Od aktu notarialnego do zamknięcia ligi - jubileuszowy alfabet PlusLigi

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
G - gwiazdy na parkiecie

Sympatycy siatkówki tylko dwukrotnie mieli okazję emocjonować się batalią z udziałem największych siatkarskich gwiazd. Po raz pierwszy "Mecz gwiazd" odbył się 17 stycznia 2009 roku w Warszawie. Po dwóch stronach siatki stanęli wówczas reprezentanci Polski i obcokrajowcy. Nasi siatkarze niestety polegli 0:3 (23:25, 19:25, 19:25). Rok później postanowiono zmienić formułę meczu, stawiając na rywalizację Północy z Południem. W spotkaniu triumfowali podopieczni duetu Jacek Nawrocki - Waldemar Wspaniały, reprezentujący północ. Mecz zakończył się jednak nietypowym wynikiem 2:0 (38:36, 25:22). W ekipie triumfatorów zagrali między innymi Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka i Bartosz Kurek. Ich rywalami byli między innymi Paweł Abramow, Jakub Jarosz i Krzysztof Ignaczak.

H - hale

Od momentu wprowadzenia licencji na grę w PlusLidze, warunki oglądania siatkarskich widowisk przez kibiców zdecydowanie się poprawiły. Fani chcący obejrzeć mecz męskiej ekstraklasy nie muszą już tłoczyć się w popularnych "kurnikach", jak nazywano obiekty o niewielkiej pojemności. Obecnie większość ekip rywalizuje na obiektach mogących pomieścić kilka tysięcy widzów. Wyjątek stanowią hale w Radomiu i Olsztynie, mogące pomieścić niespełna 2 tysiące kibiców. Nie brakuje jednak też aren klasy europejskiej, jak Ergo Arena w Gdańsku czy Atlas Arena w Łodzi, goszcząca czasami siatkarzy PGE Skry Bełchatów. Oba obiekty należą do największych w PlusLidze. Pojemnością imponuje również bydgoska Łuczniczka i hala częstochowska, zlokalizowana przy ulicy Żużlowej.

I - Ignaczak Krzysztof

Weteran siatkarskich parkietów i jeden z nielicznych zawodników, którzy pamiętają początki ligi zawodowej. Na swoim koncie Igła posiada 22 medale wywalczone w rozgrywkach klubowych. Mimo upływu lat, w dalszym ciągu pozostaje niedoścignionym wzorem dla wielu zawodników. 37-latek to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych siatkarzy PlusLigi. W swojej karierze reprezentował barwy pięciu klubów. Od 2007 roku pozostaje wierny Asseco Resovii Rzeszów, z którą trzykrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw Polski. Tyleż samo razy Igła czynił to z PGE Skrą Bełchatów, którą opuścił właśnie na rzecz Pasów.

J - jakość rozgrywek

Od momentu powołania do życia ligi zawodowej, jakość rozgrywek PlusLigi oraz jej prestiż w Europie stale rosną. Polska ekstraklasa już kilka lat temu stała się dla zawodników zagranicznych przedsionkiem do wielkiej kariery. To właśnie z kraju nad Wisłą do czołowych europejskich ekip wypromowali się tacy gracze jak Georg Grozer czy Aleksandar Atanasijević. Jednak nic za darmo. Wspomniani siatkarze mieli spory udział w rozwoju ligi, która na początku XXI wieku zdecydowanie odstawała od włoskiej Serie A czy rosyjskiej Superligi. Obecnie polskie kluby są w stanie rywalizować z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu jak równy z równym. PlusLiga natomiast, choć finansowo nie jest w stanie zaoferować zawodnikom kontraktów na poziomie ekip z Turcji czy Rosji, to jeśli chodzi o poziom rozgrywek, śmiało może stawać w szranki z każdym z europejskich krajów.

K - kibice

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów siatkarskiego widowiska są kibice. Fani w Polsce to ewenement na skalę światową. To właśnie dzięki nim i atmosferze jaką tworzą podczas meczów, najlepsi zawodnicy świata tak chętnie przyjeżdżają do naszego kraju. Przed mundialem, na zlecenie klubu Trefl Gdańsk S.A., pomorska firma Sponsoring Insight przeprowadziła badanie metodą CATI na grupie 1300 mieszkańców województwa pomorskiego w wieku 15+. Celem było m. in. zbadanie zainteresowania siatkówką w regionie, stworzenie szczegółowego profilu kibica oraz określenie powodów uczestnictwa w wydarzeniach sportowych. W wyniku badanie stwierdzono, że siatkówka jest sportem rodzinnym, oglądanym najchętniej w szerokim gronie, a jednym z argumentów przemawiającym za popularnością siatkarskich widowisk jest bezpieczeństwo.

L - Liga Siatkówki Kobiet

Można powiedzieć, że to młodsza siostra PlusLigi. Liga Siatkówki Kobiet powstała w 2005 roku i stanowiła odpowiednik żeńskiej ekstraklasy. Podobnie jak w przypadku męskich rozgrywek, za prowadzenie rywalizacji z udziałem pań odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej. W latach 2008-2012, żeńska ekstraklasa nosiła nazwę PlusLiga Kobiet. Od 2012 roku funkcjonuje pod obecną nazwą - Orlen Liga.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×