PŚ: przestroga dla Macieja Kota przed zimowym sezonem

W ostatnich pięciu latach skoczkowie, którzy triumfowali w Letnim Grand Prix, nie potrafili powtórzyć świetnej formy w Pucharze Świata. Ich rezultaty powinny być ostrzeżeniem dla Macieja Kota, który zdominował letni sezon.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / HENDRIK SCHMIDT
25-latek z Limanowej wygrał aż 5 z 6 konkursów w których wystartował, a w tych jednych przegranych zajął drugie miejsce. Maciej Kot drugiego w klasyfikacji generalnej Andreasa Wellingera wyprzedził aż o 229 punktów.

Po tak świetnym letnim sezonie Polak jest jednym z głównych faworytów kolejnej edycji walki o Kryształową Kulę. Patrząc na to jak podopieczny Stefana Horngachera skakał w ostatnich konkursach (HinzenbachKlingenthal i Wisła) trudno wyobrazić sobie, by za niecałe dwa miesiące, któryś ze skoczków ze światowej czołówki wygrał z Polakiem. Przewaga Kota nad przeciwnikami była ogromna.

Wyniki to jedno, ale kibice i eksperci mają swoje obawy przed nowym sezonem. Nie po raz pierwszy bowiem Biało-Czerwoni świetnie skakali latem. Problem jednak w tym, że w poprzednich dwóch latach po udanym Grand Prix nasi reprezentanci zawodzili zimą. Żaden z naszych zawodników nie zdominował jednak letniego cyklu tak bardzo jak Maciej Kot w 2016 roku.

Dla aktualnego letniego i zimowego mistrza Polski także mamy jednak sygnał ostrzegawczy. W ostatnich pięciu latach tylko dwóch zwycięzców Grand Prix potrafiło kilka miesięcy później zająć miejsca w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej PŚ. W 2011 roku Thomas Morgenstern zajął siódme miejsce, a dwa lata później Andreas Wellinger był dziewiąty. Przed rokiem większość kibiców już po kilku konkursach zimowych nie pamiętała kto wygrał Letnie Grand Prix, bowiem jej triumfator Japończyk Kento Sakuyama miał problemy w ogóle z awansem do trzydziestki i na koniec sezonu zajął 47. pozycję w "generalce".

Nowe metody treningowe przed startą zimy Stefana Horngachera i możliwość odbycia treningów na torach lodowych na Wielkiej Krokwi jeszcze przed startem sezonu, dają nadzieję, że to właśnie Maciej Kot przełamie złą passę i świetną formę z lata przeniesie również na zimę.