IE 2015: Polscy plażowicze wciąż w grze

Na plażach Baku już tylko jedna para naszych rodaków walczy o medale. W sobotę w drugiej rundzie fazy pucharowej wystąpi duet Maciej Kosiak / Maciej Rudol.

Marcin Olczyk
Po tym jak dzień wcześniej z plażowej rywalizacji odpadła kobieca para Jagoda Gruszczyńska / Karolina Baran w rywalizacji o podium pierwszych Igrzysk Europejskich została już tylko jedna biało-czerwona ekipa.
Duet Maciej Kosiak / Maciej Rudol, bo o ich mowa, ma za sobą bardzo pracowity piątek. Już z samego rana czasu polskiego nasza eksportowa para walczyła z Hiszpanami Francisco Javierem Tomasem Cuardado i Cesarem Menendezem Ortego o awans z grupy B do dalszej fazy turnieju. Siatkarzom z Półwyspu Iberyjskiego udało się zaskoczyć rywali i wygrać pierwszą partię przewagą trzech oczek. Polacy w porę się jednak obudzili i w kolejnej odsłonie triumfowali wyraźnie 21:15. Decydujący set obfitował w spore emocje. W pierwszej jego części inicjatywa leżała po stronie Hiszpanów, ale w odpowiednim momencie, przy stanie 6:7 dla przeciwnika, wyższy bieg wrzucili Biało-Czerwoni, wyciągając wynik na 9:7 i do końca kontrolując już sytuację na boisku.

Strata seta przy piątkowym zwycięstwie 2:0 Szwajcarów Alexeia Strassera i Gabriela Kisslinga z siatkarzami z Ukrainy zepchnęła Polaków na drugie miejsce w stawce, co awansu im nie odbierało, ale zmusiło do rozegrania jeszcze w piątek meczu I rundy play-off (zwycięzcy grypy awansowali bezpośrednio do II rundy).

Wyniki 3. kolejki w grupie B Igrzysk Europejskich:

Strasser / Kissling - Denin /Plotnytskyi 2:0 (21:16, 21:15)

Rudol / Kosiak - Tomas Cuardado / Menendez Ortego 2:1 (18:21, 21:15, 15:13)

Tabela końcowa grupy B:

Miejsce Drużyna Punkty Z-P Sety
1. Strasser / Kissling 5 2-1 4:2
2. Rudol / Kosiak 5 2-1 4:3
3. Denin / Plotnytskyi 4 1-2 2:5
4. Tomas Cuadrado / Menendez Ortego 4 1-2 4:4

W I rundzie fazy play-off, w godzinach popołudniowych, Polacy zmierzyli się z austriacką parą Peterem Eglseerem i Danielem Mullnerem. I tym razem emocji nie zabrakło, a o końcowym zwycięstwie ponownie zadecydować musiał trzeci set. Spotkanie znacznie lepiej rozpoczęli nasi reprezentanci, którzy w inauguracyjnej odsłonie rywalom zdobyć pozwolili 17 punktów. W kolejnej części meczu wystartowali jednak fatalnie i pozwolili przeciwnikom szybko objąć prowadzenie 4:0. Choć Rudol i Kosiak początkowy dystans szybko skrócili, nie byli w stanie przejąć inicjatywy i odmienić losów seta. Tie-breaka również zaczęli źle, ale w kluczowym momencie wrócili do gry i po zaciętej walce na przewagi przełamali Austriaków, wygrywając 19:17.

W sobotę w rywalizacji o miejsce wćwierćfinale turnieju polska para zmierzy się z kolejnym duetem z Austrii Tobiasem Winterem i Lorenzem Peterem Petutschnigiem. Łatwo na pewno nie będzie bo najbliżsi rywale Biało-Czerwonych przez zmagania grupowe przeszli jak burza, zwyciężając wszystkie trzy spotkania po 2:0.

I runda:

Kosiak / Rudol - Eglseer / Mullner 2:1 (21:17, 18:21, 19:17)

II runda:

Winter / Petutschnig - Kosiak / Rudol - sobota 20.06.2015, godz. 7:00 czasu polskiego

Czy duet Rudol / Kosiak awansuje do ćwierćfinału Igrzysk Europejskich w Baku?