Liga Mistrzyń: Grupa Azoty Chemik Police nie zawodzi w Europie

Wygrana 3:0 z VK UP Ołomuniec gwarantuje Grupie Azoty Chemikowi Police minimum drugie miejsce w grupie Ligi Mistrzyń. Drużyna Ferhata Akbasa nie pozwoliła sobie na potknięcie i zachowała energię na konfrontacje z silniejszymi przeciwnikami.

Olga Strantzali (w ataku) PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Olga Strantzali (w ataku)
Do Polic przyjechały wiceliderki dwóch z trzech najsilniejszych lig w Europie - włoski Igor Gorgonzola Novara i rosyjskie Dynamo Kazań. W zestawieniu z tymi przeciwnikami Chemik Police nie jest na straconej pozycji, ale nie będzie też faworytem. Dlatego ważne w kontekście walki o awans do ćwierćfinału było pokonanie VK UP Ołomuniec. Czeski zespół jest dostarczycielem punktów w grupie, nie jest w stanie odebrać żadnemu przeciwnikowi nawet seta.

Chemik przed meczem z przeciwnikiem z Ołomuńca miał powody do optymizmu. W porównaniu z turniejem rozegranym w listopadzie we Włoszech miał szerszą kadrę do dyspozycji i trenera Ferhata Akbasa na ławce. Mistrz Polski wygrał też osiem wcześniejszych spotkań między innymi z innymi uczestnikami elitarnych rozgrywek Developresem i ŁKS-em.

Drużyny narzuciły wysokie wymagania w polu serwisowym na początku meczu. Krótkiego mocowania nie wytrzymały przyjmujące z Czech, a bombardowanie z pola serwisowego Chemika przeprowadziły Martyna Grajber oraz Marlena Kowalewska. Mistrz Polski zaczął zdobywać punkty seryjnie, a rozbite Czeszki wcześnie spisały pierwszego seta na straty. W rundzie zakończonej wynikiem 25:12 trener Ferhat Akbas zdążył dokonać przeglądu kadr i sprawdzić formę swoich rezerwowych.

Chemik rozpoczął drugiego seta od prowadzenia 4:0, ale równie prostej przeprawy tym razem nie miał. VK UP Ołomuniec nie oddał meczu bez walki, pokazał pazur i odwrócił wynik na 13:11. Rozpoczął się fragment meczu, w którym moc policzanek została realnie przetestowana. W końcówce mistrz Polski wytrzymał ciśnienie i doprowadził do stanu 25:23 trzema udanymi akcjami z rzędu. Jovana Brakocević-Canzian huknęła atakiem, a następnie blokami popisały się Martyna Grajber oraz Marlena Kowalewska.

Trzecia runda przypominała pierwszą i zakończyła się wynikiem 25:17. Poza wspomnianymi już podopiecznymi Akbasa dobrze prezentowała się Agnieszka Kąkolewska. Reprezentantka Polski gnębiła rywalki blokami, a od czasu do czasu meldowała się atakiem. Jakość gry policzanek nie obniżyła się po wejściu Martyny Łukasik za Brakocević-Canzian. Serbka kumulowała energię na kolejne wyzwania, a te powinny być trudniejsze.

W środę Chemik zagra z co prawda wyeliminowanym, ale chcącym odegrać się za porażkę poniesioną w listopadzie Dynamem Kazań.

VK UP Ołomuniec - Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (12:25, 23:25, 17:25)