Polacy w ostatnim sparingu przed Mistrzostwami Świata 2014 przegrali z Kanadyjczykami

W ostatnim meczu sparingowym przed MŚ 2014, reprezentacja Polski przy udziale publiczności uległa w Spale Kanadyjczykom.

Tomasz Rosiński

Biało-czerwoni rozpoczęli poniedziałkowe spotkanie z ekipą z Kraju Klonowego Liścia w następującym składzie: Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Karol Kłos oraz na libero Paweł Zatorski.

Polacy od początku radzili sobie dość dobrze i starali się narzucać swój styl gry, dzięki czemu wygrali pierwszego seta do 21.

Kolejną partię Orły również zagrały w tym samym zestawieniu i na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:13. Jednakże lepiej końcówkę rozegrali podopieczni Glenna Hoaga (20:21) i doprowadzili do remisu w całym starciu (23:25).
Przed trzecią odsłoną doszło do jednej korekty w składzie polskiej drużyny, gdyż Karola Kłosa zastąpił Marcin Możdżonek. Ekipa prowadzona przez duet Stephane Antiga - Philippe Blain wzięła się mocno do pracy w tej części pojedynku (25:22), wychodząc na prowadzenie 2:1 w setach. Po trzech partiach liderami reprezentacji Polski w ofensywie byli: przyjmujący Mateusz Mika, który zdobył 15 punktów przy 82-procentowej skuteczności w ataku (14/17) oraz środkowy Piotr Nowakowski (13 pkt, 78-procentowa skuteczność w ataku). Dzielnie wspomagał ich Michał Winiarski, który na swoim koncie zapisał 10 "oczek" (60-procentowa skuteczność w ataku), przyjmując pozytywnie na poziomie 92-procent, zaś perfekcyjnie z 62-procentową skutecznością.

Od rozpoczęcia czwartej odsłony w składzie gospodarzy MŚ 2014 zaszło sporo zmian, ponieważ na boisku pojawili się: Michał Kubiak, Andrzej Wrona, Dawid Konarski, Fabian Drzyzga i Rafał Buszek. Polacy w tym secie spisali się bardzo słabo, przez co przegrali go do 17.

Przed decydującą partią Paweł Zagumny zmienił Drzyzgę, a gra biało-czerwonych uległa poprawie, gdyż prowadzili oni na drugiej przerwie technicznej 16:14, natomiast w końcówce 21:18. Niestety, Polacy nie zdołali utrzymać tej przewagi i przegrali tę część rywalizacji (22:25) oraz cały mecz 2:3.

Najlepszym punktującym konfrontacji w Spale był kanadyjski atakujący Gavin Schmitt (17 pkt).

Polska - Kanada 2:3 (25:21, 23:25, 25:22, 17:25, 22:25*)

Polska: Zagumny (1), Wlazły (10), Winiarski (10), Mika (15), Nowakowski (13), Kłos (4), Zatorski (libero) oraz Konarski (12), Drzyzga, Możdżonek (6), Wrona (3), Kubiak (6), Buszek (7), Ignaczak (libero).

Kanada: Sanders, Perrin (13), Simac (3), Schmitt (17), Winters (6), Vigrass (8), Lewis (libero) oraz Duff (7), Schneider (3), Soonias (7), Verhoeff (1), van Lankvelt (8), Marshall (3).