na trasę Dakaru po rocznej przerwie powróci też Sebastien Loeb, który podobnie jak Nani Roma pojedzie w prywatnym zespole BRX. Cyril Despres i Mike Horn, wprowadzają Dakar do świata energii alternatywnej. Zwycięzca klasy SSV w roku 2019 Francisco Lopez z Chile znów będzie walczył o wygraną w najszybciej rozwijającej się kategorii w Dakarze. Jak zwykle nie zabraknie na starcie Polaków. Do edycji 2021 zgłosiło się dziesięciu uczestników z naszego kraju, wśród nich aż czterech nowicjuszy.

Dakar 2021 rozpocznie się 2 stycznia krótkim, 11-kilometrowym prologiem, który określi kolejność startu do pierwszego odcinka specjalnego dzień później. Wcześniej, większość pojazdów uczestników europejskich zostanie załadowana w dniach 1-3 grudnia w porcie w Marsylii na statek, który skieruje się na południe, w stronę Dżuddy. Zespoły odbiorą swoje pojazdy 30 i 31 grudnia, a odbiór administracyjny i techniczny odbędzie się 1 i 2 stycznia przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Czytaj także:
Praca zdalna wkracza do Formuły 1
Rodacy nie docenili Lewisa Hamiltona

Czy Rajd Dakar 2021 uda się rozegrać zgodnie z planem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×