MŚ 2014: Bułgaria - zakończyć turniej w czołowej ósemce

W mistrzostwach świata, które zostaną rozegrane w Polsce wystąpią 24 najlepsze ekipy. Prezentujemy sylwetkę Bułgarów, którzy zagrają w grupie C we Gdańsku.

W tym artykule dowiesz się o:

Bułgarzy są jednym z weteranów mistrzostw świata. Zespół bierze czynny udział w rozgrywkach od 1949 roku, gdy turniej zaistniał na siatkarskiej mapie i nie opuścił ani jednej edycji imprezy.

[ad=rectangle]
Historia w mistrzostwach świata

Już podczas debiutanckiego startu w 1949 drużyna wywalczyła brązowy medal pokonując w najważniejszym meczu Rumunię. Sytuacja powtórzyła się cztery lata później. W 1952 Bułgarzy ponownie sięgnęli po brąz. Przez kolejne edycje mistrzostw świata zespół plasował się w przedziale miejsc 4-7, aż do roku 1970, gdy zespół z Bałkanów dotarł aż do samego finału. W nim uległ co prawda Wschodnim Niemcom. Turniej rozgrywany był w stolicy Bułgarii, Sofii. Srebrny medal wywalczony w 1970 roku jest jak dotychczas największym osiągnięciem tego zespołu na mistrzostwach świata.

Drużyna zdobyła brąz jeszcze dwukrotnie w 1998 oraz chyba najbardziej pamiętnym dla polskich kibiców 2006 roku. Dwa ostatnie mundiale zapisane zostały na koncie obecnego trenera kadry, Plamena Konstantinowa, który przejął zespół na dwa miesiące przed startem turnieju w Polsce. Tylko raz w historii 17 startów w mistrzostwach świata, Bułgaria uplasowała się poza pierwszą dziesiątka turnieju. Mowa o roku 2002, gdy Bułgarzy po przejściu pierwszej rundy, ulegli Japonii, Argentynie oraz Włochom w drugiej rundzie.

Droga do mistrzostw świata 2014

W kwalifikacjach do mistrzostw świata Bułgaria rozstawiona została w trzeciej rundzie. Turniej w czeskie Opawie poszedł po myśli reprezentantów Bułgarii, którzy pomimo porażki poniesionej w starciu z gospodarzami turnieju 2:3, wygrali grupę lepszym bilansem setów od Holendrów, którzy uplasowali się tuż za graczami z Bałkanów.

Skład reprezentacji Bułgarii na MŚ 2014:

RozgrywającyDobromir Dimitrow, Giorgij Seganow, Andrej Żekow

Atakujący: Danaił Miluszew, Cwetan Sokołow

Środkowi: Swietosław Gocew, Wiktor Josifow, Teodor Todorow

Przyjmujący: Todor Aleksiew, Miroslav Gradinarov, Nikołaj Penczew, Todor Skrimow

Libero: Martin Bożiłow, Teodor Salparow

Trener: Plamen Konstantinow

Największa gwiazda

Po rezygnacji ze stanowiska szkoleniowca, Włocha Camillo Placi, największą gwiazdą w zespole został jej nowy szkoleniowiec, charyzmatyczny Plamen Konstantinow. Bułgar doskonale znany polskim kibicom z gry w Jastrzębskim Węglu pozostawił po sobie opinie osoby, z którą trudno polemizować, gdyż sam rzadko przyjmuje krytykę.

W obecnej drużynie Bułgarii znajduje się wielu młodych graczy, którzy na swoje pięć minut ciągle czekają. Cześć z nich już od kilku sezonów pretenduje go grona światowej czołówki. Takim zawodnikiem z całą pewnością jest Cwetan Sokołow, od nowego sezonu gracz Halkbanku Ankara. Urodzony w 1989 roku w Dupnicy zawodnik, miał zaledwie trzynaście lat gdy rozpoczął swoją profesjonalną przygodę z siatkówką w rodzimym klubie Marek Union. W 2009 wyjechał do Włoch do Trentino Volley, z którym zwyciężył scudetto w 2011 roku a także Puchar Włoch w 2010 oraz 2012. Drużyna triumfowała również w Lidze Mistrzów w latach 2009, 2010, 2011. Sokołow jest również trzykrotnym klubowym mistrzem świata z Trento w latach 2009, 2010, 2011. W kadrze narodowej Bułgar zadebiutował w 2008 roku, jednym jak do tej pory sukcesem jest trzecie miejsce mistrzostw Europy z 2009.

Szanse

Po kompletnie nieudanej Lidze Światowej 2014, Bułgarzy znaleźli się w trudnej sytuacji. W zespole nie było kolorowo, cześć zawodników nie potrafiła znaleźć wspólnego języka z trenerem Placim, który jeszcze w trakcie rozgrywek zrezygnował z prowadzenia kadry. W zastępstwie podczas ostatnich meczów Światówki zespół poprowadził Najden Najdenow. Tuż po zakończeniu rozgrywek kadrę przejął Plamen Konstantinow i już w jednym z pierwszych wywiadów zapowiedział bułgarskiej federacji żeby ta nie liczyła na medale. Konstantinow przyznał realnie, że dobrym wynikiem dla kompletnie rozsypanej kadry będzie pierwsza ósemka. Nie sposób się z nim nie zgodzić i chociaż podczas zakończonego niedawno Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, Bułgarzy zaprezentowali się dość pozytywnie, to wiele pracy przed nimi, aby w meczach o stawkę konkurować z najlepszymi na świecie.

Grupa C, w której zagrają zawodnicy z Bałkanów wydaje się być do przejścia, a jedynym przeciwnikiem, który w chwili obecnej nie jest w zasięgu Bułgarów jest Rosja.

Źródło artykułu: