Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nowy rekord Polski Marcina Krukowskiego. "Trenuję z myślą, że z Tokio wrócę ze złotem"

- Trenuję z myślą, że z Tokio wrócę z medalem, i to złotym. Uważam, że w Tokio nie będzie zawodnika poza moim zasięgiem - mówi Marcin Krukowski. Nasz najlepszy oszczepnik we wtorek wynikiem 89,55 ustanowił nowy rekord Polski.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Marcin Krukowski Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Marcin Krukowski
28-letni lekkoatleta z Warszawy tak znakomity rzut oddał w czasie mityngu w fińskim Turku. Swój poprzedni rekord kraju poprawił o prawie półtora metra (88,09 z 2017 roku).

Krukowski szczerze przyznaje, że nie jest tym rezultatem zaskoczony. - Wiedziałem, że stać mnie na bardzo dobre wyniki. Tak wychodziło z treningów, które w tym sezonie trochę zmodyfikowaliśmy. Ukierunkowaliśmy je na same rzuty, mocne i dalekie. Mój ojciec, który jest moim trenerem, razem ze szkoleniowcem Karoliny Kołeczek Piotrem Maruszewskim wymyślili, żeby zmniejszyć objętość treningową i skupiać się na najmocniejszych treningach rzutowych - tłumaczy sześciokrotny mistrz Polski.

- Teraz jak trenuję, to cały czas na najwyższych obrotach. Zamiast rzucać 80 razy po 70 metrów rzucam 10 razy po 85 i idę do domu, żeby się regenerować - dodaje Krukowski.

ZOBACZ WIDEO: DME 2021. Pia Skrzyszowska prawdziwą dominatorką! "Zrobiłam swoje maksimum"

Stabilizacja na poziomie 85 metrów i rekord, który w tej chwili daje Polakowi drugie miejsce na światowych listach, pozwalają mu myśleć o medalu zbliżających się igrzysk olimpijskich. I Krukowski nie ukrywa, że podium w Tokio to jego cel.

- Trenuję z myślą, żeby wrócić do Polski ze złotem - mówi. Nasz rekordzista wcale nie uważa, żeby Niemiec Johannes Vetter, który w tym roku już pięć razy rzucał poza granicę 90 metrów (najlepszy wynik: 96,29 z Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie), był w Japonii nie do pokonania.

- Nie tacy jak Vetter rzucali ponad 90 metrów, a na igrzyskach nie byli w stanie tego powtórzyć. Na przykład rekordzista świata Jan Żelezny. Rekord olimpijski wcale do niego nie należy. Igrzyska są tylko raz na cztery lata. Tym razem czekamy na nie aż pięć lat. Dla niektórych presja z nimi związana jest nie do przejścia. W sporcie na każdych zawodach może zdarzyć się wszystko, ale na igrzyskach wyjątkowo. Dlatego uważam, że w Tokio nie będzie kogoś poza zasięgiem - tłumaczy Krukowski. - Spójrzmy na Tomasza Majewskiego. Kiedy jechał do Pekinu i do Londynu, zajmował odległe miejsca na światowych listach, a dwa razy zdobył złoto.

Polski oszczepnik uważa, że w Japonii poza wspomnianym Vetterem jednym z jego najgroźniejszych rywali będzie Hindus Neeraj Chopra, który w tym roku rzucił 88,07. Dziewięćdziesięciometrowy rzut na stadionie olimpijskim w Tokio, zdaniem Krukowskiego, zagwarantuje podium. Nasz reprezentant właśnie tam chce po raz pierwszy przekroczyć magiczną w jego konkurencji granicę.

- Przed igrzyskami nie będę się na to nastawiał. Pragnienie przekroczenia tej bariery zachowam aż do olimpijskiego startu. Podejdę do niego z nastawieniem, że chcę i mogę, a nie muszę. Jeśli nałożę na siebie presję, to dlatego, że ją lubię. Dzięki niej będę na zawodach agresywny i zdeterminowany. A muszę taki być, żeby daleko rzucić.

Bardzo dobra forma Krukowskiego to kolejny zwiastun pełnych emocji startów biało-czerwonych miotaczy i miotaczek na igrzyskach w Tokio. Wcześniej nowy rekord Polski kobiet w rzucie oszczepem, fantastycznym wynikiem 71,40, ustanowiła Maria Andrejczyk. Świetnie spisuje się też Paweł Fajdek, który w rzucie młotem ustanawia najlepsze rezultaty od kilku sezonów.

- Jeśli chodzi o rzuty, na tę chwilę igrzyska zapowiadają się dla nas fenomenalnie. Do Marii i Pawła dodajmy jeszcze Michała Haratyka, który pcha ponad 22 metry, czy Malwinę Kopron, która rzuciła młotem 75,40. Ważne, żeby było zdrowie. Jak ono będzie, na zawodach w Japonii damy sobie radę - podkreśla rekordzista Polski.

Czytaj także:
Prestiżowe wyróżnienie dla Marii Andrejczyk. Wystarczył jeden fenomenalny rzut
Znakomite rzuty polskich młociarzy. Tylko Fajdek bez rytmu

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • collins01 Zgłoś komentarz
  Zupelnie niespodziewanie nawiazujemy do wspanialych tradycji polskiego oszczepu.Nie spodziewalem sie....Brawo!
  • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
   Takie podejscie do treningu bylo norma w lekkiejatletyce USA i Ameryk od okolo roku 2000 - od 20 lat. Bylem czlonkiem USATF-NJ i mialem ich film wideo o treningu n.p. sprinterow.
   • abiturient Zgłoś komentarz
    Samochwała u drzwi stała. Panie Krukowski do rekordu świata jaki posiada Żelezny brakuje panu prawie 10 m. Czeski oszczepnik trzykrotnie pod rząd zdobywał złoto olimpijskie. Poza tym w
    Czytaj całość
    tą dyscyplinę ingeruję się jak w żadną inną. Zakazano hiszpańskiego rzutu obrotowego, zmieniano wagę sprzętu, materiału, przesuwano środek ciężkości w oszczepie. PS. Gdyby w dyscyplinach olimpijskich zmieniono długość centymetra, to by posypał się grad nowych rekordów.
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Na ostatnich trzech I.O. nasi oszczepnicy zdecydowanie zawodzili uzyskując rezultaty o wiele gorsze niż przed igrzyskami: 2008 – Janik 77.63 (16 m-ce); 2012 – Janik 78.90 (19), Rakoczy
     Czytaj całość
     77.36 (28), Osewski 71.19 (42); 2016 – Krukowski 80.62 (15), Grzeszczuk 76.52 (31). Chcąc zdobyć medal Krukowski musiałby się cofnąć aż do ery Janusza Sidły a więc do czasów kiedy na świecie nie było jeszcze nawet jego ojca (i jednocześnie trenera) Michała. Powodzenia.
     • yes Zgłoś komentarz
      Nie pompujcie balonów, w tym tytułowego Krukowskiego. Później ludzie mogą być zawiedzeni. "Nasz reprezentant właśnie tam chce po raz pierwszy przekroczyć magiczną w jego
      Czytaj całość
      konkurencji granicę" - granicę 90 metrów nie jest magiczną. Przekroczyło ją 20 zawodników 116 razy. Prawdą jest, że w 2021 ponad 90 metrów rzucał tylko Niemiec Vetter, a ponad 85 łącznie 9 zawodników. Zawodnik ma szanse na dobre miejsce.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×