Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Nie żyje Janez Gorisek. To on zaprojektował legendarną skocznię

Smutne wieści docierają do nas ze Słowenii. Tamtejszy dziennik "Delo" poinformował o śmierci Janza Goriska, który zaprojektował najsłynniejszą mamucią skocznię na świecie - Letalnicę w Planicy. Miał 89 lat.

Mateusz Byczkowski
Mateusz Byczkowski
świeczka Materiały prasowe / Na zdjęciu: świeczka
Janez Gorisek urodził się w 1933 roku. Mimo że kibice skoków narciarskich zapamiętali go jako architekta, Słoweniec był kiedyś czynnym zawodnikiem. W wieku 23 lat wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Cortina d'Ampezzo.

Występu nie mógł jednak zaliczyć do udanych, bowiem zajął przedostatnie 50. miejsce. Kapitalnie szło mu za to podczas akademickich mistrzostw świata, na których łącznie zdobył trzy medale - dwa złote i jeden srebrny.

Po zakończeniu kariery został projektantem skoczni narciarskich. Właśnie Janez Gorisek wraz ze swoim bratem Vladem odpowiadają za przebudowę słynnej Letalnicy w 1969 roku. Znany architekt opracował też kolejne modyfikacje mamuciego obiektu w Planicy.

Słoweniec przygotowywał również projekty Vikersundbakken, która została odmieniona w 2011 roku oraz nowej Kulm w Bad Mitterndorf o rozmiarze 235 metrów.

- Zawsze miałem wizjonerskie marzenia o niemal niemożliwych ideach. Kolejne granice są łamane z każdym krokiem. Najpierw 100 metrów wydawało się magiczną barierą, jednak ja wyobrażałem sobie dwustumetrowe loty - mówił, cytowany przez Słoweński Związek Narciarski.

- Intuicja prowadzi mnie do tego, aby na tyle rozwinąć możliwości skoczni, żeby pozwalały na trzystumetrowe loty. Nie można przestawać tworzyć, bo to daje siłę do pokonywania kolejnych barier. A kiedy pokonuje się bariery, można stać się legendą - dodał.

Dziennik "Delo" poinformował o śmierci Janza Goriska we wtorek (21 marca). Były skoczek, a przede wszystkim architekt, który zapisał się dużymi literami w historii skoków narciarskich, miał 89 lat.

Zobacz też:
Marta Kubacka trafiła do świetnego szpitala. "Jest w najlepszych rękach"

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×