Puchar Polski: Jastrzębski Węgiel za burtą, ONICO Warszawa w półfinale po zaciętej batalii

W ćwierćfinałowym pojedynku Pucharu Polski 2017/2018, ONICO Warszawa, po pięciosetowym boju, pokonało Jastrzębski Węgiel i uzyskało awans do półfinału zmagań.

Tomasz Rosiński
siatkarze ONICO Warszawa WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: siatkarze ONICO Warszawa
Środowe spotkanie ONICO z Jastrzębskim zapowiadało się bardzo ciekawie i trudno było wskazać faworyta tej konfrontacji.

Od startu potyczki na boisku trwała wymiana ciosów, zaś zawodnicy obu ekip nie wstrzymywali ręki na zagrywce. Z czasem błędy zaczęli popełniać goście, dzięki czemu warszawianie wyszli na prowadzenie 14:11. Umiejętnie grą swojego zespołu kierował Antoine Brizard, a akcje kończył Bartosz Kwolek (19:15). Jastrzębian do walki poderwał Salvador Hidalgo Oliva i to za jego sprawą podopieczni Marka Lebedewa wygrywali 22:21. Jednak to gospodarze lepiej rozegrali decydujący fragment pierwszego seta i triumfowali 25:23.

Po zmianie stron nikomu nie udawało się wypracować bezpiecznej przewagi. Z jednej strony nieźle prezentował się Nikola Gjorgiew, zaś na jego skuteczne zagrania starał się odpowiadać Maciej Muzaj. Ostatecznie ponownie doszło do emocjonującej końcówki odsłony, w której tym razem więcej zimnej krwi zachowali Pomarańczowi, wygrywając do 27.

Dziesięciominutowa przerwa pozytywnie wpłynęła na Jastrzębski, który szybko objął prowadzenie 7:1, w głównej mierze za sprawą trudnych serwisów Grzegorza Kosoka. JW nie zwalniał tempa i z każdą kolejną akcją przybliżał się do sukcesu w 3. części konfrontacji (8:18). Jastrzębska ekipa już nie zaprzepaściła swojej szansy i zwyciężyła 25:16.

Gospodarze po porażce w trzeciej partii nie zamierzali się poddawać i walczyli o doprowadzenie do tie-breaka (8:5). Na lewym skrzydle trudny do zatrzymania dla przeciwników był Bartosz Kwolek, a swoje trzy grosze dorzucił Andrzej Wrona i było 18:14 dla miejscowego klubu. W końcowym rozrachunku ONICO Warszawa odniosło pewną wiktorię 25:19  i o losach awansu do półfinału PP miał rozstrzygnąć piąty set.

Zawodnicy prowadzeni przez szkoleniowca Stephane'a Antigi byli na fali i wygrywali 7:4 po punktowym bloku na Wojciechu Sobali. To jednak nie podłamało jastrzębian, którzy błyskawicznie wyrównali (9:9), co zapowiadało emocje na finiszu starcia. Ostatnie słowo należało do gospodarzy, którzy zwyciężyli w tie-breaku 15:13 i po raz pierwszy w swojej historii uzyskali przepustkę do czołowej "czwórki" krajowego pucharu.

W półfinale Pucharu Polski ONICO Warszawa zmierzy się z PGE Skrą Bełchatów.