Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ruszył nowy sezon siatkówki plażowej w kraju. "Wprowadzono wiele nowości, które mają usprawnić rozgrywki"

W Polsce wystartował nowy sezon siatkówki plażowej. - Nie mam wątpliwości, że dyscyplina się rozwija, a poziom rozgrywek z roku na rok jest lepszy - podkreślał Przewodniczący WSP PZPS, Rafał Pośpiech.
Katarzyna Koniuch
Katarzyna Koniuch
Boiska do siatkówki plażowej WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Boiska do siatkówki plażowej

Na polskich piaskach oficjalnie rozpoczął się sezon siatkówki plażowej. Zmagania, 24 maja zainaugurował turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski Kobiet "Grand Prix Trzebież 2019". Nowy sezon przyniósł kilka zmian w strukturze rozgrywanych spotkań.

- Na zbiór przepisów w polskich rozgrywkach składają się przepisy gry w siatkówkę plażową i handbook - dokument określający zasady organizacji polskich turniejów. O ile w przepisach gry nie nastąpiły zmiany, to do handbooka zostało wprowadzonych wiele nowości, które mają na celu usprawnienie rozgrywek - podkreślał Przewodniczący Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS, Rafał Pośpiech.

Proces zmian w polskiej siatkówce plażowej rozpoczął się już podczas finału ORLEN Mistrzostw Polski 2018. Krakowski turniej był bowiem znakomitą okazją do dyskusji z najlepszymi polskimi zawodnikami i zawodniczkami na temat przyszłości dyscypliny. Po przeanalizowaniu wszelkich propozycji siatkarzy oraz po rozmowach z organizatorami polskich turniejów i członkami Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS, stworzono nowy Handbook 2019.

ZOBACZ WIDEO Kwolek o Leonie w reprezentacji Polski. "Sporo mogę się od niego nauczyć"

Czytaj także -> Liga Narodów Kobiet. Reprezentacja Polski zakończyła siatkarski maraton. "Nasz występ, możemy uznać za dobry"

- Najistotniejszą zmianą wprowadzoną do Handbooka 2019 jest zmiana systemu rozstawienia zespołów. Od tego sezonu rozstawienie będzie dokonywane na podstawie "rankingu 365". Oznacza to, że punktacja zawodników jest tworzona na podstawie turniejów rozegranych w ostatnich 365 dniach. Zasada ta obowiązuje podczas zawodów światowych takich jak np. cykl World Tour. Zmiana jest m.in. odpowiedzią na pojawienie się kolejnych zadaszonych obiektów, na których można grać w siatkówkę plażową poza okresem letnim. W naszym kraju powstają nowe hale do gier plażowych. Po Olsztynie, Warszawie, Spale powstał kolejny obiekt przystosowany do tego celu - zapraszamy do Gliwic. Na tych obiektach gra się w okresie jesienno-zimowym, więc daje to możliwość organizacji turnieju rankingowego w tym czasie. "Ranking 365" ma również odzwierciedlić faktyczną formę zawodników. Co ważne, punktacja w rankingu nie obejmuje punktów zdobytych w finale Mistrzostw Polski, gdzie udział biorą najlepsze 24 zespoły męskie i 16 żeńskich. Dzięki temu punkty zdobyte w finale MP, nie powodują sporych różnic między parami przed rozpoczęciem nowego sezonu - tłumaczył przewodniczący.

Zmianie uległa także nazwa rozgrywek. Wszystkie turnieje rankingowe, które będą odbywać się w Polsce, otrzymały oficjalny tytuł Grand Prix w siatkówce plażowej. Postanowiono również zmodyfikować punktację w turniejach oraz podnieść minimalne pule nagród. Ponadto uproszczono zasady organizacji turnieju rankingowego 1-gwiazdkowego, co w konsekwencji pozwala włączyć niektóre z zawodów do cyklu Grand Prix. Te oraz inne ulepszenia związane m.in. z przyznawaniem "dzikiej karty" zawarte zostały w Handbooku 2019.

Czytaj także -> Nowe wyzwanie dla Stephane'a Antigi. "Współpraca z siatkarkami wymaga dużo więcej skupienia"

Istotnej zmiany dokonano także w kwestii procedury sprawdzania śladu upadku piłki. Przepis ten obowiązywać będzie tylko w Polsce. - Wytyczne międzynarodowej federacji jasno mówią, że w przypadku wątpliwości w podjęciu decyzji czy piłka jest w boisku czy jest autowa, sędzia powinien zainicjować procedurę sprawdzenia śladu upadku piłki. I dalej ta procedura będzie obowiązywać, jednak z zastrzeżeniem, że drużyna raz w meczu ma prawo do sprawdzenie śladu, a sędzia pierwszy w określonych warunkach musi, podkreślam - ma obowiązek zejść ze słupka i sprawdzić ślad upadku - wyjaśnił Rafał Pośpiech.

Istnieje tylko jedna sytuacja, w której arbiter ma prawo odmówić weryfikacji. Jeśli sędzia pierwszy stwierdził, że piłka przed upadkiem na piasek dotknęła linii boiska, to może odrzucić prośbę zawodników.

Przewodniczący WSP PZPS z wielkim optymizmem patrzy na obecną sytuację polskiej siatkówki plażowej. - Nie mam wątpliwości, że dyscyplina się rozwija, a poziom rozgrywek z roku na rok jest lepszy. Dzieje się to za sprawą osób, które tworzą dyscyplinę, zawodników, organizatorów, trenerów, sędziów, kibiców, ale również sponsorów, bez których sport profesjonalny nie ma prawa bytu. Wiele inicjatyw prowadzi do coraz większego zainteresowania siatkówką plażową - podkreślił Rafał Pośpiech.

W najbliższych miesiącach szykuje się spora dawka siatkarskich emocji. W dniach 12-16 czerwca, na warszawskich piaskach odbędzie się po raz kolejny World Tour Warsaw 2019 r. Początkiem sierpnia emocje przeniosą się zaś do Malborka, gdzie zorganizowany zostanie jednogwiazdkowy turniej z cyklu WorldTour. 

Nie można również zapominać o polskich turniejach Grand Prix. Zwieńczeniem całego sezonu będzie zaś finał mistrzostw Polski w Toruniu, który został zaplanowany na ostatni weekend sierpnia, tj. 29.08 - 01.09.

Czy uważasz, że wprowadzone zmiany usprawnią system rozgrywek siatkówki plażowej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×