IE 2015: Turczynki awansowały do półfinału po wymagającym meczu

Podopieczne Ferhata Akbasa pokonały reprezentację Rosji i od zdobycia medalu dzieli je już tylko jedno turniejowe zwycięstwo.

Marcin Olczyk
Ekipa znad Bosforu przed pierwszym gwizdkiem była zdecydowanym faworytem rywalizacji z występującą w Baku w mocno rezerwowym składzie Sborną. Turczynki w fazie grupowej doznały tylko jednej porażki, na starcie rywalizacji z Polską, po czym wygrały cztery kolejne mecze bez straty seta. Ich ćwierćfinałowe rywalki do fazy pucharowej dostały się z kolei dzięki zaledwie dwóm zwycięstwom.
Pierwsza partia wtorkowego spotkania zdawała się potwierdzać, że lokaty, które obie drużyny zajęły na poprzednim etapie turnieju nie były dziełem przypadku. Reprezentacja Turcji inauguracyjną odsłonę wygrała pewnie 25:18, niemal od początku kontrolując przebieg gry. Długo wydawało się, że w kolejnej partii będzie podobnie, ale w samej końcówce Rosjankom przy zagrywce Darii Isajewej wreszcie udało się wyjść na prowadzenie (21:20), a w ostatniej akcji zablokować dała się Neriman Ozsoy i remis 1:1 w setach stał się faktem.

Drużyna Ferhata Akbasa szybko się jednak otrząsnęła i choć zdobywanie kolejnych punktów przychodziło jej niekiedy z wielkim trudem, a rywalki starały się deptać Turczynkom po piętach, to jednak dwie kolejne partie padły łupem faworytek, które dzięki temu zgodnie z planem awansowały do półfinału Igrzysk Europejskich. Spora w tym zasługa Gozde Yilmaz, która zdobyła tego dnia 23 punkty, kończąc równo połowę swoich ataków. Rosjanki, mimo iż walczyły dzielnie, popełniły w tym meczu zbyt wiele błędów własnych, by móc liczyć na korzystny rezultat (oddały w ten sposób 24 punkty, podczas gdy zdobyły 10 mniej).

Turcja - Rosja 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:19)

Turcja: Aydemir Aykol, Babat, Ozsoy, Yilmaz, Akman, Onal Pasaoglu, Karadayi (libero) oraz Cansu, Uslupehlivan, Aslanyurek, Akin.

Rosja: Bawykina, Pisarenko, Isajewa, Matienko, Zariażko, Podskalnaja, Romanenko (libero) oraz Filisztynskaja, Czernaja, Malkowa, Woronkowa.

Czy reprezentacja Turcji siatkarek może sięgnąć po złoty medal Igrzysk Europejskich w Baku?