KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

FIVB oficjalnie ogłosiła termin i wstępne zasady rozegrania Pucharu Świata

Prezydent FIVB Ary Graca i prezydent japońskiej federacji siatkówki Kenji Shimaoka potwierdzili oficjalnie, że Puchar Świata kobiet i mężczyzn w 2019 roku rozegrany zostanie w Japonii. Podali również termin rozegrania turnieju.

Filip Korfanty
Filip Korfanty
reprezentacja Polski mężczyzn Newspix / Michał Stańczyk / Na zdjęciu: reprezentacja Polski mężczyzn
Kolejne edycje Pucharu Świata rozgrywane są w Japonii niezmiennie od 1977 roku. W 2019 roku w turnieju kobiet i mężczyzn ponownie weźmie udział 12 zespołów, w formule rywalizacji "każdy z każdym". Turniej kobiet rozegrany zostanie w dniach 14-29 września, z kolei turniej mężczyzn od 1 do 15 października.

Terminy turnieju mogą oznaczać kolejne komplikacje związane z zagęszczeniem terminarza rozgrywek ligowych i reprezentacyjnych. Na 29 września zaplanowano aktualnie finał mistrzostw Europy mężczyzn. Ponadto, na przykład w tym roku Plusliga mężczyzn wystartowała 12 października, a włoska Serie A mężczyzn 13 października. Poprzednia edycja Pucharu Świata kobiet miała miejsce w dniach 22 sierpnia - 6 września 2015 roku, a mężczyzn od 8 września do 23 września 2015 roku.

Nie ogłoszono jeszcze wszystkich zasad dotyczących prawa do udziału w turnieju. Według komunikatu, który ukazał się na stronie japońskiej federacji siatkówki, zapewnione prawo do udziału ma Japonia, jako gospodarz, a także aktualny mistrz świata (reprezentacja Polski mężczyzn i Serbii kobiet).

Według informacji udzielonej kilka dni temu przez członka zarządu FIVB, Mirosława Przedpełskiego, w Pucharze Świata nie będzie można wywalczyć kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio. - Puchar Świata będzie nadal rozgrywany, ponieważ wciąż obowiązują umowy, zawarte zanim Japonia została ogłoszona gospodarzem igrzysk. Chcąc umowy rozwiązać, w grę wchodzą zbyt poważne kwoty. W zamian za brak nagrody w postaci awansu, znacznie zwiększone zostaną nagrody finansowe - wyjaśnił działacz.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Piękne słowa kapitana na konferencji. "Trener dużo mówi, ale mówi dobrze"
Czy Puchar Świata powinien nadal być rozgrywany, mimo braku możliwości wywalczenia w nim kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
fivb.org jva.or.jp
Komentarze (12)
 • Aleksander Frątczak Zgłoś komentarz
  Jakkolwiek kuriozalną sytuację przedstawia nam FIVB, tak po prostu trzeba zacisnąć zęby i powołać kadry A i B. Kadra A szykuje się na ME i kwalifikacje IO, a kadra B szykuje się na PŚ.
  Czytaj całość
  Jeśli mają nałożyć karę finansową za brak danej grupy zawodników, trzeba po prostu ją zapłacić - PZPS dostał kasę od rządu, więc warto ją dobrze zainwestować, a taka kara to inwestycja w zdrowie siatkarzy. Z kolei kadrze B dać realny cel do osiągnięcia - 5 miejsce na PŚ. Cokolwiek zdobędą więcej to wilk syty i owca cała.
  • skra4ever Zgłoś komentarz
   FIVB ma wiele wspólnego z UE, jednym i drugim zarządzają półmózgi.
   • Extraklapa Zgłoś komentarz
    Wysłać juniorów. Seniorzy mają ważniejsze zadanie: awansować na IO 2020, więc trzeba rozsądnie gospodarować ich siłami, a PŚ to turniej ekstremalnie wyczerpujący.
    • kristobal Zgłoś komentarz
     Paranoja, możemy grać w finale mistrzostw Europy i nie dolecieć na pierwszy mecz Pucharu Świata. FIVB coraz bardziej chce zniszczyć siatkówkę. Puchar Świata jednak jest istotniejszy od
     Czytaj całość
     ME bo daje punkty do rankingu FIVB i lepiej ułatwić sobie drogę do IO w Paryżu niż utrudnić
     • GreenArrow Zgłoś komentarz
      Siatkówka ma powalone zasady wszelakich kwalifikacji. Na Igrzyskach powinni grać mistrzowie poszczególnych kontynentów oraz mistrz Świata. Z Pucharu Świata powinno kwalifikować się
      Czytaj całość
      kolejne zespoły, ale nie 1, a 2 lub 3. Sam Puchar Świata to chyba najbardziej miarodajny turniej, jaki rozgrywany jest w siatkówce. Tymczasem Panowie Decydenci kolejny raz zawodzą...
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×