Serie A: Napoli oderwało się od Juventusu. Piotr Zieliński pomógł ustalić wynik

SSC Napoli wygrało 5:0 z Cagliari Calcio w 26. kolejce i ma w tabeli Serie A cztery punkty więcej niż Juventus. Piotr Zieliński wszedł na boisko z ławki rezerwowych i wywalczył rzut wolny przed ostatnim golem.

piłkarze SSC Napoli Getty Images / Maurizio Lagana / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli
Po raz ostatni Azzurri stracili punkty na Sardynii w grudniu 2013 roku. Od tego czasu Cagliari Calcio stało się jednym z wygodniejszych przeciwników SSC Napoli w Serie A. W każdym meczu strzela mu minimum trzy gole, a przy okazji poprzedniej wizyty na jego stadionie pięć. Podstawowe pytanie brzmiało, czy podopieczni Maurizio Sarriego podtrzymają doskonałą średnią bramek. Czas pokazał, że potraktowali zadanie poważnie.

Lider szybko zabrał się do ataku. W kwadransie otwierającym mecz postraszyli strzałem Marek Hamsik, Jose Callejon, Lorenzo Insigne i Dries Mertens. Swoją szansę powinien wykorzystać Belg, pod którego nogi spadła piłka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Napastnik spudłował z kilku metrów, a małym usprawiedliwieniem był fakt, że obrońca ciągnął go za koszulkę.

Piłkarze Cagliari Calcio chcieli się bawić równie dobrze jak faworyt i odgryzali się zgodnie z hasłem "najlepszą obroną jest atak". Pepe Reina musiał dwukrotnie zatrzymać Leonardo Pavolettiego. Raz wybił piłkę prosto pod nogi Joao Pedro i miał szczęście, że Brazylijczykowi nie wyszedł lob. Zrobiło się w tym fragmencie interesująco, drużyny rozciągnęły formacje i zaczęły przeciągać linę.

Więcej krzepy mieli w tym pojedynku Azzurri. Na prowadzenie 1:0 wyprowadził ich w 29. minucie Jose Callejon. Hiszpan nie zastanawiał się długo po podaniu Allana i płaskim strzałem ominął Alessio Cragno. Callejon jest w tym sezonie drugim pod względem efektywności w ofensywie piłkarzem Napoli. W klasyfikacji kanadyjskiej ma 13 punktów i wyżej plasuje się tylko Dries Mertens. Właśnie Belg podwoił przewagę Azurrich na 2:0 w 42. minucie. Pomimo nacisku defensora oddał uderzenie do siatki po płaskim dośrodkowaniu Elseida Hysaja. Statystyki napastnika to 16 goli oraz sześć asyst.

2:0 to już była solidna zaliczka. Zanosiło się na emocje, tymczasem najważniejsi atakujący faworyta wypunktowali przeciwnika. Napoli pozostało kontrolować wydarzenia na własnej połowie i postarać się o zadanie trzeciego, ostatecznego ciosu.

Uderzenie na 3:0 oddał w 61. minucie Marek Hamsik. Pomocnik miał mnóstwo miejsca i huknął jak z armaty pod poprzeczkę po wymianie podań z Lorenzo Insigne. Krótko po golu Hamsik został wymieniony na Piotra Zielińskiego. Polak widział już z perspektywy boiska bramkę Lorenzo Insigne na 4:0 z rzutu karnego. Sędzia podyktował jedenastkę po zagraniu ręką Leandro Castana. Na 5:0 uderzył pięknie z rzutu wolnego Mario Rui w 90. minucie. Warto odnotować, że ten stały fragment wywalczył Zieliński.

Lider Napoli powiększył do czterech punktów przewagę w tabeli nad Juventusem, który w 26. kolejce nie zagrał z Atalantą BC z powodu ataku zimy w Turynie. 17 "oczek" mniej ma trzecie Lazio. Podopieczni Maurizio Sarriego mają bilans 12 zwycięstw i jeden remis w spotkaniach wyjazdowych.

Cagliari Calcio - SSC Napoli 0:5 (0:2)
0:1 - Jose Callejon 29'
0:2 - Dries Mertens 42'
0:3 - Marek Hamsik 61'
0:4 - Lorenzo Insigne (k.) 72'
0:5 - Mario Rui 90'

Cagliari: Alessio Cragno - Filippo Romagna, Luca Ceppitelli, Leandro Castan - Paolo Farago, Nicolo Barella (77' Alessandro Deiola), Simone Padoin (59' Artur Ionita), Joao Pedro, Charalampos Lykogiannis - Kwang-Song Han (62' Andrea Cossu), Leonardo Pavoletti

Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj (73' Christian Maggio), Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Allan, Jorginho (75' Amadou Diawara), Marek Hamsik (64' Piotr Zieliński) - Jose Callejon, Dries Mertens, Lorenzo Insigne

Żółte kartki: Barella, Castan (Cagliari) oraz Koulibaly (Napoli)