Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Jest decyzja Wydziału Dyscypliny PZPS. Michał Kubiak zawieszony na sześć spotkań

Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Siatkowej zawiesił Michała Kubiaka na 6 spotkań. To kara za niepochlebne wypowiedzi kapitana reprezentacji Polski o Irańczykach w programie "Prawda Siatki".
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Newspix / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Michał Kubiak

Treść orzeczenia siatkarskiego związku:

"Wydział Dyscypliny PZPS uznał winnym Michała Kubiaka popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego, polegającego na tym, że: "podczas wywiadu udzielonego w dniu 26 maja 2019 r. w programie "Prawda Siatki", opublikowanego w internecie, użył określeń niezgodnych z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego.

Za powyższe wykroczenie zgodnie z paragrafem 33 ust. 1 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS Wydział Dyscyplinarny PZPS wymierzył Michałowi Kubiakowi karę nagany oraz karę zawieszenia w prawach Zawodnika na okres 6 meczów reprezentacji Polski.
Zawodnik ma prawo odwołania się od orzeczenia w ciągu siedmiu dni. Po tym czasie orzeczenie stanie się prawomocnym."

Czytaj także:
- Prezydent irańskiej federacji uspokaja Polaków. "Nic złego się nie wydarzy"

Nałożona na kapitana polskiej kadry kara to konsekwencja jego kontrowersyjnej wypowiedzi o narodzie irańskim w internetowym programie "Prawda Siatki".

Pod koniec maja w rozmowie z Jerzym Mielewskim Kubiak mówił: - Oni zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją - mówił.

Do spięć Kubiaka z siatkarzami Iranu dochodziło w minionych latach wielokrotnie. Ostatni raz w czasie klubowych mistrzostw Azji, gdy jeden z zawodników drużyny Matin Varamin prowokował występującego w barwach Panasonic Panthers reprezentanta Polski.

- Trzeba zrobić naprawdę wiele, żebym "zagrzał" się tak, jak się "zagrzałem" w tamtym spotkaniu. To wszystko miało miejsce jeszcze wcześniej, bo graliśmy z tym zespołem w grupie. Gość stanął pod siatką, krzyczy do mnie, obraża mi rodzinę, a potem uciekł za kolegów, kiedy do niego podszedłem. Straciłem do ludzi z Iranu resztki szacunku. Dla mnie oni są "invisible" (niewidoczni - przyp.red.). Tak, uogólniam, dla mnie to jest jeden miot - mówił Kubiak we wspomnianej rozmowie w "Prawdzie Siatki". 

Wypowiedź mistrza świata z 2014 i 2018 roku wzbudziła duże kontrowersje w siatkarskim środowisku. Na prośbę zawodnika dzień po emisji programu fragment o Irańczykach usunięto, jednak słowa poszły już w świat. 

Irańska federacja złożyła na Kubiaka skargę do FIVB. - Komisja Etyki FIVB powinna zażądać od niego wyjaśnień. Obraził naród irański i musi przyjąć odpowiedzialność za to, co powiedział - stwierdził Afshin Davari, tymczasowy prezes tamtejszego siatkarskiego związku. 

W liście wysłanym do światowej federacji Davari napisał m.in., że musi bronić praw irańskich sportowców, a siatkarze z Iranu zawsze wypowiadali się o Kubiaku z szacunkiem. 

Sam Kubiak wydał oświadczenie, w którym wyraził ubolewanie, że jego słowa mogły zostać źle zrozumiane, jest daleki od ksenofobicznych poglądów, a "rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca". 

Jednocześnie dodał, że ma prawo do własnego zdania, musi reagować, gdy z drugiej strony siatki pojawiają się groźny i wyzwiska pod adresem jego rodziny, przyjaciół i jego samego, a zdania o irańskich siatkarzach i kibicach nie zmienia.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZPS o kontrowersyjnych słowach Michała Kubiaka. "Zostało wszczęte dochodzenie. To była jawna prowokacja"

Jak oceniasz karę nałożoną na Michała Kubiaka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (37):

Zobacz więcej komentarzy (24)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×