Nie kryje rozczarowania zachowaniem Kubackiego. "Zalewa go frustracja"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
zdjęcie autora artykułu

Dawid Kubacki nie przebrnął przez pierwszą serię konkursu w Oberstdorfie i nie po raz pierwszy w tym sezonie zwrócił uwagę na warunki wietrzne. - Nic nie idzie po jego myśli. W głowie się gotuje. To zupełnie inny zawodnik - mówi działacz Rafał Kot.

W ostatecznym rozrachunku nowotarżanin wyprzedził jedynie zdyskwalifikowanego Sindre Ulven Joergensena. Skromne 177 metrów nie może zadowalać. Choć Kubacki przyznał, że popełnił błąd po wyjściu z progu, po raz kolejny w tym sezonie zwrócił także uwagę na nie najlepsze warunki, jakie panowały podczas jego skoku.

W pierwszej części sezonu padł pomysł odsunięcia jednego z najlepszych zawodników ubiegłego sezonu od składu, celem poprawy formy w treningach indywidualnych. Ten jednak zdecydowanie zanegował taki plan i dodał, że nie po to przygotowywał się w pocie czoła do rozgrywek, by teraz odpuszczać konkursy.

- Uważam że po takim występie Dawid powinien bardziej krytycznie spojrzeć na swoją postawę. Jestem zdziwiony. W poprzednim sezonie w każdym jego wywiadzie co najmniej kilka razy padało słowa "praca". Gdy spisywał się dobrze, i tak widział wiele elementów do poprawy. Teraz tego brakuje. Nasz reprezentant trochę dolewa oliwy do ognia i naraża się na większą krytykę - mówi wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Rafał Kot w rozmowie z WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nie robiła tego od ponad dwóch lat. W końcu się przełamała!

Inni sobie poradzili

Taki stan rzeczy nie ma miejsca bez powodu. - Być może podobnymi zabiegami Dawid chce odwrócić uwagę od sytuacji związanej z zasugerowaniem mu treningów indywidualnych. Niestety osiąga odwrotny skutek i nie wiem, czy zdaje sobie z tego sprawę - zauważa działacz.

Przed sobotnią rywalizacją Kubacki zajmował dopiero 24. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Uzbierał raptem 183 punkty. - Nie chcę się wymądrzać, bo od oceniania skoczka jest sztab szkoleniowy. Z mojej perspektywy jednak Kubackiemu zabrakło odpowiedniego wyjścia z progu i agresji. Nie złapał noszenia, wybił się zbyt wysoko i wytracił prędkość. Przede wszystkim dlatego zepsuł skok. To jeden z jego najsłabszych występów w tym sezonie. Inni w podobnych warunkach sobie poradzili lepiej. Szkoda - podkreśla Kot.

"Do poprawy"

Pod koniec poprzedniego cyklu PŚ nowotarżanin przeżył piekło. Jego żona walczyła o życie. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. - Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to zostawiło ślad na psychice Dawida. Takie wydarzenia nigdy nie są łatwe. Trudno o nich po prostu zapomnieć. Być może teraz patrzy na wszystko inaczej. W tegorocznym Pucharze Świata nic nie idzie po jego myśli, więc w głowie się gotuje. Zalewa go frustracja. To zupełnie inny zawodnik, także pod względem mentalnym - przyznaje nasz rozmówca.

- Nadszarpnięta już psychika została rzucona na głęboką wodę. Stąd może słuchamy i oglądamy innego Dawida. Wierzę natomiast, że to tylko trudny okres, który musi przetrwać. Najpewniej nie wróci do formy jeszcze w tym sezonie, bo nie ma na to czasu. Za to w kolejnym powinien wyglądać o niebo lepiej. Uczciwie należy przyznać, że bieżące rozgrywki w jego wykonaniu należy ocenić na dwójkę z plusem w skali szkolnej. Tak więc do poprawy, ale w treningu indywidualnym, a nie cyklu PŚ - podsumowuje Rafał Kot.

Bogumił Burczyk, dziennikarz WP SportoweFakty

Zobacz także: - Potrzebna zmiana na szczycie FIS-u? Zdecydowana reakcja - Nie szczędził cierpkich słów. "Jesteśmy po prostu słabi"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Dawid Kubacki stanie w tym sezonie na podium Pucharu Świata?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (10)
avatar
piotr9990
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
skoro nie ma formy to po co pojechał xD  
avatar
piotr9990
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Normalni to koncza kariere eh no  
avatar
real 23
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nawet sportowe komentarze nie po lini ...kasujecie ,ale jak pisał poeta "spisane będą wasze czyny I rozmowy "...  
avatar
KWiercioch
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zębu. Na 100% jest taka miejscowość w naszym kraju?  
avatar
KWiercioch
25.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
He he w wykonaniu Żyły niczego nie zmienią. Wyniki dziadowskie.