Sporo emocji w Krakowie. Barkom Każany Lwów postraszył faworyta

Siatkarze Barkomu Każany Lwów po raz kolejny potwierdzili, że poziom sportowy kwalifikuje ich do rywalizacji w PlusLidze. Podopieczni Ugisa Krastinsa co prawda przegrali z Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3, jednak napędzili rywalom sporo strachu.

Jacek Pawłowski
siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie PAP / Darek Delmanowicz / Na zdjęciu: siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie
Przed startem sezonu, ekipa Barkom Każany Lwów była wielką niewiadomą. Sporo było pytań o to, czy Ukraińcy podołają rywalizacji w jednej z najlepszych lig świata. Jak się okazuje, obawy były bezzasadne. Podopieczni Ugisa Krastinsa na swoim koncie mają wygrane z Cerrad Enea Czarnymi Radom i PGE Skrą Bełchatów, a także tie-breaki m.in. z Projektem Warszawa, Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Indykpolem AZS Olsztyn. W sumie zgromadzili 11 punktów.

W konfrontacji z Aluronem CMC Wartą, lwowianie, rozgrywający swoje mecze w Krakowie, dorobku nie powiększyli. W pierwszym secie udowodnili jednak, że wyżej notowani rywale muszą się z nimi liczyć. Zawiercianie triumfowali dzięki kapitalnej dyspozycji skrzydłowych. Marcin Waliński, Bartosz Kwolek i Dawid Konarski. Wspomniane trio rozstrzygnęło losy partii, w której przez długi czas Ukraińcy byli równorzędnym rywalem dla przyjezdnych. O końcowym wyniku rozstrzygnęły detale, a właściwie brak odpowiedniego wsparcia ze strony kolegów dla Juliusa Firkala.

Ukraińcy wyciągnęli wnioski i przez blisko połowę drugiego seta dotrzymywali kroku rywalom. Już nie tylko Julius Firkal, ale także Vasyl Tupchii i Jonas Kvalen punktowali Jurajskich Rycerzy. Po ataku Norwega, gospodarze objęli prowadzenie po raz ostatni (14:13). Później ponownie przypomnieli o sobie liderzy Aluronu CMC Warta. Seria udanych zagrań Bartosza Kwolka i ataki Dawida Konarskiego, pozwoliły zawiercianom odskoczyć na bezpieczny dystans (18:23). Gry środkiem w wykonaniu Miguela Tavaresa Rodriguesa było jak na lekarstwo, przyjęta przez Portugalczyka taktyka gry okazała się jednak skuteczna.

W trzecim secie niewiele się zmieniło w grze przyjezdnych. Nadal kontrolowali przebieg gry za pomocą najprostszych środków. Środkowi zespołu, Michał Szalacha i Miłosz Zniszczoł nie mieli zbyt wielu okazji, aby wykazać się w ataku. Z drugiej strony nic w tym dziwnego, bowiem ich skuteczność ofensywna była daleka od przyzwoitej. Na szczęście poziom trzymało trio Kwolek - Konarski - Waliński, co pozwalało trzymać rywali na dystans przez blisko pół seta (12:15). Nieco nerwowo zrobiło się dopiero po zagrywkach Artema Smoliara (17:17). Swój rytm gry w końcówce złapał Vasyl Tupchii, do tego kapitalnie funkcjonowała obrona lwowian. Goście zmuszeni byli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, aby skruszyć opór rywali. Decydujące okazały się potężne ciosy Bartosza Kwolka w końcówce. To skruszyło defensywę gospodarzy i rozstrzygnęło losy niedzielnego starcia.

Barkom Każany Lwów - Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (20:25, 20:25, 23:25)

Barkom Każany: Kvalen, Shchurov, Tupchii, Firkal, Yenipazar, Smoliar, Kanaiev (libero) oraz Kuher, Holoven, Mazenko;

Aluron CMC Warta: Waliński, Zniszczoł, Konarski, Kwolek, Tavares, Szalacha, Danani (libero) oraz Łaba, Dulski, Kozłowski.

MVP: Bartosz Kwolek (Aluron CMC Warta)