Dobre złego początkiem. Wzmocnienie Trefla Gdańsk nie pomogło w końcowym sukcesie

Wzmocniony ściągnięciem Dmytro Paszyckiego Trefl Gdańsk wygrał premierową odsłonę spotkania w Iławie, ale w kolejnych setach musiał uznać wyższość rywala. Indykpol AZS Olsztyn zwyciężył 3:1 i znacząco przybliżył się do fazy play-off.

Jakub Fordon
siatkarze Trefla Gdańsk WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: siatkarze Trefla Gdańsk
Faworytem starcia w Olsztynie byli miejscowi, którzy w tym sezonie spisują się lepiej. Indykpol AZS jest bliski zapewnienia sobie awansu do fazy play-off PlusLigi. Łatwej drogi do ćwierćfinału nie ma natomiast Trefl Gdańsk, który traci aktualnie sześć punktów do premiowanej lokaty. Plusem przyjezdnych jest fakt, że mają do rozegrania zaległe mecze, w których pomoże im nowy zawodnik - Dmytro Paszycki.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, szybko asem serwisowym z PlusLigą przywitał się Dmytro Paszycki (2:0). Gdańszczanie po ataku Bartłomieja Lipińskiego odskoczyli już na cztery "oczka" (13:9). W końcówce gospodarze złapali kontakt, ale pierwszą okazję do zakończenia seta miał Trefl. Atakiem ze środka premierową odsłonę zakończył Ukrainiec.

Podrażnieni porażką na inaugurację olsztynianie zdecydowanie lepiej weszli w kolejną partię (7:3). Przez większość czasu utrzymywała się przewaga gospodarzy, ale gdańszczanie w końcówce złapali kontakt (23:22). Jednak po zepsutej zagrywce Lipińskiego i skutecznym ataku Mateusza Poręby Indykpol AZS doprowadził do remisu w meczu.

Gdańszczanie lepiej rozpoczęli trzecią partię, po pomyłce Jana  Firleja prowadzili już trzema punktami (11:8). Szybko odrobili stratę gospodarze, ale na prowadzenie wyszli dopiero pod koniec (19:18). Natychmiastowo odzyskał je Trefl, który później zawodził w ataku (23:21). Ostatecznie końcówka należała do olsztynian, którzy objęli prowadzenie w spotkaniu po błędzie Kewina Sasaka.

W kolejnym secie od początku naciskali gospodarze (5:0). Ich przewaga stopniowo wzrastała, a po bloku w wykonaniu Taylora  Averilla wynosiła już dziewięć punktów (19:10). Olsztynianie nie wypuścili czwartej partii z rąk i po błędzie Mateusz Miki mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Indykpol AZS Olsztyn - Trefl Gdańsk 3:1 (23:25, 25:22, 25:22, 25:20)

Indykpol: Andringa, Poręba, Firlej, DeFalco, Averill, Butryn, Gruszczyński (libero) oraz Jankiewicz, Siwczyk, Jakubiszak

Trefl: Reichert, Paszycki, Sasak, Lipiński, Urbanowicz, Kampa, Olenderek (libero) oraz Łaba, Mordyl, Mika, Kozub, Wlazły, Pruszkowski (libero)

MVP: Torey DeFalco (Indykpol AZS Olsztyn)