Rio 2016. Oktawia Nowacka zachowała pozycję liderki po dwóch konkurencjach pięcioboju nowoczesnego

Oktawia Nowacka zachowała zdobytą w czwartek pozycję liderki po dwóch konkurencjach pięcioboju nowoczesnego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Kacper Kowalczyk

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich, obecna w programie igrzysk od 1912 roku. Łączy w sobie pięć różnych konkurencji - szermierce, pływaniu, jeździectwie, strzelectwie i bieganiu. Za każdą z nich zawodniczki za uzyskany wynik otrzymują punkty, a wygrywa ta z największą ich liczbą po ostatniej konkurencji. Od kilku lat jest to tzw. kombajn, czyli bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów połączony ze strzelaniem.

Na planszy szermierczej Oktawia Nowacka poradziła sobie doskonale. Polka wygrała 27 z 35 walk i otrzymała za to 262 punkty. Pozycję w drugiej dziesiątce zajęła Anna Maliszewska.

Dzień później Nowacka stanęła na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. W swoim wyścigu zajęła drugie miejsce, co w ogólnym rozrachunku dało jej 16. lokatę i 290 punktów.

Tym samym Polka zachowała pozycję liderki przed rundą bonusową w szermierce, która odbędzie się o godz. 19:00 czasu polskiego. Maliszewska utrzymała miejsce w drugiej dziesiątce.

W rundzie bonusowej, drugiej fazie szermierki, sposób rozgrywania walk nie ulega zmianie, inna jest jednak punktacja - za pojedynczą wygraną jest jeden punkt (za przegraną zero), a dalsza rywalizacja toczy się na zasadzie piramidy. Ostatnia w rundzie wstępnej Gulnaż Gubajdullina zmierzy się z przedostatnią Anastazja Prokopienko.

Lepsza w tym pojedynku pozostanie na planszy, a pokonaną zastąpi trzecia od końca w pierwszej części Ilke Ozyuksel. Tym sposobem najlepsza w fazie zasadniczej Nowacka stoczy tylko jedną walkę.