ME U-18: Polacy z pierwszym medalem w Gyor. Gracjan Kozak trzeci w rzucie dyskiem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Piotr Kucza / Rzut dyskiem
Newspix / Piotr Kucza / Rzut dyskiem

Gracjan Kozak wywalczył pierwszy medal dla Polski podczas trwających 2. mistrzostw Europy do lat 18 w lekkoatletyce. Zawodnik MKS Boleslavii Bolesławiec zajął trzecie miejsce. Tuż za podium uplasował się Wojciech Marok.

Zmagania toczyły się pod dyktando Yasiela Brayana Sotero. Hiszpan już w pierwszej próbie ustanowił nowy rekord mistrzostw, a w czwartej kolejce jeszcze wyśrubował ten rezultat. Sotero pewnie zwyciężył z wynikiem 64.31 m. Drugie miejsce zajął Fabian Weinberg, który dopiero w piątej kolejce zdołał przeskoczyć Gracjana Kozaka.

Polak najdalszą próbę oddał już na otwarcie zawodów, a jego kolejne wyniki oscylowały w granicach 57 metrów. Aby pokonać Weinberga musiałby pobić swój rekord życiowy.

Tuż za podium znalazł się Wojciech Marok, który długo znajdował się na medalowej pozycji. Z każdym kolejnym rzutem osiągał coraz słabsze wyniki i ostatecznie został wyprzedzony przez rywala z Norwegii. Warto jednak zaznaczyć, że Marok jednocześnie brał udział w finale pchnięcia kulą.

Zmagania dyskoboli toczyły się w trudnych warunkach. W osiąganiu korzystnych wyników przeszkadzały obfite opady deszczu.

Skrócone wyniki finału rzutu dyskiem chłopców: 1. Yasiel Brayan Sotero (Hiszpania) - 64.31 m (rekord mistrzostw) 2. Fabian Weinberg (Norwegia) - 58.84 m 3. Gracjan Kozak (Polska) - 57.76 m --- 4. Wojciech Marok (Polska) - 57.52 m

Czy spodziewałeś(-aś) się medalu Polaka w rzucie dyskiem?