Jak walczy się z zaległościami w siatkówce? "Czasem wygrywa tylko dziennikarz"

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Zgoda potrzebuje ciszy

Jak z tym walczyć? - Moim zdaniem tu jest luka, która wymaga regulacji na zasadzie: jeśli tak klub postąpi, to na przykład nie uzyska licencji na kolejny sezon. Są też i takie rozwiązania, że zawodnik zrzeka się wierzytelności w zamian za wyższe wynagrodzenie w kolejnym sezonie rozgrywkowym. Takie rozwiązanie skutkuje wygaśnięciem pierwotnego roszczenia, a co za tym idzie, brakiem jakichkolwiek zaległości finansowych w stosunku do zawodnika w czasie trwania procesu uzyskiwania licencji - wyjaśniał nasz ekspert.

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której pokrzywdzony zawodnik ma dość swojej bezradności i rozpętuje medialną kampanię przeciwko byłemu klubowi, w której padają co chwila konkretne kwoty. Ale... - Powiem coś oczywistego. Wszelkie spory powinny być załatwiane w zaciszu gabinetu prezesa. Jeśli strony nagłaśniają sprawę, jest tylko jeden zwycięzca, mianowicie dziennikarz, który ma ciekawy materiał. Po takiej publicznie wymianie ciosów strony sporu w zasadzie już do rozmów i próby polubownego załatwienia sporu nie wracają. Chcę tu jednak przy okazji wspomnieć o instytucji, która u nas jeszcze raczkuje, a która w takich sytuacjach sprawdza się znakomicie. Myślę o instytucji mediacji. Wtedy to bezstronny, nieoceniający mediator szuka kompromisu. Mało kto wie, jak bardzo mediacja jest skuteczna! - tłumaczył Tomasz Dauerman.

Przykład idzie choćby z żużla

Jakie rozwiązania prawne znane z innych dyscyplin sportu można by zasugerować w siatkówce, by proces licencyjny częściej pełnił funkcję weryfikacji klubów i dawanych przez nich gwarancji, oraz by ograniczyć do zupełnego minimum przypadki wieloletniego, bezskutecznego ubiegania się zawodników o zaległe pensje?

- Przykładem w tym zakresie może być system licencyjny PZPN i wydanie "Podręcznika licencyjnego", gdzie jednym z celów jest ochrona wierzycieli klubów poprzez zapewnienie, iż klub na bieżąco realizuje zobowiązania wobec zawodników, trenerów, pracowników, instytucji podatkowych czy ubezpieczeń społecznych oraz innych klubów, WZPN, PZPN i UEFA - mówił prawnik, podając za przykład także Polski Związek Motorowy. PZM wymaga od wnioskującego o licencję wykonanie wszelkich zobowiązań względem zawodników (wynikających z zawartych z nimi kontraktów, a pozostających w związku z rozgrywkami prowadzonymi w danym roku) nie później niż do dnia 31 października roku poprzedzającego. Przyznawane są jednak licencje warunkowe i nadzorowane, gdy klub przedłoży wiarygodne dokumenty przemawiających za faktycznym spłaceniu zaległości. Nie ma rozwiązań idealnych.

Włoska metoda

Podczas dyskusji związanej z wspominanym wyżej artykułem menadżer siatkarski Jakub Dolata podsunął propozycję rodem z włoskiej Serie A, która przed kilkoma laty zmagała się z plagą zaległości klubów wobec siatkarek:



We Włoszech klub musi wypłacić zawodniczce co najmniej 40 procent należności z umowy do końca rundy zasadniczej, 80 procent po zakończeniu sezonu i 100 procent do 25 września każdego roku. Brak choćby jednej z trzech takich deklaracji rodzi realne konsekwencje wobec klubu, dlatego zabiegają one o podpisy i wiedzą, że muszą podawać wyłącznie prawdę, inaczej czeka je brutalna weryfikacja. Czy to sprawdziłoby się w naszych warunkach?

Na razie PLPS uzupełniło paragraf 13 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej o regulację, która ma obowiązywać od sezonu 2018/2019. Kluby będą musiały przedstawić PLPS oświadczenie potwierdzające brak jakichkolwiek zaległości finansowych wobec byłych zawodników i członków sztabu szkoleniowego, którzy muszą to potwierdzić w swoich deklaracjach wysyłanych do ligi. Opóźniony czas wejścia w życie tego przepisu ma pozwolić klubom PLPS na uregulowanie wszystkich zaległości, a jeśli do tej pory tego nie uczynią, może (ale nie zawsze musi) grozić to niedopuszczeniem do rozgrywek. Czas pokaże, czy zmiany regulaminowe oczyszczą atmosferę.

Czy problem długów w polskiej siatkówce jest poważny i wymaga zdecydowanych działań?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×