PlusLiga. Cerrad Enea Czarni - BKS Visła: wyszarpane zwycięstwo radomian

Dopiero tie-break wyłonił zwycięzcę meczu w Radomiu. Zespół Cerradu Enei Czarnych wyszarpał triumf w starciu z BKS-em Visłą Bydgoszcz. Pierwsza wygrana miejscowych stała się faktem, nad Brdę jedzie punkt.

Sebastian Zwiewka
siatkarze Cerradu Enei Czarnych Radom Newspix / Aleksandra Krzemińska / Na zdjęciu: siatkarze Cerradu Enei Czarnych Radom
Spotkały się drużyny, które rozpoczęły sezon w słabym stylu. Radomianie i bydgoszczanie mieli na swoim koncie po dwie porażki. Większa krytyka spadła jednak na podopiecznych Roberta Prygla. To oni zamierzają walczyć o ambitne cele. Brak fazy play-off w Radomiu przyjęliby z dużym rozczarowaniem.

Ostatnio złości nie ukrywał sam szkoleniowiec. Po przegranej z Treflem Gdańsk (1:3) przyznał, że gra jego zawodników jest daleka od ideału. - Nie ma co ukrywać, graliśmy słabo. Jesteśmy rozczarowani. Wynik oczywiście jest negatywny i nie ma co się oszukiwać. Reakcja paru zawodników w tym meczu mi się nie podobała. Muszę porozmawiać z drużyną. Nie możemy przechodzić obojętnie od takich rzeczy. Nie chodzi tylko i wyłącznie o wynik, ale też o naszą postawę. Tak nie możemy grać - powiedział w rozmowie z klubową telewizją.

Goście znad Brdy też marzyli o przełamaniu. W dotychczasowych dwóch spotkaniach nie wygrali choćby seta. Cerrad Enea Czarni to słabsza drużyna od Jastrzębskiego Węgla i Projektu Warszawa. Siatkarze Przemysława Michalczyka szukali więc pierwszych punktów, ale wyraźnym faworytem byli miejscowi.

Radomianie przed samym meczem stracili Michała Ostrowskiego, który nabawił się kontuzji. Pierwszy set przebiegał po myśli ekipy z Bydgoszczy. Kapitalnie spisywał się Jakub Urbanowicz. 26-letni przyjmujący zdobywał sporo "oczek" i przyjezdni prowadzili (9:5). Michał Kędzierski często posyłał piłki do Alena Pajenka, ale środkowy miał problemy ze skutecznymi atakami i pogoń Cerradu była z tego powodu utrudniona (12:8 dla gości). Robert Prygiel korzystał z przerw, aby wybić przeciwników z rytmu - nie pomogło. Bydgoszczanie okazali się do bólu skuteczni (20:15) i nie dali sobie "wyrwać" triumfu w premierowej partii. Zwyciężyli 25:21. Urbanowicz w pierwszym secie uzbierał aż 7 punktów. Z bardzo pozytywnej strony zaprezentował się też Tonecek Stern.

Mocne słowa w przerwie podziałały. Miejscowi wręcz znokautowali rywali na początku drugiej odsłony. Kędzierski popisał się asem serwisowym i dał kolegom sygnał do walki (4:0). Ekipa z Radomia wygrała pięć akcji i trzeba przyznać, że był to solidny kapitał przed przed dalszą częścią seta. Zaliczka jednak w pewnym momencie zaczęła się niebezpiecznie zmniejszać. Dwa autowe ataki i było już tylko 12:10. Podrażnieni gospodarze zbudował świetną passę i ich kibice mogli odetchnąć z ulgą (17:10). Tak wielkiej przewagi nie dało się już roztrwonić. Siatkarze z centralno-wschodniej Polski wygrali 25:17. Najskuteczniejsi w zespole Roberta Prygla byli: Wojciech Włodarczyk, Atanasis Protopsaltis i Karol Butryn. Po drugiej stronie na pochwałę zasłużył natomiast Janusz Gałązka, który długo był bezbłędny.

Najwięcej emocji dostarczyła trzecia partia, a przynajmniej jej początek. Żadna z drużyn nie potrafiła wyjść na wyraźne prowadzenie, wynik oscylował w okolicach remisu (7:7). BKS Visła znowu grała dobrze i wypracowała sobie trzy "oczka" zapasu (14:11). Fani znad Brdy mieli pełne prawo zacierać ręce, gdyż ich ulubieńcy byli na dobrej drodze do zapewnienia sobie pierwszego punktu w tym sezonie PlusLigi (18:13). Radomianie nie byli w stanie odwrócić losów seta i przegrali 23:25. Udana końcówka dała im jednak nadzieję, że nie wszystko jest stracone.

Cerrad Enea Czarni próbowali wyrównać stan meczu i doprowadzić do tie-breaka. Rozpoczęcie czwartej odsłony nie mogło wykluczać takiego scenariusza (10:6 dla radomian). Solidna zaliczka się utrzymywała (13:9). Tylko skuteczne ataki Urbanowicza i Sterna mogły zmienić obraz seta. Chwalony Urbanowicz nie ustrzegł się wpadek (18:14). Radomianie wygrali do 19 i tie-break stał się faktem.

W decydującej partii presję lepiej wytrzymali gospodarze i to oni zdobyli dwa duże punkty. Do Bydgoszczy jedzie natomiast jedno "oczko". Przyjezdni mogą jednak wracać do domu z podniesionymi głowami. Nareszcie pokazali kawałek dobrej siatkówki.

PlusLiga, 3. kolejka:

Cerrad Enea Czarni Radom - BKS Visła Bydgoszcz 3:2 (21:25, 25:17, 23:25, 25:19, 17:15)

Cerrad Enea Czarni Radom: Pajenk, Grzechnik, Kędzierski, Włodarczyk, Protopsaltis, Butryn, Ruciak (libero) oraz Masłowski (libero) oraz Vincić, Filip, Grzechnik.

BKS Visła Bydgoszcz: Gałązka, Kalembka, Gil, Urbanowicz, Quiroga, Stern, Szymura (libero), Woch, Peszko, Gryc, Lipiński.

Czy dobra gra BKS Visły w Radomiu to duża niespodzianka?