Budowlani Łódź i PGE Atom Trefl Sopot w finale Młodej Ligi Kobiet

Drużyna PGE Atomu Trefla Sopot stanie w czwartek przed szansą obrony tytułu mistrza Młodej Ligi Kobiet. W finale zespół prowadzony przez Piotra Matelę zmierzy się w Krapkowicach z Budowlanymi Łódź.

Krzysztof Sędzicki

W tym roku formuła rozgrywek Młodej Ligi Kobiet uległa zmianie. Dwanaście zespołów podzielono na dwie grupy po sześć drużyn. Z każdej z nich najlepsza czwórka kwalifikowała się do ćwierćfinału rozgrywanego do dwóch zwycięstw. Kluby, które przeszły tę fazę, przyjechały do podopolskich Krapkowic na turniej finałowy. W środę odbywały się tam półfinały.

Pierwszą parę 1/2 finału stanowiły ekipy Budowlanych Łódź i Developresu SkyRes V LO Rzeszów. Co ciekawe, jeszcze w ubiegłą niedzielę wiele siatkarek z obu zespołów mierzyło się ze sobą w ćwierćfinale mistrzostw Polski juniorek, które rozgrywano w Krakowie. Wówczas łodzianki okazały się lepsze w trzech setach.

Tym razem także padł podobny wynik, choć przebieg pierwszych dwóch odsłon nie wskazywał na to, że mecz może się tak szybko zakończyć. Rzeszowianki rozpoczęły pierwszego seta od prowadzenia 3:0, ale od stanu 15:15 na boisku właściwie pozostał już tylko jeden zespół. Podopieczne Bartłomieja Dąbrowskiego wzmocniły zagrywkę, dzięki czemu częściej miały okazje do kontr, które pewnie kończyły. Do końca seta pozwoliły zdobyć przeciwniczkom tylko 4 punkty.

W drugiej odsłonie ekipa z Rzeszowa znów spisywała się dobrze od pierwszych piłek, lecz gdy prowadziła 17:15 znów przytrafił jej się przestój. W efekcie Budowlane zdobyły 5 punktów z rzędu i nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa. Nad trzecim i - jak się później okazało - ostatnim setem łodzianki przejęły kontrolę już na samym początku, dzięki czemu triumfowały do 17.

Tytuł MVP meczu przypadł Aleksandrze Gromadowskiej, która na dystansie całego spotkania utrzymała skuteczność w ataku na poziomie 54 procent.

Budowlani Łódź - Developres SkyRes V LO Rzeszów 3:0 (25:19, 25:21, 25:17)

Budowlani: Tobiasz, Grajber, Brzezińska, Twardowska, Gromadowska, Wojtkiewicz, Medyńska (libero) oraz Bodasińska.

Developres: Szymańska, Głaz, Janicka, Stronias, Śliwińska, Cur, Filipowicz P. (libero) oraz Bartyzel (libero), Wisz, Filipek, Dziadosz.

MVP: Aleksandra Gromadowska (Budowlani).
Budowlani Łódź miały wiele trudnych momentów w meczu z Developresem, ale ostatecznie wygrały w trzech setach (fot. mlodaligakobiet.pl) Budowlani Łódź miały wiele trudnych momentów w meczu z Developresem, ale ostatecznie wygrały w trzech setach (fot. mlodaligakobiet.pl)
Ubiegłoroczne rozgrywki Młodej Ligi Kobiet wygrały siatkarki PGE Atomu Trefla, zaś srebrne medale wywalczyły zawodniczki Legionovii Legionowo. Gdy okazało się, że obie te ekipy zagrają ze sobą w półfinale bieżącej edycji, stało się jasne, że jedna z tych drużyn swojego wyczynu nie powtórzy.

Środowy półfinał pomiędzy nimi był pełen dramaturgii i zwrotów akcji. Pierwszego seta zdecydowanie rozstrzygnęły na swoją korzyść legionowianki (25:14). W drugim oba zespoły wymieniały się ciosami, a prowadzenie zmieniało się co chwilę. Do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna była gra na przewagi, w której lepsze okazały się siatkarki z Trójmiasta, które wygrały do 25.

"Lalki" (podopieczne Wojciecha Lalka) z przytupem rozpoczęły trzecią partię, w której prowadziły już 6:1, lecz przewagę tę momentalnie straciły i po chwili było już 7:7. Znakomita seria na zagrywce Justyny Łukasik sprawiła, że obrończynie tytułu oddaliły się na 3-4 punkty od rywalek i dowiozły ten rezultat do końca zwyciężając 25:20.

W czwartej partii legionowianki ponownie "szarpnęły" od początku, lecz tym razem nie dały sobie odebrać prowadzenia. Zaczęło się od 6:3, a później różnica pomiędzy drużynami tylko się zwiększała. Ekipa z Mazowsza doprowadziła do tie-breaka przez zwycięstwo do 15. Decydującego seta od prowadzenia (3:0) rozpoczęły Atomówki i ani razu go nie oddały. Wygrały 15:10 i całe spotkanie 3:2. Nagrodę dla zawodniczki meczu otrzymała Martyna Łukasik.

PGE Atom Trefl Sopot - Legionovia Legionowo 3:2 (14:25, 27:25, 25:20, 15:25, 15:10)

PGE Atom Trefl: Mras, Grzmocińska, Łukasik J., Łukasik M., Damaske, Laskowska, Nowak (libero) oraz Fedusio, Dąbrowska D., Berlińska.

Legionovia: Grabka, Jędrzejewska, Chojnacka, Smarzek, Rasińska, Paszyńska, Adamek (libero) oraz Wysocka.

MVP: Martyna Łukasik (PGE Atom Trefl).
Młode Atomówki mogą wygrać Młodą Ligę Kobiet po raz drugi z rzędu (fot. mlodaligakobiet.pl) Młode Atomówki mogą wygrać Młodą Ligę Kobiet po raz drugi z rzędu (fot. mlodaligakobiet.pl)