Bunt w kadrze skoczków. Ogłosił, że odchodzi

Ubiegłej zimy Niko Kytosaho był najlepszym fińskim skoczkiem. Jest jednak w konflikcie z federacją. - Mamy w kadrze wiele problemów. W sztabie nie ma żadnej odpowiedzialności za wyniki - mówi i zapowiada swoje odejście z reprezentacji.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Niko Kytosaho Getty Images / Bjoern Reichert/NordicFocus / Na zdjęciu: Niko Kytosaho
Minionej zimy Niko Kytosaho był zdecydowanie najlepszym fińskim skoczkiem. Podczas mistrzostw świata w lotach zajął znakomite, siódme miejsce. W całym sezonie zdobył aż 189 punktów, co było jego najlepszym wynikiem w karierze.

Początek zimy tego w ogóle nie zapowiadał. W pierwszych trzynastu konkurach zdobył zaledwie 17 "oczek". W rozmowie z portalem Iltalehti.fi wyznał, że myślał wtedy o zakończeniu kariery. Jego sezon, a może i całe sportowe życie uratował jego wujek, Pekka Kytosaho.

Niko pracował z nim już przed sezonem 2022/23 i zaznacza, że pozwoliło zrobić mu to krok w przód. Niko mógł się mierzyć podczas treningów z najlepszymi austriackimi skoczkami w tym z samym Stefanem Kraftem. Kytosaho w gorzkich słowach wypowiada się o fińskiej kadrze.

ZOBACZ WIDEO: Herosi WP. Jóźwik, Małysz, Świderski i Korzeniowski wybrali nominowanych

- Mamy w kadrze wiele problemów. W sztabie nie ma żadnej odpowiedzialności za wyniki. Żaden Fin nie osiągnął dobrego wyniku od jakichś dziesięciu lat, wciąż jednak nie bierze się tego pod uwagę przy zatrudnianiu kolejnych szkoleniowców. Prawie w ogóle nie ma zindywidualizowanych ćwiczeń. Wszyscy trenują tak samo, 16-letni junior i bardziej doświadczony skoczek wykonują te same ćwiczenia - przyznaje.

Wyjaśnił, że chce, by trenerem był dalej Pekka Kytasaho. Mówi, że jego rozbrat z kadrą będzie miał miejsce tylko między sezonami, a zimą chce być dalej członkiem fińskiej reprezentacji.

Czytaj więcej:
Zamieszanie z walką Piotra Żyły! Clout MMA zabiera głos

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×