Siatkówka na najwyższym poziomie
Organizatorzy Memoriału zadbali, aby rywalizacja na parkiecie od początku stała na najwyższym poziomie. Stąd też decyzja o zaproszeniu do udziału w turnieju najlepszych drużyn Europy, oraz ligi Brazylijskiej. Chęć udziału w imprezie zgłosiły: Fenerbache Stambuł, Eczacibasi Stambuł, RC Cannes, Dynamo Moskwa, Metal Galati, Vini Monteschiawo Jessi, CAV Murcia, Yamamai Busto Arsizio, VC Leningradka St. Petersburg, VK Prostojew, Palma Volley Mallorca, oraz ZOK Rijeka. Niestety większość drużyn ze względu na udział w rozgrywkach ligowych i pucharowych nie otrzymała zgody macierzystych federacji na występ w Memoriale, dlatego też obok BKS Aluprof Bielsko-Biała i Muszynianki Fakro Muszyna zagrają ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji) i Pallma Volley Mallorca.
Pomoc w podniesieniu prestiżu imprezy zapowiedział m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Mirosław Przedpełski planuje bowiem wystąpić do FIVB z prośbą o przyznanie jako głównej nagrody Pucharu Światowej Federacji Siatkówki.
Memoriał nie tylko na sportowo
Poza rywalizacją na parkiecie przy okazji rozgrywania Memoriału odbędzie się wiele imprez towarzyszących. Wśród nich ma być konferencja na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa w której udział zapowiedzieli Minister Zdrowia, oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. W trakcie trwania zawodów prowadzona ma być także zbiórka krwi, akcja informacyjna dla potencjalnych dawców szpiku, oraz pokaz ratownictwa medycznego. Na zakończenie dnia odbędą się koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej: Kasi Wilk, PIN, oraz Mezo, którego utwór „Ważne” został uznany za oficjalną piosenkę I Memoriału im. Agaty Mróz-Olszewskiej.
Sylwetka Agaty Mróz-Olszewskiej
Agata Mróz-Olszewska ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej. Karierę siatkarską rozpoczęła w wieku 15-lat w Szkole Mistrzostwa Sportowego. W wieku 17 lat jako kapitan reprezentacji Polski kadetek zdobyła wraz z koleżankami tytuł Mistrzyń Europy. Krótko po tym sukcesie ze względów zdrowotnych przerwała siatkarską karierę i powróciła do Tarnowa. Na parkiecie ponownie pojawiła się w 2002r. tym razem jako zawodniczka grającego wówczas na zapleczu ekstraklasy AZS KSZO Ostrowiec. W 2003r. otrzymała powołanie do reprezentacji Polski z którą zdobyła Mistrzostwo Europy. Wówczas jej talent dostrzegli działacze BKS Bielsko-Biała - czołowej drużyny polskiej ligi, którzy zdecydowali się podpisać z nią 3-letni kontrakt. W czasie gry pod Klimczokiem zawodniczka sięgnęła po kolejne medale zarówno na parkietach ligowych jak i reprezentacyjnych. W 2003 i 2004 wywalczyła z zespołem BKS Bielsko-Biała Mistrzostwo Polski, natomiast w latach 2004 i 2006 Puchar Polski. W 2005r. sięgnęła po drugie z rzędu Mistrzostwo Europy z reprezentacja Polski, a prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne dokonania dla rozwoju sportu. Latem 2006 podpisała kontrakt z drużyną Gruppo Murcia 2002 z którym rok później zdobyła Mistrzostwo i Puchar Hiszpanii. Również w tym samym roku zdecydowała się przerwać siatkarską karierę ze względu na zły stan zdrowia. Rok później, 22 maja 2008r. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu przeszła udany zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Zmarła 4 czerwca 2008roku w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Agatę Mróz-Olszewską Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednak mąż siatkarki nie zdecydował się na przyjęcie odznaczenia.