Loitzl piąty raz z rzędu najlepszy w konkursie LPK, piąte miejsce G. Miętusa

Wolfgang Loitzl wygrał konkurs LPK w Klingenthal. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, a trzecie - Jakub Janda. Na piątej pozycji uplasował się Grzegorz Miętus. Klasyfikację generalną wygrał Jan Matura.

Piotr Ziemka

W Klingenthal odbył się czternasty, ostatni w 2012 roku konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego. Zwycięzcą został Wolfgang Loitzl. Prowadził on już po pierwszej serii, w której skoczył 140 metrów. W drugiej uzyskał 140,5 i zgromadził 289,4 pkt. Dla Austriaka to piąte z rzędu zwycięstwo w LPK. Po dwa razy triumfował w Klingenthal oraz w Czajkowskim. W pierwszym konkursie w Lillehammer był drugi, a w drugim więcej punktów odniego zdobył tylko jeden zawodnik. Na inaugurację cyklu w Stams, Loitzl uplasował się na trzecim miejscu. Dzień później w Austrii był szósty i to jedyny konkurs z jego udziałem, w którym zabrakło go na "pudle". Loitzl zdobył w sumie 680 punktów, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na drugiej pozycji.

Drugą lokatę w Klingenthal zajął Karl Geiger, który miał 139 metrów oraz 140,5. Niemiec uzyskał 282,1 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Janda. Tuż za podium znalazł się inny Czech - Jan Matura. Został on zwycięzcą Letniego Pucharu Kontynentalnego 2012. Zgromadził 742 punkty. Brał udział we wszystkich czternastu konkursach. W każdym z nich zdobył punkty. Został jedynym zawodnikiem, który tego dokonał. Matura pięciokrotnie znalazł się w najlepszej trójce. Zwyciężył w Soczi i w Kuopio. Trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął nieobecny w Klingenthal - Anders Jacobsen z Norwegii.

Ostatni konkurs LPK 2012 był udany dla Polaków. Do drugiej serii awansowało ich sześciu. W najlepszej dziesiątce było trzech. Piąty był Grzegorz Miętus, dziewiąty Aleksander Zniszczoł, dziesiąty zaś Krzysztof Biegun. Punkty zdobyli także: sklasyfikowany na 16. pozycji Andrzej Zapotoczny, 23. Jan Ziobro oraz 28. Krzysztof Miętus. Do drugiej serii z grona "biało-czerwonych" nie awansował jedynie Łukasz Rutkowski. Zajął on 35. miejsce. W konkursie brało udział 82. skoczków.

Najwyżej w Polaków w LPK 2012 uplasował się Dawid Kubacki, który zajął 8. miejsce. Brał on udział w sześciu konkursach. Siedemnastą lokatę zajął G. Miętus. Stuprocentową obecność w zawodach LPK (tak, jak między innymi Matura) zaliczyli Biegun i Ziobro. Obaj uzyskali też tyle samo punktów - 145 - i wspólnie uplasowali się w "generalce" na 21. miejscu.