Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020. Bułgaria blisko półfinału po zniszczeniu Niderlandów

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: radość reprezentacji Bułgarii
WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: radość reprezentacji Bułgarii

Bułgaria prowadzi w grupie B turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Pokonanie 3:0 Niderlandów przyszło jej bez problemu.

Bułgaria rozpoczęła turniej w Berlinie od zwycięstwa 3:2 z Francją. Dwa razy prowadziła w setach, ale zamknęła mecz dopiero w tie-breaku. Stąd małe rozczarowanie i mocne postanowienie poprawy w spotkaniu z Niderlandami. Tym razem siatkarzom znad Morza Czarnego zależało na komplecie punktów i sumiennie go wywalczyli.

Odrobina wyrównanej walki była na początku meczu, ale nie trwała długo. Bułgaria z czasem przejęła inicjatywę i zaczęła żwawiej punktować Pomarańczowych. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:19, a drugi 25:16.

Najwięcej punktów dla lepszego zespołu zdobywali Cwetan Sokołow (13), Todor Skrimow (10) i Martin Atanasow (10). Ten ostatni już w dwóch setach zaserwował trzy asy, a sporo problemy przeciwnikom sprawiał swoimi zagrywkami również Wiktor Josifow. Niderlandczycy mieli niską skuteczność w ataku, często musieli ponawiać swoje akcje. W trzeciej partii Bułgaria dokończyła dzieło zniszczenia i zeszła z boiska po wygranej 25:15.

Bułgaria z pięcioma punktami jest liderem w grupie B. Jej trzecim przeciwnikiem będzie Serbia i biorąc pod uwagę dwupunktową przewagę, wystarczą jej dwa wygrane sety, żeby wejść do półfinału. W grze o miejsca premiowane awansem jest jeszcze Francja, która zmierzy się w trzecim spotkaniu z Niderlandami. Drużyna z Beneluksu po dwóch porażkach jest wyeliminowana.

Bułgaria - Niderlandy 3:0 (25:19, 25:16, 25:15)

Bułgaria: Josifow, Sokołow, Skrimow, Todorow, Seganow, Atanasow, Salparow (libero) oraz Penczew, Grozdanow

Niderlandy: Maan, Plak, Abdel-Aziz, Ter Horst, Parkinson, Keemink, Dronkers (libero) oraz Van Gerderen, Van Solkema, Andringa