PŚ w Vikersund: Triumf Roberta Kranjca, kapitalny skok Kamila Stocha w finale!

Piątkowy konkurs w Vikersund wygrał Słoweniec Robert Kranjec przed Norwegiem Kennethem Gangnesem i Japończykiem Noriakim Kasaim. Z Polaków najwyższe, 14. miejsce, zajął Kamil Stoch, który w finałowej serii uzyskał aż 221 metrów.

Szymon Łożyński
Za sprawą tak udanej próby dwukrotny mistrz olimpijski znacznie przesunął się z 27. lokaty, jaką Kamil Stoch zajmował na półmetku zawodów. Z Biało-Czerwonych dobry występ na Vikersundbakken (HS 225) zanotował jeszcze Piotr Żyła. Cieszynianin, który powrócił do Pucharu Świata po okresie skakania w drugiej lidze, zajął 18. pozycję. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli jeszcze Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot. W drugiej serii cała trójka nie miała jednak szczęścia do warunków i oddała bardzo słabe skoki. Dopiero na 53. miejscu został sklasyfikowany Andrzej Stękała. 20-latek debiutu na skoczni mamuciej nie może zatem zaliczyć do udanych. Powody do dużej radości mają natomiast Słoweńcy. Co prawda absolutny dominator tego sezonu, Peter Prevc, tym razem nie stanął na podium, ale w tym zadaniu wyręczył lidera PŚ jego kolega z reprezentacji Robert Kranjec. Mistrz świata w lotach narciarskich z 2012 roku po dwóch bardzo dalekich skokach wygrał piątkową rywalizację z przewagą 4,4 punktu nad Kennethem Gangnesem. Norweg nie utrzymał prowadzenia z półmetka zawodów.

Coraz trudniej znaleźć słowa na określenie wyczynów Noriakiego Kasai. Po raz czwarty w tym sezonie Japończyk stanął na najniższym stopniu podium. W piątek drużynowo najlepiej wypadli gospodarze. Czterech podopiecznych Alexandra Stoeckla uplasowało się w czołowej dziesiątce. Wicelider Pucharu Świata, Severin Freund, zajął 10. miejsce.

Po odwołaniu drugiej serii treningowej sprawne przeprowadzenie konkursu stanęło pod znakiem zapytania. Zawody, mimo 61 zawodników w pierwszej serii, rozegrano jednak w całości. Wiatr nie był na tyle silny, by uniemożliwić przeprowadzenie rywalizacji, ale jego siła miała wpływ na wyniki. Przy niskiej belce startowej słabsi zawodnicy nie potrafili pokonać buli, gdy powietrze pod nartami było minimalne.

Piątkowy konkurs odbył się w zastępstwie odwołanych niedzielnych zmagań na Holmenkollbakken (HS134) w Oslo. W sobotę start pierwszej kolejki drugiego z trzech konkursów w Vikersund zaplanowano na godzinę 16:00.