MKS - Developres SkyRes: set chwały dąbrowianek i trzy punkty dla gości

MKS Dąbrowa Górnicza pozytywnie zaskoczył kibiców, wygrywając drugiego seta przeciwko Developresowi SkyRes Rzeszów. Ale na więcej nie starczyło sił, szczęścia i możliwości.

Michał Kaczmarczyk
siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów

Kibice dąbrowskiego klubu nie mieli powodów do radości i optymizmu przed poniedziałkowym meczem. Mało kto spodziewał się, że Zagłębianki postawią się faworyzowanemu Developresowi SkyRes Rzeszów, a na domiar złego podano do wiadomości, że Aleksandra Sikorska w ostatnim spotkaniu ligowym zerwała więzadło krzyżowe w prawym kolanie i nie zagra do końca sezonu. Dlatego obowiązki kapitana MKS-u przejęła Patrycja Polak.

Miejscowe zaczęły od nieprzyjemnej dla rywala zagrywki, ale rzeszowianki nie potrzebowały dużo czasu na to, by uporządkować własną grę. Przyjezdne nie miały większego problemu z punktowaniem na skrzydłach, a po wyraźnie autowej akcji Patrycji Polak było już 10:6 dla Developresu. Na zmiany nie trzeba było długo czekać, nieskuteczną Alionę Martiniuc zmieniła Aleksandra Lipska, po której wejściu na parkiet MKS zaczął odrabiać straty. Ekipa gości miała za to Adelę Helić, znajdującą i wykorzystującą co chwila luki w bloku rywalek (12:17). Podkarpacki zespół w odpowiednim momencie przyspieszył, wzmocnił blok i spokojnie dokończył seta, pozwalając dąbrowiankom tylko na pojedyncze chwile radości.

Tym bardziej mógł dziwić początek drugiej partii, gdy po asie serwisowym Polak i bloku na Helić MKS prowadził 4:1. Nieomylna Helene Rousseaux szybko doprowadziła do remisu, ale chwilę potem, po błędach rzeszowianek w ataku i punkcie Barbory Purchartovej po kiepskim podbiciu piłki przez rywalki, zaczęło robić się ciekawie. Helić i Rousseaux robiły swoje, ale po drugiej stronie siatki coraz pewniej poczynały sobie Lipska oraz Polak. Do tego młoda Agata Michalewicz miała swój moment chwały, dając Purchartovej okazję do zapunktowania trzy razy z rzędu (20:14). Zaskoczony Developres przebudził się do ratowania sytuacji i obronił cztery piłki setowe, wprawiając MKS w sporą nerwowość mimo zapasu punktowego. Ale po szczęśliwym pchnięciu piłki przez Patrycję Polak Magdalenie Śliwie spadł z serca wielki kamień.

Dziesięć minut przerwy podziałało ożywczo na faworytki, które zaczęły kolejną odsłonę meczu od dwóch asów Klaudii Kaczorowskiej i mocnych uderzeń Helić (2:7). Duże ryzyko w ataku opłacało się przyjezdnym do momentu, w którym MKS nie wrócił do skutecznej i konsekwentnej gry i odrobił część strat. O komfort wyniku dla Developresu dbała Belgijka Rousseaux (12:15). Rzeszowianki wykorzystały przestój dąbrowianek i po dwóch blokach na Polak dokończyły seta szybko i bez wahań.

Po zmianie stronie nie było już tak jednostronnie: MKS potrafił porazić rywala zagrywką, natomiast nie miał takich atutów na środku siatki jak Developres. Zagłębianki nie wiedziały, jak zatrzymać fenomenalną Rousseaux, dlatego starały się po prostu korzystać z darmowych punktów od przeciwnika i zaskakiwać w polu serwisowym. To dało efekt, Lorenzo Micelli musiał żądać przerwy po asie Patrycji Polak (10:9). Obie drużyny miały swoje problemy w ataku, natomiast rzeszowianki częściej wykazywały się w bloku, ale musiały cały czas mieć się na baczności. Po niecelnym zbiciu Lipskiej (17:20) faworytki były blisko swojego celu i ostatecznie dopięły go, zatrzymując bezradną wobec podwójnego bloku Polak.

MKS Dąbrowa Górnicza - Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (18:25, 25:22, 14:25, 22:25)

MKS: Dreczka, Martiniuc, Trivunović, Purchartova, Michalewicz, Polak, Drabek (libero) oraz Lipska, Baidiuk, Tobiasz, Ciesiulewicz

Developres: Ptak, Kaczmar, Rousseaux, Kaczorowska, Helić, Żabińska, Sawicka (libero) oraz Gajewska, Andruszko, Żak

MVP: Anna Helić (Developres SkyRes)